Jesteś terapeutą?

Wiele osób niepotrzebnie bierze leki z powodu nadciśnienia "białego fartucha"

Wielu pacjentów przyjmuje leki przeciwhipotensyjne, kiedy tak naprawdę nie powinni, ponieważ mają jedynie tzw. nadciśnienie białego fartucha. Dotyczy to osób, u których ciśnienie tętnicze wzrasta, jeśli pomiaru dokonuje lekarz, a nie pielęgniarka.

Artykuł na: minutę ciśnienie krwi leki pacjent
Zdrowe zakupy

Różnice są znaczące, bowiem ciśnienie potrafi wzrosnąć o 7,4 mmHg, kiedy badanie przeprowadza lekarz. To wystarczy, by stwierdzić, że niektóre osoby biorące leki przeciwhipotensyjne w rzeczywistości ich nie potrzebują.

Aby ocenić znaczenie nadciśnienia białego fartucha, brytyjscy naukowcy z University of Exeter Medical School przeprowadzili pomiary ciśnienia tętniczego u 1109 osób. Odczyty były zebrane i przez lekarza, i przez pielęgniarkę. Zorganizowano je w różnych klinikach z 10 krajów, co dawało pewność, że różnica nie będzie wynikała z tego kto dokonuje odczytów.

Pacjenci, którzy są proszeni o samodzielne monitorowanie ciśnienia tętniczego w domu, również mogą mieć zawyżone pomiary z powodu niepokoju czy zdenerwowania. Według naukowców najlepszym rozwiązaniem jest, aby pomiarów ciśnienia tętniczego dokonywała druga osoba, która nie jest lekarzem.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT