Jesteś terapeutą?

Kurkuma: tak smakuje zdrowie

Co sprawia, że ten żółty proszek jest jedną z najpopularniejszych przypraw na świecie?

18 maj 2018
Artykuł na: 4-5 minut dieta zdrowa żywność medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Już samo to, jak wiele określeń na kurkumę (ostryż) pojawia się w tekstach staroindyjskich, świadczy o niezwykłości tej rośliny. Kurkuma nazywana jest w sanskrycie "pomyślną", "świętą", "piękną jak blask księżyca", a nawet "drogą Krisznie" i  "żoną Śiwy"1. Hinduski od wieków stosują ją nie tylko jako przyprawę, ale też kosmetyk. Proszkiem z ostryżu posypuje się w Indiach nowożeńców, życząc im w ten sposób szczęścia i pomyślności.

Kurkuma zyskuje coraz większą popularność również na Zachodzie. Kolejne badania wskazują na jej terapeutyczne właściwości. Aktywne składniki korzenia ostryżu wspomagają pracę organizmu na tak wielu płaszczyznach, że ich wszystkich zastosowań nie da się wymienić jednym tchem.

Źródło młodości

Zawarta w kurkumie kurkumina to silny środek przeciwutleniający2. Hamuje powstawanie wolnych rodników, czyli reaktywnych form tlenu, których obecność przyspiesza procesy starzenia. Można zatem śmiało powiedzieć, że kurkuma to przyprawa młodości. Jej regularne spożywanie pozytywnie wpływa na kondycję całego organizmu.

Wewnętrzny ogień

Fot. Pixabay / stevepb

W korzeniu kurkumy znajdują się substancje, które odpowiadają za jej ostry, lekko gorzkawy smak. Stymulują one produkcję śliny – jest to sygnał do zwiększenia ilości kwasów żołądkowych. To zaś oznacza szybsze i lepsze trawienie posiłków.

Jednocześnie ostry smak odbierany jest jako "poparzenie"; po zjedzeniu potrawy z kurkumą organizm podnosi temperaturę ciała, przyspiesza pracę serca i płuc. W konsekwencji każda komórka zostaje dotleniona i dożywiona, a to oznacza sprawniejszy metabolizm i lepszą pracę całego organizmu2.

To nie wszystko. Rozszerzeniu ulegają również naczynia krwionośne nosa, dzięki czemu zwiększa się produkcja śluzu. W ten sposób kurkuma przyczynia się do oczyszczenia dróg oddechowych i może być stosowana wspomagająco w leczeniu infekcji.

Kurkuma kontra bakterie

Dlaczego Hinduski tak chętnie sięgają po kurkumę i curry? Odpowiedź jest prosta: to nie tylko smaczne przyprawy, ale też świetne naturalne antybiotyki. Kwestia higieny w Indiach pozostawia wiele do życzenia. Tymczasem kurkuma dodawana do potraw jest w stanie zapobiegać namnażaniu się bakterii. Co więcej, w Indiach stosuje się okłady na rany ze świeżej kurkumy2.

Tylko w duecie!

Wiemy już, że kurkuma wykazuje wiele dobroczynnych właściwości. Ale nie oznacza to jeszcze, że dodając ją do potraw, poprawimy pracę naszego organizmu. Kurkuma wchłania się bardzo słabo, dlatego potrzebuje towarzystwa czarnego pieprzu - zawarta w nim piperyna "współpracuje" z naszą superbohaterką i ułatwia wprowadzanie dobrych zmian.

Suplement diety Ekstrakt z kurkumy NovaSol® + piperyna ekstrakt w tabletkach to skuteczny sposób na dostarczenie kurkuminy i piperyny w łatwo przyswajalnej postaci. Dzięki odpowiedniej suplementacji kurkuminą i piperyną naturalnie wzmacniamy odporność, wspomagamy pracę układu krążenia i oddechowego, zmniejszamy szeregi złych bakterii, poprawiamy kondycję skóry, a nawet spowalniamy procesy starzenia!

Bibliografia

  1. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Chapter 13: Sahdeo Prasad and Bharat B. Aggarwal., "Turmeric, the Golden Spice".
  2. AAPS J. 2013 Jan; 15(1): 195–218. doi: 10.1208/s12248-012-9432-8
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT