Jesteś terapeutą?

Chiropraktyka - co to jest i na czym polega?

Chiropraktyka, zwana również kręgarstwem, to terapia manualna, której zadaniem jest zapobieganie i leczenie dysfunkcji w narządzie ruchu. Uwaga chiropraktyków skupia się szczególnie na kręgosłupie, osłaniającym rdzeń kręgowy, od którego odchodzą nerwy docierające do wszystkich narządów wewnętrznych i sterujące ich pracą.

26 wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut medycyna naturalna ruch
Zdrowe zakupy

Co to jest chiropraktyka?

Chiropraktyka opiera się na założeniu, że choroby narządu ruchu i wady postawy mogą, poprzez oddziaływanie na układ nerwowy, wpływać na zdrowie człowieka. Jedynie niezakłócony przepływ impulsów nerwowych jest bowiem gwarantem zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Terapia polecana jest osobom cierpiącym na dyskopatię i jej następstwa, bóle w obrębie kręgosłupa i kończyn, chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa oraz bóle głowy, w tym uporczywe migreny. Chiropraktycy zajmują się również korygowaniem wad postawy.

Efekty zabiegów wykraczają jednak daleko poza samo usunięcie objawów bólowych i usprawnienie pacjenta. Dzięki nim normuje się także ciśnienie krwi i praca serca, poprawia samopoczucie psychiczne oraz znikają skutki przewlekłego stresu.

Na czym polega zabieg chiropraktyczny?

Sam zabieg wykonuje się na leżącym lub siedzącym pacjencie. Na początek chiropraktyk przeprowadza z nim wywiad, ogląda ciało i prosi o wykonanie określonych ruchów, które pomagają w postawieniu wstępnej diagnozy. Następnie dotyka kręgosłupa i miednicy, aby dokładnie ocenić stopień zaawansowania zmian.

W kolejnym etapie przystępuje do rozluźniania mięśni i ścięgien pacjenta za pomocą odpowiednio dobranych technik masażu i akupresury. Podczas właściwego zabiegu specjalista nastawia kręgi i ustawia prawidłowo miednicę względem kręgosłupa. Jeśli stan pacjenta na to pozwala, chiropraktyk może również odprowadzić przesunięty dysk na właściwe miejsce.

Z reguły potrzeba serii kilku lub kilkunastu zabiegów, aby osiągnąć efekt leczniczy. Niektóre jednak dolegliwości, np. związane z uciskiem na nerwy obwodowe, ustępują już po pierwszej wizycie, jeśli ów ucisk uda się zlikwidować.

Dodatkowo podczas wizyty chiropraktycy udzielają cennych porad z zakresu dietetyki, suplementacji i rehabilitacji. Omawiają również profilaktykę, ponieważ wiele chorób ma tendencję do nawracania, jeśli pacjent trwale nie zmieni swoich nawyków.

Przeciwwskazania do zabiegów chiropraktycznych

Z gabinetu specjalisty pacjent wychodzi także z zaleceniami odpowiednio dobranych ćwiczeń, które pomagają w podtrzymaniu efektów zabiegu. Chiropraktycy mogą również zastosować kinezjotaping, polegający na naklejeniu taśm, których zadaniem jest wspomaganie układu ruchu i odpowiednie przenoszenie napięć w układzie mięśniowo-szkieletowym.

Przeciwwskazaniami do poddania się zabiegowi chiropraktycznemu jest stan zapalny w organizmie, choroby przebiegające z gorączką i nowotwory. Osoby operowane w obrębie kręgosłupa mogą z chiropraktyki korzystać jedynie za zgodą lekarza prowadzącego.

Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny