Domowe sposoby na 10 problemów zdrowotnych

Proszę o wskazówki, jak radzić sobie z drobnymi obrażeniami i chorobami, które zawsze przytrafiają się w najgorszym możliwym momencie. Mam na myśli oparzenia, zwichnięcia, skaleczenia, gorączkę, biegunkę itp. Wydaje się, że jak na złość zdarzają się wieczorami bądź w weekend, kiedy ciężko dostać się do lekarza i apteki są już pozamykane, a nie warto kłopotać lekarzy na ostrym dyżurze. Czy mógłby Pan polecić jakieś proste, domowe sposoby na takie problemy?

18 październik 2017
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Z pewnością ucieszy Panią informacja, że istnieje masa sposobów na wymienione przypadłości, które można z powodzeniem stosować w domowym zaciszu. Jak sam przekonałem się w trakcie wieloletniej praktyki, lekarstwa pochodzenia naturalnego nierzadko działają znacznie szybciej i silniej niż środki farmakologiczne - a większość z nich znajdziemy w każdym domu.

Oto lista domowych terapii, które działają na 10 najczęstszych drobnych urazów.

O ile nie zostało to wyraźnie zaznaczone, wszystkie zawarte w tekście porady przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych. Niewskazane jest stosowanie ich w okresie ciąży i karmienia piersią. Jeżeli problem się utrzymuje, należy skontaktować się z lekarzem.

1 Drobne oparzenia

Na niewielkie oparzenia najlepiej sprawdzi się zimny kompres. Kilka kostek lodu wystarczy zawinąć w czystą ścierkę i tak sporządzony pakunek przyłożyć do bolącego miejsca, aż lód zacznie się topić. Wówczas wymień kostki lodu na świeże i cały proces powtórz kilkakrotnie, aż ból przejdzie. Pilnuj jednak, by uczucie zimna nie było zbyt intensywne.

Aby wzmocnić kojące działanie okładu, zwilż ścierkę naparem z rumianku. Jeśli nie dysponujesz świeżymi ziołami, zaparz herbatkę rumiankową z torebki. Rumianek słynie z właściwości przyspieszających gojenie i łagodzących ból, co zawdzięcza licznym związkom chemicznym znajdującym się w jego składzie1.

Uwaga: okładu z rumianku nie stosuj w okolicach oczu (mogą ulec podrażnieniu) oraz podczas ekspozycji na słońce (ze względu na ryzyko reakcji fotochemicznej).

2 Zwichnięcia i naciągnięte mięśnie

Najlepszym lekarstwem na tego rodzaju urazy niezmiennie pozostaje szybkie przyłożenie zimnego kompresu, a następnie odpoczynek oraz trzymanie kończyny w górze. Ulgę może przynieść również maść lub nalewka z arniki. Arnika bardzo skutecznie uśmierza ból oraz łagodzi dyskomfort związany z naciągnięciem mięśnia. Doskonale sprawdza się również w przypadku wszelkiego rodzaju guzów, siniaków i podobnych bolesnych urazów, a nawet w chorobie zwyrodnieniowej stawów2.

Uwaga: nigdy nie stosuj arniki na otwarte rany.

3 Napięte mięśnie

Sztywne i spięte mięśnie bywają bardzo uciążliwe, zwłaszcza w obrębie karku i górnych pleców. Skutecznym domowym sposobem jest olejek lawendowy: niewielką ilość wystarczy nieco rozgrzać w dłoniach, po czym wetrzeć w napięte mięśnie3.

4 Biegunka

Fot. Archiwum

Przecier z cienko startych, uprawianych naturalnie jabłek to skuteczne ludowe remedium na biegunkę czy niestrawność. Można je stosować również u dzieci, ale bywa, że smak musu jest dla nich zbyt cierpki - wówczas wystarczy dodać nieco startej marchewki. Zamiast tego można pokroić jedno jabłko w cieniutkie plasterki i powoli żuć każdy z osobna, aż zyska w ustach konsystencję papki. W ten sposób z owocu uwalniają się pektyny, które wiążą i zagęszczają nazbyt płynną zawartość jelita4.

Poniżej znajduje się cygańska receptura na tradycyjne lekarstwo na biegunkę:

  • Do naczynia z wodą wsyp soczewicę i pozostaw na noc.
  • Wodę wylej i zagotuj namoczone nasiona w świeżej, przefiltrowanej.
  • Gdy soczewica będzie po części ugotowana, znów odlej wodę.
  • Do wywaru dodaj szczyptę soli (nie dodawaj oleju ani innego tłuszczu)5.

Tak przyrządzona zupa działa najprawdopodobniej dlatego, że - jak już od dawna wiadomo - objawy biegunki można złagodzić, jedząc potrawy bogate nie tylko w pektyny, ale i w skrobię.

5 Drobne rany

Najlepszym specyfikiem na drobne skaleczenia czy otarcia jest z pewnością olejek sezamowy. Na początku zawsze należy odkazić ranę, a później wystarczy skropić czystą, bawełnianą ściereczkę kilkoma kroplami olejku sezamowego i tak sporządzony kompres przyłożyć do rany. Jeśli zajdzie potrzeba, przytwierdź opatrunek za pomocą bandaża albo plastra.

Olej sezamowy zawiera znaczne ilości witamin A oraz E, które stanowią naturalny środek przeciwzapalny, stymulujący dodatkowo powstawanie nowych struktur komórkowych6.

Olej sezamowy sprawdza się również jako remedium na problemy z dziąsłami: wystarczy delikatnie wetrzeć niewielką ilość w zmienione chorobowo miejsce.

6 Zatkany nos

Jeśli dokucza Ci zatkany nos, warto przepłukać go roztworem soli fizjologicznej. Dzięki temu szybko poczujesz ulgę i będziesz w stanie znów normalnie oddychać. Słona woda nawilża błonę śluzową wewnątrz nosa, przyspiesza zejście opuchlizny oraz wypłukuje wszelkie drobnoustroje i inne czynniki przyczyniające się do powstania stanu zapalnego. Oto jak należy przepłukać nos:

  • 1 g (1/4 do 1/2 łyżeczki) niejonizowanej soli morskiej rozpuść w 100 ml wody w temperaturze pokojowej.
  • Stań nad umywalką i głowę przechyl lekko w bok (nigdy do tyłu), następnie za pomocą dużej strzykawki lub kubka neti (dostępny w Internecie) wstrzyknij roztwór do górnej części nozdrza, po czym pozwól mu wypłynąć na zewnątrz.
  • Przechyl głowę na drugi bok i powtórz czynności.
  • Pamiętaj, by przez cały czas oddychać ustami.

Zatkany nos można też przeczyścić jedząc codziennie 2-3 łyżeczki startej, świeżej rzodkiewki (aby poprawić smak, dodaj nieco cukru)7.

7 Nudności

Imbir stanowi doskonały środek na wszelkiego rodzaju mdłości, zarówno te wywołane nieświeżym jedzeniem, jak i chorobą lokomocyjną czy niestrawnością. Skutecznie łagodzi nawet poranne mdłości związane z ciążą. Ostry posmak imbiru związany jest z obecnością gingeroli oraz shogaoli, związków chemicznych wykazujących silne działanie przeciwwymiotne8.

Harald Gaier to jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie medycyny alternatywnej w Wielkiej Brytanii. Jest zarejestrowanym naturopatą, osteopatą, homeopatą i zielarzem. Pracuje w The Allergy and Nutrition Clinic, 22 Harley Street w Londynie.

8 Gorączka

Jak na złość, gorączka najczęściej rozwija się w środku nocy, gdy nie sposób dostać się do lekarza czy naturopaty, a okoliczne apteki są nieczynne. Gdy występuje temperatura nie wyższa niż 39,5°C, warto zastosować pewien stary, domowy sposób:

  • Kilka bawełnianych ściereczek namocz w letniej wodzie, po czym przyłóż je do obu łydek.
  • Następnie dookoła pierwszej zawiń suche warstwy ściereczki, by stworzyć kompresy szczelnie przylegające do obu nóg.
  • Nie stosuj zimnej wody, gdyż stanowi ona zbyt duży szok dla organizmu.
  • Zdejmij kompresy, gdy osiągną temperaturę ciała, a więc mniej więcej po 15-20 min.

Gdy łydki znów zbytnio się rozgrzeją, powtórz czynności i załóż świeże kompresy9.

9 Poparzony język

Gdy poparzysz sobie język zbyt gorącymi potrawami lub napojami, szybko skrop bolące miejsce sokiem z cytryny - powinno to przynieść natychmiastową ulgę. Sposób ten działa również w przypadku tzw. zimna (opryszczki ust) oraz zapalenia dziąseł10.

10 Zapalenie ucha

Mało znanym remedium na tę bolesną przypadłość jest kapusta, którą już całe wieki temu stosowali Celtowie. Zarówno kapusta włoska, jak i zwykła, biała odmiana doskonale się do tego nadają, obie zawierają bowiem substancje o silnym działaniu przeciwzapalnym. Oto co należy zrobić:

  • Liście kapusty oderwij od główki i ułóż na czystej, bawełnianej ścierce.
  • Pokrusz je wałkiem na drobne części, aż wydzieli się sok.
  • Ściereczkę z liśćmi przyłóż do bolącego ucha i przykryj drugą.
  • Przymocuj nieruchomo na głowie pod ściśle przylegającą czapką albo opaską i pozostaw na noc.
  • Powtarzaj przez 2 kolejne noce lub do momentu, gdy stan zapalny ustąpi11.

 

Bibliografia

  1. Weiss RF. Herbal Medicine, 6th edn (transl Lehrbuch der Phytotherapie). Gothenburg, Sweden: Ab Arcanum, 1988: 349
  2. Rheumatol Int, 2007; 27: 585–91
  3. Evid Based Complement Alternat Med, 2013; 2013: Article ID 681304, 10 pages
  4. Am J Dis Child, 1933; 45: 18–24
  5. Senger G. Zigeunermedizin (Gypsy Medicine). Vienna: Carl Ueberreuter Druckerei GmbH, 1987: 111
  6. Altern Med Rev, 2003; 8: 359–77
  7. http://goo.gl/S5kY02
  8. Eur J Pharmacol, 2006; 530: 136–43
  9. http://goo.gl/JOrCVZ
  10. http://goo.gl/c8MgC4
Wczytaj więcej
Nasze magazyny