Wrzody żołądka - leczenie naturalne za pomocą ziół i roślin

Soki z surowych warzyw, herbatka z prawoślazu oraz orkisz i proszek z nasion kopru wspomogą gojenie śluzówki.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Wrzody żołądka są najczęstszą chorobą przewodu pokarmowego. To ubytki w błonie śluzowej, za których wystąpienie najczęściej odpowiada zakażenie bakterią Helicobacter pylori, przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Powstają one na ogół na podłożu nerwicowym oraz przy przeładowaniu ustroju zbyt ostrymi pokarmami, napojami alkoholowymi czy papierosami.

Częściej chorują mężczyźni, zazwyczaj w sile wieku (między 20. a 50. r.ż.), choć zdarzają się przypadki zachorowań wśród dzieci i osób starszych. Choroba objawia się palącym bólem w nadbrzuszu, który pojawia się po posiłku.

Szczęśliwie fitoterapia często przynosi pożądany skutek. Zioła działają osłaniająco na uszkodzoną błonę śluzową żołądka, mają też własności przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwhistaminowe, przeciwkrwotoczne oraz regenerujące ubytki.

Kuracja ziołowa ojca Klimuszki

Franciszkanin na wrzody żołądka przygotował mieszankę 11 ziół. Zmieszaj po 50 g ziele tasznika, krwawnika i srebrnika, liście podbiału, melisy i pokrzywy, kwiaty lawendy, korzenie prawoślazu, kozłka i mniszka lekarskiego oraz kłącze pięciornika. Kopiastą łyżkę mieszanki zalej szklanką wrzątku i zostaw pod przykryciem na 3 godz. Po tym czasie przecedź, lekko podgrzej i pij 3 razy dziennie po szklance 20 min przed posiłkiem1.

Ponadto ojciec Klimuszko radzi pić balsam Szostakowskiego (Vinilinum) - łyżeczkę na czczo przed śniadaniem (30 min) i łyżeczkę przed spaniem. Po wypiciu balsamu należy wypić odwar z siemienia lnianego. 3 łyżki nasion lnu zalej 0,5 l wody, gotuj przez 10 min, następnie odstaw na 30 min. Po tym czasie zlej płyn i pij przed spaniem raz na dzień.

Proszek św. Hildegardy

Zdaniem przeoryszy z Bingen na bóle żołądka i wrzody pomóc mogą mielone zioła. Zmieszaj ze sobą 16 g nasion kopru włoskiego, 8 g proszku z galgantu, 4 g proszku z dyptamu i 2 g proszku z jastrzębca. 2-3 szczypty proszku dodawaj do kieliszka ciepłego wina lub napoju z pietruszki i pij po jedzeniu2.

Mieszanka ojca Sroki

Wsyp do słoja po 100 g ziela bylicy bożego drzewka, koszyczków rumianku, kwiatów lipy i ziela drapacza lekarskiego, po 50 g ziela dziurawca, krwawnika, korzenia prawoślazu i liści babki lancetowatej oraz 20 g kwiatów nagietka. Zioła dokładnie wymieszaj. Następnie łyżeczkę mieszanki wsyp na szklankę wrzątku. Pij 2 razy dziennie między posiłkami3.

Jedz orkisz

Św. Hildegarda była wielką zwolenniczką tego zboża. Zalecała go zarówno przy zgadze, bólach i zapaleniu żołądka, jak i w chorobie uchyłkowej jelit czy zatwardzeniu. Uważała, że orkisz należy stosować 3 razy dziennie w dowolnej postaci2.

Rozwiązanie akademickie

Uznanie naukowców w leczeniu chorób żołądka i dwunastnicy zyskały glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus) oraz lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra). Jan Hasik z kliniki Gastroenterologii Akademii Medycznej w Poznaniu tak o nich pisze: "Spośród roślinnych środków rozkurczających należy wziąć pod uwagę chlorowodorek chelidoniny". Alkaloid pozyskany z glistnika "powoduje szybkie zmniejszenie napięcia mięśni gładkich przewodu pokarmowego i dróg żółciowych.

[…] Sok i wyciąg z lukrecji są od dawna stosowanymi środkami medycyny ludowej do leczenia dolegliwości żołądkowych. Kontrole potwierdzają, że wysokie dawki skracają czas gojenia wrzodów żołądka. W sukcesie terapeutycznym uczestniczą 2 substancje: glicyryzyna i likwirytygenina. Dlatego na bazie glicyrhizyny produkuje się leki, również preparaty lukrecjowe pozbawione glicyryzyny zalecane są do terapii wrzodów żołądka.

Przeciwwskazaniami dla preparatów z korzenia lukrecji są schorzenia wątroby z zastojem żółci, marskość wątroby, nadciśnienie, hipokaliemia, ciężka niewydolność nerek i ciąża4".

Herbatka z prawoślazu

Znanym środkiem leczącym dolegliwości żołądka, a zwłaszcza podrażnienia błony śluzowej, jest napar z liści tej rośliny. Kopiastą łyżeczkę ziela wsyp do szklanki i zalej wrzątkiem. Odstaw pod przykryciem do naciągnięcia na kwadrans. Pij 2 razy dziennie między posiłkami5.

Lecznicze napoje

Andrzej Żak poleca również picie soków z surowych warzyw: ziemniaka lub białej kapusty. Pierwszy pomoże przy nadkwaśności, drugi sprawdzi się nie tylko w leczeniu wrzodów żołądka, ale również odtruje wątrobę z toksyn i pozostałości polekowych.

Utrzyj ziemniaki na tarce lub odwiruj w sokowirówce. Pij sok 3 razy dziennie po ½ szklanki przez 2-3 tygodni.

Wyciśnij sok z liści białej kapusty w sokowirówce lub wyciskarce. Pij 3 razy dziennie po ½ szklanki na czczo przez 2 tygodnie5.

Przykazania o. Sroki

Zakonnik trafnie zauważył, że wrzodom sprzyjają stres, pośpiech, nieregularny tryb życia i nałogi. Dlatego na liście jego porad ogólnych znajdziesz zakaz palenia papierosów, zalecenia ograniczenia słodyczy, miodu i dżemów oraz używek, takich jak kawa albo mocna herbata; spożywanie "posiłków czystych, urozmaiconych, skromnych, bez tłuszczów i niesmażonych".

Ponadto franciszkanin zachęca do racjonalnego wykorzystywania urlopów oraz uregulowania trybu życia3. Jeśli cierpisz na chorobę wrzodową, może warto z tego uczynić postanowienie noworoczne?

Bibliografia
  • O. Andrzej Czesław Klimuszko "Wróćmy do ziół leczniczych", Oficyna wydawnicza Rytm, s. 132
  • Dr Wighard Strehlow "Święta Hildegarda z Bingen. Medycyna na każdy dzień", Wydawnictwo Esprit, s. 42 i 182O. Grzegorz Franciszek Sroka "Poradnik Ziołowy", Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, s. 159-160
  • O. Grzegorz Franciszek Sroka "Poradnik Ziołowy", Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, s. 75-76
  • Postępy Fitoterapii 2/2000, s. 2-9
  • Andrzej Żak "Dziennik zdrowia 2008. Medycyna naturalna 1000 skutecznych porad", Videograf II, s. 51
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny