Jesteś terapeutą?

Irydologia - co to jest i kiedy ją stosować?

Pierwsze wzmianki na temat irydologii pochodzą już z XVII wieku. Za jej prekursora uważa się węgierskiego lekarza i naukowca - Ignaza von Peczely.

23 wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Irydologia - czyli jak czytać z oczu?

Irydologia narodziła się na Dalekim Wschodzie i jest jedną z gałęzi medycyny tradycyjnej. Polega na dokładnych oględzinach tęczówki oka i oka jako całości, bowiem ich wygląd odzwierciedla stan naszego zdrowia, zarówno fizycznego jak i psychicznego. W diagnostyce lekarz irydolog posługuje się tzw. mapami irydologicznymi, na których zaznaczone są obszary, tzw. pola projekcji, odpowiadające wszystkim narządom naszego ciała. Dla oka lewego i prawego sporządzone są oddzielne mapy irydologiczne.

Na czym polega badanie u irydologa?

Oko do oględzin oświetlane jest specjalną lampą, która nie uszkadza wzroku. Podczas badania irydolog ocenia przede wszystkim kształt i fakturę tęczówki, oraz miejsca występowania plamek i przebarwień i na tej podstawie ocenia stan zdrowia pacjenta. Najważniejszym kryterium oceny tęczówki jest przypisanie jej do jednego z czterech typów strukturalnych, w zależności od sposobu ułożenia promienistych beleczek ją budujących.

Jest to podstawa do dalszej diagnostyki, pozwalająca na szczegółową interpretację pozostałych zmian i postawienie diagnozy. Predyspozycja do zachorowania na określone choroby związana jest również z zabarwieniem tęczówki, które nazywamy kolorem oczu. Poza podstawowymi pięcioma kolorami oczu: niebieskim, szarym, brązowym, zielonym i fioletowym, obserwuje się również ich połączenia, które są cennym kryterium diagnostycznym.

Kolejnym elementem dokładnie ocenianym przez irydologa jest źrenica. Jej ustawienie względem tęczówki i odkształcenia na krawędzi mogą same, przy braku innych zmian, świadczyć o chorobie, bowiem źrenica w sąsiedztwie obszaru powiązanego z chorym narządem zmienia swój kształt.

O stanie zdrowia organizmu świadczy też wygląd twardówki, błony pokrywającej gałkę oczną i nadającej jej kulisty kształt. Dla irydologa cenną wskazówką jest zabarwienie rogówki oraz wygląd naczyń krwionośnych widocznych pod jej powierzchnią.

W czym może pomóc irydologia?

Badanie irydologiczne pozwala zdiagnozować nie tylko istniejące problemy zdrowotne, ale na jego podstawie można również przewidzieć predyspozycje do zapadania na określone choroby. Dzięki badaniu możemy określić również stopień nagromadzenia się w organizmie toksyn i metali ciężkich, oraz ocenić funkcjonowanie poszczególnych układów. Z tęczówek można również wyczytać to, jakie choroby przebyliśmy w ciągu naszego życia i jak wpłynęły one na funkcjonowanie organizmu.

Irydologia jest narzędziem pomocnym w diagnostyce, jednak jeśli badanie nie wykaże zmian nie oznacza to, że jesteśmy zdrowi, dlatego każdy niepokojący objaw wymaga konsultacji lekarskiej.

Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny