Jesteś terapeutą?

Lepszy wzrok - lepsze oceny?

Aż 30% wad wzroku wśród dzieci w wieku szkolnym nie jest w ogóle korygowana. Ekspert centrum okulistycznego opowiada nam, na co zwrócić uwagę, aby skutecznie monitorować problemy z widzeniem u najmłodszych.

17 wrzesień 2015
Artykuł na: 4-5 minut dziecko
Zdrowe zakupy

Czy Twoje dziecko skarży się ciągle na ból głowy? Czy często się zdarza, że pociera oczy lub ma zaczerwienione powieki? Jeśli dochodzi do tego typu sytuacji, to lepiej jak najszybciej przebadaj jego wzrok. Dlaczego?

Okazuje się, że nieleczone zaburzenia wzroku mają wpływ na postępy w nauce.

Uczniowie z nieleczonymi zaburzeniami wzroku osiągają gorsze wyniki, ponieważ wada często utrudnia im pisanie i czytanie. Częste korzystanie z tabletu lub smartfonu również nie wpływa korzystnie na oczy najmłodszych.

Słabsze oceny przez nieleczone wady wzroku?

Dzieci z nieleczonymi zaburzeniami wzroku mają gorsze oceny. Często potrzebują więcej czasu na rozwiązanie zadań, nie nadążają za resztą klasy, a to potęguje stres i niechęć do nauki.

Niezdiagnozowane problemy wzroku mogą doprowadzić do sytuacji, w której nauczyciel błędnie zaklasyfikuje ucznia jako słabego i mało zdolnego.

Bardzo ważne jest więc stałe monitorowanie wzroku dziecka, aby wykryć wadę na jak najwcześniejszym etapie i dobrać optymalną metodę korekcji.

Uczniowie trafiają do gabinetu z problemem nasilonej krótkowzroczności i skurczu akomodacyjnego czyli sytuacji, w której oko przystosowane do ciągłego patrzenia z bardzo bliska np. na ekran telefonu, nie potrafi szybko dostosować się do patrzenia w dal.

Godzina na elektroniczne gażdety

Specjaliści radzą, aby dzieci w wieku szkolnym nie korzystały z małych urządzeń elektronicznych dłużej niż godzinę dziennie. Najbezpieczniejszy dla wzroku małego ucznia jest duży monitor i zachowanie odpowiedniej odległości od niego – 70 cm.

Nie wolno też pozwolić, aby monitor, przed którym siedzi dziecko, było jedynym źródłem światła w pokoju. Okuliści podkreślają, że bardzo ważne jest, aby zachęcić dziecko, które pracuje na komputerze, do częstego robienia przerw, podczas których popatrzy w dal i pomruga oczami.

Naturalne wspomagacze wzroku

W profilaktyce narządu wzroku dziecka niezwykle istotna jest prawidłowa dieta. Do jadłospisu najmłodszych koniecznie należy włączyć produkty zawierające dużą ilość luteiny i zeaksantyny, które chronią siatkówkę oka przed poważnymi schorzeniami i szkodliwym promieniowaniem.

LUTEINA Największą ilość znajdziemy w ciemnozielonych warzywach liściastych - kapuście włoskiej, szpinaku, jarmużu, pietruszce i szczypiorku.

ZEAKSANTYNA Jej najlepszym źródłem jest kukurydza, groszek i szpinak.

WITAMINA A Bardzo ważna dla oczu najmłodszych jest również witamina A, której niedobór grozi wystąpieniem kurzej ślepoty i zespołu „suchego oka”. Na talerzu ucznia powinny znaleźć się m.in. marchew, morele, papryka, a także produkty pochodzenia zwierzęcego – masło, mleko i jajka.

Ortokorekcja - sposób na zdrowe oczy

Kiedy podejrzewamy lub dostaliśmy taki sygnał od nauczyciela, że nasze dziecko ma problemy ze wzrokiem, powinniśmy jak najszybciej wybrać się z nim do okulisty. Lekarz zdiagnozuje problem i przepisze szkła korekcyjne.

W przypadku starszych dzieci do wyboru mamy jeszcze szkła kontaktowe, chętnie noszone zwłaszcza przez nastolatki, które obawiają się nadania łatki „okularnika” przez rówieśników.

Do nowoczesnych sposobów radzenia sobie z wadami wzroku u dzieci należy również ortokorekcja, czyli metoda korekcji niskiej i średniej krótkowzroczności oraz niewielkiego astygmatyzmu przy pomocy twardych, gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych, zakładanych na czas snu.

- Można ją stosować u dzieci od 10 roku życia. Jest to bezpieczna metoda, całkowicie odwracalna, nie wywołująca żadnych trwałych zmian w rogówce. Optymalny efekt widzenia utrzymuje się tak długo, jak długo używa się soczewek. Wyniki badań wskazują na duże prawdopodobieństwo zahamowania postępu wady wzroku u dzieci i młodzieży używającej soczewek ortokeratologicznych OrtoK - wyjaśnia optometrysta, Magdalena Bińczak z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

GLASSES - for Wired Video Challenge 2014 from POMPONNY - donato sansone on Vimeo.

Tekst na podstawie materiałów prasowych: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT