Jesteś terapeutą?

Pluskwy - nieproszeni goście. Jak się ich pozbyć?

Choć nie potrafią latać ani skakać, łatwo przemieszczają się po rurach czy kanałami wentylacji. Bez pożywienia potrafią przeżyć ponad sto dni. Ich ugryzienia nie są niebezpieczne, ale swędzą i powodują duży dyskomfort. Uwaga na pluskwy!

08 luty 2021
Artykuł na: 6-9 minut kleszcze pasożyty
Zdrowe zakupy

Mitem jest, że zagnieżdżeniu się pluskiew sprzyja brud. To powszechne przekonanie sprawia, że ci, w których domach pojawiły się pluskwy, wstydzą się komukolwiek o tym powiedzieć i samodzielnie szukają sposobów pozbycia się tych uciążliwych owadów. Tymczasem pluskwy mogą występować nie tylko, jak się powszechnie uważa, w zaniedbanych gospodarstwach domowych, akademikach czy w blokowiskach, ale także w hotelach czy pensjonatach o wysokim standardzie. Świat stał się globalną wioską, a dostępność podróży sprawiła, że łatwo je przywieźć do domu.

Jak wygląda pluskwa?

Cimex lectularius, bo tak po łacinie nazywa się pluskwa, to niewielki, czerwono-brązowy owad z rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych. Ma około 5 mm długości i łatwo pomylić go z kleszczem. Nie potrafi latać ani skakać, jednak z łatwością się wspina. Jeśli pojawi się w jednym z mieszkań w bloku, wkrótce z plagą pluskiew będzie się zmagać cały budynek. Pluskwy mogą przeżyć bez pożywienia aż do 140 dni, choć wiadomo także, że mogą hibernować i wydłużyć ten czas do 550 dni. To się zdarza, jeśli w otoczeniu panuje niska temperatura.

Samica składa kilkaset maleńkich jaj. Larwy wylęgają się po około tygodniu, zaś cały cykl rozwojowy trwa od pięciu tygodni do czterech miesięcy.

Kiedy żerują pluskwy?

Pluskwy żerują nocą, najbardziej aktywne są między 1 a 5 rano, kiedy człowiek głęboko śpi. Żywią się krwią zwierząt i ludzi. To pasożyty okresowe, żerują tylko w określonych okresach. Najedzone wracają do swoich kryjówek, które często znajdują się w zagłówkach czy zagłębieniach materacy i innych zakamarkach. Często niewykryte, potrafią tak spędzić długi czas. Przed żerowaniem są przezroczyste i trudno je zauważyć, dopiero po żerze nabierają koloru. Śladem ich obecności mogą być nie tylko ślady ukąszeń, ale także odchody i wylinki. Warto zwrócić na to uwagę.

Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

Same ugryzienia nie są bolesne, bo sprytne owady neutralizują ból substancją przeciwbólową. Miejsca na ciele, które zostały pogryzione, zaczną swędzieć po dobie lub dwóch, wtedy też pojawią się bolesne lub swędzące zmiany na skórze. Ich wygląd może się różnić - od czerwonych plam na skórze, po grudki i pęcherze o średnicy do 5 mm. W środku takiej zmiany na skórze widoczny będzie ciemny punkt; - to ślad po ugryzieniu. Jeśli takie zmiany występują po trzy w liniach, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z pluskwami.

Jeśli takie objawy mamy po pobycie w obiekcie turystycznym (hotelu, pensjonacie), nie ma już żadnych wątpliwości.

Choć bolesne i uciążliwe, pogryzienie przez pluskwy nie jest niebezpieczne, nie prowadzi bowiem do rozwinięcia się zakażenia, choć u niektórych osób mogą wystąpić następujące objawy takie jak gorączka, osłabienie organizmu. Zdarza się to dość rzadko. Objawy zwykle są silniejsze u dzieci.

Jak łagodzić dolegliwości po ugryzieniu pluskwy?

Jeśli już padliśmy ofiarą podstępnego owada, możemy łagodzić nieprzyjemne objawy lekami przeciwhistaminowymi, a jeśli są nasilone, miejscowo stosować leki z grupy glikokortykosteroidów. Skuteczna będzie także maść z cynkiem i wodą wapienną.

Ważne zalecenia to należyta staranność w dbaniu o higienę i, choć to trudne przy nasilonym swędzeniu, unikanie drapania ranek. W ten sposób można uniknąć infekcji i komplikacji. Konieczne będzie dokładne sprawdzenie mieszkania i pozbycie się z niego nieproszonych gości. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na wszelkie zakamarki, szczeliny, zagłębienia w meblach i materacach.

Szczegółem, który może potwierdzić nasze podejrzenia o obecności pluskiew w mieszkaniu, będzie specyficzny zapach. Owady te mają w dolnej partii ciała gruczoł, który wydziela rodzaj mazi, która pachnie podobnie do kolendry lub popsutych malin.

Pluskwy - jak się ich pozbyć?

Nie jest łatwo pozbyć się tych uciążliwych lokatorów samodzielnie, a to z uwagi i na ich zdolność do kamuflażu, przetrwania w określonym środowisku przez długi czas oraz liczbę jaj, które składa samica. Pomocny jednak będzie tasznik pospolity. Profilaktycznie należy uszczelnić szczeliny, by uniemożliwić pluskwom przedostanie się do mieszkania. Należy często odkurzać, zamiatać, trzepać dywany i zasłony oraz koce i poduszki. Pościel również zmieniać często, prać w wysokiej temperaturze, bo złożone przez samicę jaj i larwy giną w temperaturze 45 stopni Celsjusza.

Zwalczać pluskwy można przy pomocy gorącego powietrza, skuteczne jest także wymrażanie ich suchym lodem. Ryzykowne jest stosowanie metody gazowej, bo szkodliwa substancja długo utrzymuje się w tkaninach i nawet opuszczenie mieszkania na kilka dni po odpluskwianiu tą metodą nie gwarantuje bezpieczeństwa. Jeśli zawiodła nas profilaktyka - czas wezwać specjalistę.

Bibliografia
  • https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/bedbugs-infestation
  • https://www.pestworld.org/pest-guide/bed-bugs/bed-bugs/
  • https://www.orkin.com/other/bed-bugs
  • https://www.epa.gov/bedbugs
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny