Jesteś terapeutą?

Glifosat zniknie z rynku?

W zeszłym roku organizacja pozarządowa postanowiła nagłośnić problem szkodliwości gllifosatu. Teraz rząd Czech planuje ograniczenie jego stosowania.

19 wrzesień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Będący składnikiem prawdopodobnie najpopularniejszego środka chwastobójczego glifosat od lat budzi kontrowersje. Wielokrotnie ekspozycję na niego wiązano z większym ryzykiem rozwoju chorób, w tym nowotworów. Światowa Organizacja Zdrowia poddała w wątpliwość bezpieczeństwo jego stosowania, jednak kolejne badania naukowe nie dały jednoznacznej odpowiedzi w tej kwestii.

Producent najpopularniejszego herbicydu z glifosatem nie tylko odpowiada za wytworzenie niebezpiecznej substancji wykorzystanej podczas wojny w Wietnamie, ale też jest podejrzany o manipulacje przy badaniach nad bezpieczeństwem stosowania swojego herbicydu. Szacuje się, że ponad 100 artykułów naukowych i innych dokumentów powstało po to, by koncern mógł legalnie wypuścić produkt na rynek1.

W 2017 r. Europejska Inicjatywa Obywatelska lobbowała na rzecz zakazu stosowania glifosatu. Mimo to Unia Europejska zgodziła się przedłużyć zezwolenie na jego stosowanie do 2022 r. Jednym z państw, które głosowały za przyjęciem dokumentu, była Republika Czech. Teraz jednak rząd tego kraju zmienił stanowisko i zamierza ograniczyć jego stosowanie2. Czy Polska podąży za sąsiadem?

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT