Komosa ryżowa. Dlaczego warto po nią sięgnąć?

Komosa ryżowa jest bogatym źródłem białka. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto po nią sięgnąć?

Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Komosa ryżowa jest jednym z rzadkich produktów roślinnych uważanych za kompletne białko, zawierające wszystkie niezbędne aminokwasy. Zaledwie 225 gramów komosy ryżowej dostarcza 8 gramów białka, czyli dwa razy więcej niż ryż czy pieczone ziemniaki. Jest również doskonałym źródłem błonnika (5 gramów w jednej porcji), a także kwasu foliowego, manganu, magnezu i witamin z grupy B. Zewnętrzna warstwa nasion komosy ryżowej zawiera saponiny – związki chemiczne, która działają jak naturalny środek odstraszający owady.

Jedną z zalet saponin jest to, że zmniejszają one zapotrzebowanie na pestycydy chemiczne. Ich wadą jest zaś to, że mogą po spożyciu doprowadzić do rozstroju żołądka, a nawet uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego. Wielu producentów myje wstępnie nasiona komosy ryżowej, by usunąć z nich saponiny, niemniej przed gotowaniem warto jeszcze raz dokładnie je wypłukać.

Nie można jednak przesadzać z jedzeniem kosmosy ryżowej. Znaczne zwiększenie spożycia błonnika w krótkim czasie może bowiem powodować problemy trawienne, a także takie dolegliwości jak wzdęcia i biegunka.

Podsumujmy: Jeśli nie przyjmujesz jeszcze 21−38 gramów błonnika dziennie (zalecana ilość), komosę ryżową wprowadzaj do diety powoli. Daj swojemu organizmowi czas na dostosowanie się do tej zmiany, zwiększaj ilość spożywanego błonnika o trzy do pięciu gramów co kilka dni.

Ważne: Zwiększając dawkę błonnika w diecie, pij dziennie o 1–2 szklanki wody więcej. Błonnik wchłania wodę w przewodzie pokarmowym, więc zmienia się zapotrzebowanie organizmu na płyny.

Autor publikacji:
Torey Armul

Rzecznik prasowy Academy of Nutrition and Dietetics oraz dietetyk w prywatnej praktyce, Lewis Center w Ohio.

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 5/2021
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny