Jesteś terapeutą?
Wiele osób niepotrzebnie leki z powodu nadciśnienia "białego fartucha"

Wielu pacjentów przyjmuje leki przeciwhipotensyjne, kiedy tak naprawdę nie powinni, ponieważ mają jedynie tzw. nadciśnienie białego fartucha. Dotyczy to osób, u których ciśnienie tętnicze wzrasta, jeśli pomiaru dokonuje lekarz a nie pielęgniarka.

14 marzec 2014
Artykuł na: minutę ciśnienie krwi leki pacjent

Różnice są znaczące, bowiem ciśnienie potrafi wzrosnąć o 7,4 mmHg, kiedy badanie przeprowadza lekarz. To wystarczy, by stwierdzić, że niektóre osoby biorące leki przeciwhipotensyjne w rzeczywistości ich nie potrzebują.

Aby ocenić znaczenie nadciśnienia białego fartucha, brytyjscy naukowcy z University of Exeter Medical School przeprowadzili pomiary ciśnienia tętniczego u 1109 osób. Odczyty były zebrane i przez lekarza, i przez pielęgniarkę. Zorganizowano je w różnych klinikach z 10 krajów, co dawało pewność, że różnica nie będzie wynikała z tego kto dokonuje odczytów.

Pacjenci, którzy są proszeni o samodzielne monitorowanie ciśnienia tętniczego w domu, również mogą mieć zawyżone pomiary z powodu niepokoju czy zdenerwowania. Według naukowców najlepszym rozwiązaniem jest, aby pomiarów ciśnienia tętniczego dokonywała druga osoba, która nie jest lekarzem.

Wczytaj więcej
Polub
Dołącz do nas na Facebooku:
Dołącz do naszego Newslettera i odbierz prezent:
Budujemy Dom
Close icon
First product image Second product image Skuteczna ochrona przed Elektrosmogiem
Zamów:
www.antyradiator.pl
Second product image 607 461 658
Nasze magazyny