Jesteś terapeutą?

Szałwia czerwona zwalcza SARS-CoV-2

Koronawirus dostaje się do płuc poprzez połączenie się z konwertazą angiotensyny (ACE2), czyli enzymem występującym w nabłonku komórek dróg oddechowych (stąd większe ryzyko infekcji u osób z nadciśnieniem, które są leczone lekami wpływającymi na ACE2).

08 kwiecień 2021
Artykuł na: minutę koronawirus
Zdrowe zakupy

Gdy dochodzi do połączenia mikroba z ACE2, następuje szereg patologicznych zmian, które prowadzą do poważnego rozregulowania funkcji całego narządu. Jak się jednak okazuje, zioła, takie jak głóg (Crataegus), miłorząb japoński (Ginkgo biloba), szałwia czerwona (Salvia miltiorrhiza) oraz kudzu (Pueraria), nasilają ekspresję ACE2, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia płuc.

Badacze dowiedli, że ekstrakt etanolowy z Salvia miltiorrhiza (30 μg/ml) spowodował zahamowanie o 88% aktywności SARS-CoV PLpro, czyli proteazy niezbędnej do replikacji wirusa, będącej jednocześnie antagonistą wrodzonej odporności żywiciela. Co więcej, okazało się, że szałwia reguluje indukowany przez zakażenie covid-19 łańcuch przemian prozapalnych cytokin, a także chroni przed wirusem węzły chłonne, śledzionę i układ limfatyczny.

Bioorg Med Chem. 2012 Oct 1;20(19):5928-35

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny