Jesteś terapeutą?

Co na wypadanie włosów?

Ceną za stosowanie farmaceutyków zapobiegających łysieniu mogą być kłopoty zdrowotne, dlatego warto poszukać wsparcia w naturze. Co zatem wybierać na wypadanie włosów?

16 kwiecień 2019
Artykuł na: 6-9 minut suplementy skóra medycyna naturalna zioła
Zdrowe zakupy

Na świecie najczęściej stosowanymi syntetycznymi związkami na wypadanie włosów są przyjmowany doustnie finasteryd oraz aplikowany miejscowo minoksydyl. Obydwa zatwierdziła Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Obydwa też mają niepożądane działania uboczne. Minoksydyl, który powstał pierwotnie jako środek na nadciśnienie, może wywoływać swędzenie skóry głowy, a jego producent ostrzega też przed poważniejszymi konsekwencjami, m.in. wystąpieniem łojotokowego zapalenia skóry czy obrzękami.

Natomiast finasteryd to potencjalne źródło kłopotów z erekcją, zmniejszonym libido oraz objętością ejakulatu. - Alternatywą dla syntetycznych substancji leczniczych mogą być zioła - mówi dr Iwona Paszek z Katedry Biologii i Botaniki Farmaceutycznej Collegium Medium Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. - Ponadto można je z powodzeniem wykorzystywać do włosów jako środki kosmetyczne - podpowiada. - Koszyczki rumianku pospolitego delikatnie je rozjaśniają, owocnia zewnętrzna orzecha włoskiego nada brąz, natomiast niebieski barwnik, czyli cyjanina z kwiatów chabra, pokryje siwiznę. Z kolei olej z nasion rącznika pospolitego (o działaniu odżywczym) stosuje się do produkcji brylantyny. Urodę fryzury podkreślą szyszki chmielu zwyczajnego, które dodadzą połysku, zaś sok z korzenia prawoślazu lekarskiego delikatnie je nawilży.

Kozieradka pospolita (Trigonella foenum-graecum)
Niewykluczone, iż bujne, zdrowe włosy będziemy zawdzięczać przyprawie, bowiem prowadzone na całym świecie badania dają wyjątkowo obiecujące wyniki. I tak pakistańscy uczeni przeanalizowali wpływ ekstraktów z liści kozieradki na wzrost włosów myszy. W doświadczeniu używali toników sporządzonych według własnych receptur i aplikowali je na skórę.
Po 21 dniach stosowania włosy pięknie odrastały i - co ważne - niektóre stężenia preparatów były skuteczniejsze od najczęściej stosowanego na świecie syntetycznego minoksydylu1. Z kolei indyjscy naukowcy przygotowali i przetestowali przepis na maść z kozieradką połączoną z kwiatami Butea monosperma i stwierdzili, iż mikstura poprawia odrastanie włosów po chemioterapii2.
Natomiast niemieccy badacze opracowali suplement diety z kozieradką w roli głównej. 30 osób 2 razy dziennie przez pół roku zażywało ów preparat, pozostałych 30 uczestników stanowiło grupę kontrolną otrzymującą placebo. Wyniki są satysfakcjonujące: naukowcy stwierdzili ograniczenie wypadania włosów oraz lepszą kondycję mieszków włosowych. Ponad 80% osób z grupy przyjmującej suplement potwierdziło jego pozytywny wpływ na bujność fryzury3.
Który ze składników kozieradki ma dobroczynny wpływ na włosy? W tej kwestii uczeni nie są zgodni, bowiem niektórzy przypisują to białkom i aminokwasom, a inni - fitoestrogenom.
Przepis na tonik według pakistańskich uczonych:
Ekstrakt: 25 g suszonych liści kozieradki ekstrahowano w 100 ml 98% spirytusu.
Skład toniku: 10% ekstraktu, 10% glikolu butylenowego, 25% etanolu 98%, 55% wody destylowanej.
 
Cebula zwyczajna (Allium cepa)
Krojąc cebulę, trudno uwierzyć, że jest skutecznym lekiem w terapiach łysienia plackowatego i pobudza odrastanie włosów. Naukowych dowodów na to dostarczył zespół badaczy pod kierunkiem Sharquie. W eksperymencie uczestniczyło 23 pacjentów, którym 2 razy dziennie przez 2 miesiące smarowano łysiejące miejsca świeżym sokiem z cebuli oraz 15 osób tworzących grupę kontrolną, którym dawkowano wodę z kranu. 17 uczestnikom stosującym sok cebulowy włosy zaczęły odrastać już po 4 tygodniach. Natomiast w grupie kontrolnej efekt zaobserwowały tylko 2 osoby4.
 

Hibiskus róża chińska (Hibiscus rosa-sinensis)
W poszukiwaniu naturalnych preparatów pobudzających cebulki włosowe naukowcy sięgnęli nawet po hibiskusa, popularną także u nas roślinę ozdobną. I nie bez przyczyny, ponieważ umiejętnie użyta działa m.in. przeciwwirusowo, przeciwbólowo, przeciwgrzybiczo, przeciwgorączkowo i przeciwnowotworowo. Wśród tych zalet mógł także ukrywać się potencjał pobudzania cebulek włosowych i rzeczywiście tak było. Odkryli go badacze z Indii, przeprowadzając żmudny i czasochłonny eksperyment na szczurach. Okazało się, że ekstrakty z liści i kwiatów hibiskusa zwiększają odrost włosów. W medycynie preferowane są odmiany o czerwonych kwiatach7.
 
Dynia zwyczajna (Cucurbita pepo)
Nie jest już niespodzianką, iż olej z nasion dyni zawiera m.in. związki blokujące 5-alfa reduktazę, wywierając działanie antyandrogenne, co jest wykorzystywane w lekach hamujących rozrost prostaty. Na tę właściwość oleju zwrócił uwagę zespół naukowy z National University Hospital Pusan, sprawdzając, czy będzie on także skutecznym i bezpiecznym środkiem leczenia łysienia androgenowego u mężczyzn. W tym celu przeprowadzono doświadczenie, w którym uczestnikom podawano codziennie 4 kapsułki po 100 mg oleju. Eksperyment trwał 2 lata. W tym czasie pacjentom m.in. sprawdzano ciśnienie, poziom glukozy, kreatyniny, testosteronu, no i przede wszystkim obserwowano włosy. Czy suplementacja olejem powstrzymała łysienie? Nie dość, że zatrzymała wypadanie włosów, to jeszcze pobudziła wzrost nowych6.
 

Mięta pieprzowa (Mentha piperita)
Wszyscy cenimy i kochamy ją za pomoc, jaką niesie w kłopotach trawiennych, lecz okazuje się, że możemy zawdzięczać jej jeszcze więcej. Aby dostrzec w niej kolejne zalety lecznicze, potrzeba było świeżego spojrzenia koreańskich uczonych, dla których jest to egzotyczne zioło. Zbadali oni wpływ olejku miętowego na wzrost włosów u myszy. Wyniki w przeprowadzonym eksperymencie są rewelacyjne.
Olejek miętowy stosowany miejscowo powodował długotrwały wzrost włosów i wydłużanie mieszków włosowych już po 2-tygodniowym codziennym stosowaniu, zwiększył również liczbę cebulek włosowych oraz grubość skóry. Potwierdzeniem tego były m.in. preparaty tkankowe, przeprowadzone analizy aktywności wielu enzymów, ekspresji genów i, przede wszystkim, efekt wizualny. Naukowcy swoje prace zakończyli konkluzją, iż olejek miętowy mógłby być lekiem terapeutycznym lub zapobiegającym wypadaniu włosów u ludzi5. W doświadczeniu z sukcesem użyto stężenia 3% olejku rozpuszczonego w oleju jojoba.
 

Na stanowisku naszego Medycznego Detektywa - Anna Toott. Z zawodu biolog, z zamiłowania ogrodniczka, która „w smakowitym ogrodzie” uprawia ponad 200 gatunków i odmian warzyw, owoców i ziół, a ich właściwości lecznicze nie mają przed nią tajemnic.

Swoją wiedzą dzieli się na blogu mojewarzywaiowoce.blogspot.com.

 Artykuł ukazał się w wydaniu papierowym O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą grudzień 2018.

Bibliografia

  1. Pakistan Journal of Zoology, 2017
  2. ScopeMed, 2013
  3. Efficacy of a food supplement against hair loss,Kosmetische Medizin, 2006
  4. Journal of Dermatology 2002
  5. Pipermint Oil Promotes Hair without Toxic Signs,Toxicological Research, 2014
  6. Ewid Based Complement Alternat Med., 2014
  7. Journal Ethbopharmacology, 2003
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT