Jesteś terapeutą?

Laseroterapia - wskazania do terapii

W laseroterapii wykorzystuje się urządzenia emitujące wiązkę światła, zwaną promieniem laserowym.

24 wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Zaletą lasera jest to, że jest on bardzo precyzyjnym narzędziem, a niektóre jego rodzaje nie mają również kontaktu z ciałem pacjenta co sprawia, że podczas zabiegu niezwykle niskie jest ryzyko zakażenia. Zabiegi trwają zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut i są z reguły bezbolesne, a ich efekt jest często natychmiastowy.

Zasada działania lasera opiera się na regule Arndta-Schultza, która zakłada, że słabe bodźce działają pobudzająco na aktywność biologiczną tkanek, średnie ją opóźniają, a silne całkowicie hamują. Oznacza to, że w zależności od mocy użytej wiązki laserowej można uzyskać określony efekt terapeutyczny.

Laseroterapia - wskazania

Światło lasera działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, usprawnia mikrokrążenie, przez co poprawia dotlenienie tkanek, przyspiesza regenerację tkanek, zwiększa wytwarzanie kolagenu, poprawia przewodnictwo nerwowe, stymuluje pracę układu odpornościowego, przyspiesza gojenie ran oraz złamań kości, a na poziomie komórkowym zwiększa syntezę DNA i RNA oraz cząstek ATP będących magazynem energii.

Laseroterapię wykorzystuje się w fizykoterapii po uszkodzeniach tkanek miękkich, w tym w terapii blizny i usuwaniu bliznowców, po urazach sportowych (zwichnięcie, stłuczenie), w chorobach narządu ruchu (zwyrodnienie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa), dyskopatii, bólach mięśniowo-stawowych spowodowanych przeciążeniem (tzw. łokieć tenisisty, ostroga, zespół cieśni nadgarstka), nerwobólach, oraz u pacjentów po zabiegach ortopedycznych.

Lasery wykorzystuje się również do biostymulacji, której celem jest pobudzenie naturalnych mechanizmów naprawczych i regeneracja tkanek. Znajdują one także zastosowanie w medycynie estetycznej (przeszczepy skóry, usuwanie tatuaży, usuwanie owłosienia, fotoodmładzanie skóry), dermatologii (odleżyny, owrzodzenia, trądzik, usuwanie zmian barwnikowych), stomatologii (stany zapalne jamy ustnej, wspomagająco po usunięciu zęba) , okulistyce (korekta wad wzroku, zabiegi na siatkówce), neurologii i chirurgii.
Podczas działania lasera, z wyjątkiem zabiegów okulistycznych, pacjenci muszą mieć założone specjalne gogle chroniące oczy.

Laseroterapia - czy jest dla wszystkich?

Terapia laserowa przeciwwskazana jest o osób cierpiących na choroby nowotworowe, padaczkę nadczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze, infekcje przebiegające z gorączką, gruźlicę oraz cukrzycę. Również chorzy przyjmujący leki fotouczulające, w tym leki ziołowe, nie powinni korzystać z laseroterapii. Jest ona również przeciwwskazana u kobiet w ciąży.

Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny