Jesteś terapeutą?

Świecowanie (konchowanie) uszu – komu pomoże, na czym polega?

Świecowanie uszu, zwane również konchowaniem, to zabieg oczyszczający kanały słuchowe zewnętrzne, znany już od czasów starożytnych.

29 styczeń 2020
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Świecowanie uszu - na czym polega?

Polega on na włożeniu do ucha, na głębokość ok. 1 cm, specjalnej świecy (konchy), dostosowanej rozmiarem do średnicy zewnętrznego otworu słuchowego, a następnie zapaleniu świecy. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa od 15 do 45 minut, do czasu wypalenia się konchy.

Spalająca się świeca wykorzystuje tlen znajdujący się w powietrzu, skutkiem czego dochodzi do rozrzedzenia powietrza w kanale słuchowymi i wytworzenia różnicy ciśnień pomiędzy powietrzem w kanale słuchowym zewnętrznym a powietrzem na zewnątrz ucha. Dzięki temu woskowina i zanieczyszczenia zalegające w uchu są niejako wysysane na zewnątrz i zbierają się w koniuszki świecy. Jednocześnie olejki eteryczne dodane do wosku, uwolnione podczas spalania świecy, przenikają do powietrza znajdującego się wewnątrz kanału słuchowego, działają bezpośrednio na skórę i znajdujące się pod nią naczynia krwionośne oraz błonę bębenkową. Olejki te działają bakteriobójczo, przeciwzapalnie i rozkurczowo.

Zabieg konchowania pozwala się również zrelaksować i odprężyć. Podczas świecowania udrażniany zostaje kanał słuchowy zewnętrzny, wyrównywane jest ciśnienie w uchu środkowym oraz następuje obkurczenie błony śluzowej zatok i nosa.

Świecowanie uszu – przygotowanie

Podczas zabiegu pacjent powinien leżeć na boku. Jego głowę przykrywa się specjalnym bawełnianym ręcznikiem, który chroni twarz i głowę przed ubrudzeniem oraz poparzeniem woskiem. W ręczniku wycięty jest otwór, przez który wyjmuje się na zewnątrz ucho. Niektórzy specjaliści zastępują ręczniki, papierowymi talerzykami z otworem na świecę, które umieszczone u podstawy konchy chronią skórę pacjenta.

Przed samym zabiegiem ucho pacjenta zostaje nasmarowane kremem, a towarzyszący tej czynności krótki masaż pobudza krążenie w okolicy ucha, co sprzyja późniejszemu wchłanianiu olejków eterycznych. Krem ma również za zadanie uszczelnić połączenie świecy z otworem słuchowym. Świecę do ucha wkłada się pionowo i trzyma w tej pozycji aż do jej wypalenia – do oznaczonego bezpiecznego miejsca. Podczas zabiegu pacjent nie powinien się poruszać. Po zabiegu wyjmuje się konchę i gasi, można zajrzeć do jej wnętrza, w którym widać nagromadzoną wydzielinę z kanału słuchowego. Po zakończeniu świecowania resztki świecy należy usunąć z ucha delikatnym wacikiem.

Czym jest koncha?

Koncha, czyli świeca wykorzystywana do zabiegów świecowania uszu, ma kształt tuby lub rurki. Wykonana jest z naturalnych komponentów, takich jak lniana lub bawełniana tkanina, która nasączana jest woskiem pszczelim, propolisem i olejkami eterycznymi. W dolnej części świecy, tej, którą wkłada się do otworu słuchowego, znajduje się cienka, metalowa blaszka lub folia aluminiowa, której zadaniem jest równomierne rozprowadzanie ciepła i przewodzenie go w głąb kanału słuchowego.

Element ten zapobiega również ukruszeniu się świecy w uchu i przedostaniem się jej kawałków do wnętrza kanału słuchowego. Konchy wytwarzane są w kilku rozmiarach, aby można je było dostosować do rozmiaru ucha pacjenta. Podczas zabiegu świeca musi szczelnie zatykać światło ujścia kanału słuchowego. Naturalny pszczeli wosk podczas spalania odparowuje i nie kapie, nie ma zatem groźby poparzenia.

Świecowanie uszu - na co pomaga?

Zabiegi konchowania, jeśli zachodzi taka potrzeba, można wykonywać codziennie. Wskazaniem do świecowania uszu jest przede wszystkim usunięcie zanieczyszczeń z zewnętrznego kanału słuchowego i odetkanie go. Jeśli to nadmiar woskowiny był przyczyną pogorszenia słuchu, efekt widoczny jest już po pierwszym zabiegu. Ponadto świecowanie zaleca się w chorobach uszu, gardła, nosa, zatok i podczas przeziębienia. Konchowanie może być również pomocne w leczeniu szumów usznych, zawrotów głowy i migren.

Przeciwwskazaniem do konchowania uszu są ostre stany zapalne w obrębie głowy, w tym szczególnie stan zapalny ucha, oraz przerwanie błony bębenkowej. Z zabiegu świecowania nie mogą korzystać również osoby z wszczepionymi implantami ślimakowymi i noszące na stałe zewnętrzne aparaty słuchowe.

Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny