Jesteś terapeutą?

Jak leczyć zapalenie zatok? 9 sprawdzonych sposobów

Zapaleniu zatok zawsze towarzyszy niedrożność nosa. Zalicza się je do 10 najczęstszych infekcji.

09 marzec 2018
Artykuł na: 9-16 minut stan zapalny zioła medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Zatoki to wypełnione powietrzem jamy zlokalizowane w obrębie czaszki. Wysłane są bardzo cienką błoną śluzową. Łączą się z nosem. Gdy jesteśmy zdrowi, przez zatoki swobodnie przepływają powietrze oraz wydzielina wytwarzana przez błonę śluzową. Jednak gdy rozwija się w nich stan zapalny, ilość wydzieliny wzrasta, a śluzówka ulega obrzękowi, blokując ujście zatok i utrudniając od - prowadzanie jej do nosa. W rezultacie pojawia się uczucie niedrożności nosa, ucisku, rozpierania i bólu głowy, które nasila się zwłaszcza podczas schylania się. Początkowo wodnista wydzielina z każdym dniem staje się coraz bardziej gęsta i ropna. Zaczyna ściekać po tylnej ścianie gardła. Charakteryzuje ją nieprzyjemny zapach1.

Zapalenie zatok, które trwa 3 tygodnie lub krócej (tzw. ostre), może być efektem infekcji bakteryjnej, przeziębienia, grypy lub pływania w zanieczyszczonej wodzie. Przewlekaniu się choroby sprzyjają skrzywienie przegrody nosowej, alergia, podrażnienie przez kurz lub dym papierosowy oraz infekcja grzybicza. W sezonie zimowym klimatyzacja oraz ogrzewanie sprawiają, że błony śluzowe są wysuszone, a przez to bardziej podatne na atak mikrobów.

Co drugi Polak choć raz w życiu cierpiał na zapalenie zatok, a u ok. 15% schorzenie to przyjmuje postać przewlekłą, co oznacza, że utrzymuje się dłużej niż 12 tygodni.

U laryngologa

Jeśli chorobę wywołały wirusy, pacjent otrzyma leki obkurczające śluzówkę, przeciwhistaminowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Gdy przyczyną infekcji są bakterie, lekarz do tego zestawu dopisze antybiotyk. Jednak warto pamiętać, że środków udrażniających drogi oddechowe nie można stosować dłużej niż 3 dni, bowiem mogą pogorszyć obrzęk śluzówki zatok.

Na szczęście istnieje mnóstwo innych naturalnych sposobów, by udrożnić zatkane zatoki i poprawić samopoczucie. Wspomogą one leczenie podstawowe aplikowane przez laryngologa, a w lżejszych przypadkach zastosowane na początku infekcji mogą nawet oszczędzić przyjmowania antybiotyków. Naturalne sposoby mają jeszcze inne zalety... Otóż zapobiegają przechodzeniu zapalenia zatok w stan przewlekły lub nawracający, regenerują też błony śluzowe nosa i zatok oraz rozrzedzają ropną wydzielinę.

Jak zapobiec zapaleniu zatok?

 • Dbaj o odpowiednią wilgotność pomieszczeń. Zwłaszcza na noc włączaj w sypialni nawilżacz powietrza. Ochronisz w ten sposób drogi oddechowe przed wysychaniem. Czyść go raz w tygodniu, by nie dopuścić do rozwoju pleśni i innych grzybów.
 • Jeżeli masz klimatyzację w samochodzie lub w domu, utrzymuj w czystości filtry w klimatyzatorach.
 • Nie pływaj w basenach z chlorowaną wodą - podrażnia ona śluzówkę.
 • Z tych samych przyczyn unikaj zadymionych pomieszczeń.
 • Ogranicz picie alkoholu, który powoduje obrzęk śluzówki zatok i nosa.
 • Dbaj o kondycję i odporność. W okresie jesienno-zimowym w Twoim menu powinno znaleźć się dużo warzyw i owoców, a także pełnoziarniste pieczywo oraz nabiał.
 • Pamiętaj o naturalnych antybiotykach, czyli czosnku i miodzie.
 • Przyjmuj duże ilości płynów, zwłaszcza wody oraz herbat ziołowych.

1. Para w ruch!

Weź długi, gorący prysznic. Unosząca się wokół Ciebie para wodna pozwoli zwolnić bolesny ucisk w zatokach. Nie zapominaj przy tym o odchrząkiwaniu, aż do oczyszczenia zatok.

Do miednicy lub garnka nalej wrzącą wodę i dodaj do niej kilka kropli olejku eukaliptusowego. Postaw naczynie na stole i nakryj głowę ręcznikiem, tak by utworzył namiot nad garnkiem. Trzymaj twarz ok. 45 cm nad lustrem wody i oddychaj głęboko przez nos. Unosząca się para przeniesie molekuły mentolu do zatok i rozluźni wydzielinę2.

2. Wciągaj nosem

Kolejną metodą rozrzedzania śluzu i zmniejszania obrzęku jest irygacja zatok roztworem soli fizjologicznej. Taki roztwór możesz kupić w aptece lub przygotować go samodzielnie. W filiżance ciepłej wody wymieszaj dokładnie 1/3 łyżeczki soli kuchennej ze szczyptą sody oczyszczonej, następnie napełnij strzykawkę tym roztworem. Zatkaj jedno nozdrze kciukiem, odchyl głowę do tyłu i do drugiego wstrzyknij roztwór, jednocześnie wciągając powietrze nosem. Następnie wydmuchaj nos i powtórz zabieg na drugie nozdrze.

Irygacje takie można też przeprowadzić z użyciem czajniczka neti, który często stosuje się w medycynie ajurwedyjskiej. Wlej letni roztwór soli fizjologicznej do jednego nozdrza, a płyn wypłynie drugim. Gdy się już wysączy, delikatnie wydmuchaj nos i powtórz zabieg tym razem z drugą dziurką od nosa.

3. Moc zapachu

Wdychaj aromat wydzielany przez świeżo starty korzeń chrzanu pospolitego. Zawiera on substancję, która pomaga rozrzedzić śluz. Możesz też zmieszać w równych proporcjach sok z cytryny ze startym chrzanem i jeść łyżeczkę tej mikstury godzinę przed śniadaniem i obiadem.

4. Trochę pikanterii

Do posiłków dodawaj papryczki chili. Są one bogate w kapsaicynę, która przeciwdziała niedrożności zatok i ułatwia odśluzowywanie.

5. Ziołowa ochrona

Jeżówka (Echinacea) i traganek (Astragalus) to 2 zioła, które mogą pobudzić układ immunologiczny, a niekiedy także przeciwdziałać bakteriom i wirusom. Przyjmuj 200 mg jeżówki 4 razy dziennie i 200 mg traganka 2 razy dziennie między posiłkami. Jeśli cierpisz na przewlekłe zapalenie zatok, stosuj zioła pojedynczo, naprzemiennie po tygodniu.

Spróbuj też pić herbatkę z rumianku pospolitego (Matricaria chamomilla). Działa ona na zatoki rozkurczowo, przez co pomaga w usunięciu naprodukowanej wydzieliny. Podobne właściwości mają napar z imbiru i dzikiej róży3.

6. Odrobina luksusu

Kiedy się kładziesz, pod głowę podłóż wysoką poduszkę, co ułatwi oczyszczanie zatok.

Jeżeli dokucza Ci rozpierający ból twarzy, nałóż ciepłą flanelę na oczy i kości policzkowe. Okład powtarzaj tak często, aż poczujesz ulgę.

7. Masaż zatok

Poprawi on krążenie krwi w tym rejonie i pomoże złagodzić ból. Palcami wskazującymi uciskaj mocno zewnętrzną krawędź nozdrzy na końcu nosa. Następnie masuj kolistymi ruchami w górę i na boki aż do nasady nosa, w połowie odcinka między brwiami.

Inna technika zmniejszania odczuwanego rozpierania polega na przyłożeniu kciuków po obu stronach nosa, mniej więcej w połowie jego długości, i zdecydowanym, mocnym naciskaniu chrząstki przez 30 s. Następnie należy zwolnić ucisk i po chwili znów go powtórzyć.

Ulgę przyniesie też uciskanie małych wgłębień pod każdym łukiem brwiowym ok. 2 cm od nosa oraz punktów pod kośćmi policzkowymi pośrodku obu policzków (choć w czasie choroby może to okazać się bolesne). W każdym przypadku należy naciskać przez ok. 10 s, a następnie zwalniać ucisk i powtarzać całą procedurę jeszcze 3 razy4.

8. Receptura ojca Sroki

Mleko z dziewanną i propolisem niszczy bakterie oporne na działanie antybiotyków, ma także działanie wirusobójcze i - co niezwykle istotne - daje natychmiastową wręcz ulgę w uporczywym zapaleniu zatok, szczególnie czołowych. Ponadto skraca czas infekcji, zapobiega tworzeniu się ropnej, nieprzyjemnie pachnącej wydzieliny w zatokach i ułatwia jej usuwanie.

Łyżkę rozdrobnionych kwiatów dziewanny zalej szklanką wrzącego mleka (najlepiej o zawartości tłuszczu 3,2%) i parz pod przykryciem ok. 15-20 min. Następnie odcedź, mocno wyciśnij na sitku łyżką resztki kwiatów, a do uzyskanego ciepłego leku (nigdy gorącego!) dodaj łyżeczkę miodu spadziowego z drzew iglastych oraz łyżeczkę nalewki z propolisu (możesz ją kupić w aptece). Wszystko dobrze wymieszaj. Pij małymi łykami 3-4 razy w ciągu dnia po szklance. Ostatnią dawkę koniecznie przed snem. Zapobiegawczo spożywaj 1-2 razy dziennie po szklance.

9. Rosyjska metoda

Niewielką ilość skrystalizowanego miodu lipowego, spadziowego z drzew iglastych lub gryczanego umieść w obu otworach nosa i połóż się z głową lekko uniesioną do góry. Zabieg powtarzaj 4-6 razy dziennie przynajmniej przez tydzień. Kuracja wedle opisanej metody daje ulgę w ostrym, trudnym do leczenia zapaleniu zatok i przyspiesza zdrowienie.

Wprowadzony do nosa miód spływa do zatok i wykazuje dobroczynne działanie antybiotyczne i przeciwzapalne, udrażnia nos oraz ułatwia oczyszczenie zatok z ropnej wydzieliny. Osoby z nawracającym zapaleniem zatok powinny profilaktycznie przeprowadzić zabieg wiosną i jesienią5.

Kiedy do lekarza

Jeżeli ból zatok utrzymuje się lub nawraca, koniecznie wybierz się do lekarza. Gdy odczuwasz ból lub niemożność poruszania oczami, a gałki są zaczerwienione, natychmiast zgłoś się na SOR. Poinformuj również medyka, jeśli dolegliwościom tym towarzyszą nudności lub wymioty. Nieleczona infekcja zatok rzadko, ale może rozprzestrzenić się na oczy i do mózgu, powodując poważne powikłania.

Bibliografia

 1. https://goo.gl/gtcGMk
 2. 1001 Rad dla zdrowia, Warszawa 2008
 3. https://goo.gl/VcGVim
 4. https://goo.gl/KwDKWb
 5. Zbigniew T. Nowak, "Ziołowa apteczka dla przeziębionych", Kraków 2017
Artykuł należy do raportu
6-10-18 sposobów na...
Zobacz cały raport
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny