Jesteś terapeutą?

Mięso i antybiotyki

Istnieją naukowe dowody na to, że antybiotyki dodawane do pożywienia zwierząt prowadzą do zakażeń u ludzi, które bardzo trudno jest wyleczyć.

20 luty 2018
Artykuł na: 2-3 minuty antybiotyki
Zdrowe zakupy

Eksperci zrzeszeni przy amerykańskich Centrach Leczenia Chorób i Prewencji (Centres for Disease Contron and Prevention, CDC) zwracają uwagę na problem antybiotyków i bakterii, które można znaleźć w mięsie. Zwierzętom dodaje się leki do paszy, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób. Słabsze szczepy drobnoustrojów giną, za to antybiotykooporne mogą bez obaw namnażać się.

Co więcej, jeśli ubój nie jest przeprowadzany w warunkach sanitarnych, bakterie te prawdopodobnie przeniosą się z wnętrzności do mięsa1. To z kolei sprzyja zakażeniom u ludzi. Szacuje się, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych rocznie 2 mln pacjentów zapada na choroby wywołane przez antybiotykooporne bakterie, z czego 23 tys. umiera2.

A co z bakteriami, które zostały wydalone? Trafiają one do gleby i do wody, a stamtąd z powrotem do układu pokarmowego zwierząt lub do naszych kranów.

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia antybiotykoopornymi bakteriami z układu pokarmowego zwierząt? Przede wszystkim myj ręce po każdym kontakcie z surowym mięsem, unikaj picia mleka prosto od krowy, dezynfekuj jaja przed ich obróbką termiczną. Gotuj lub piecz produkty pochodzenia zwierzęcego1.

Masz ochotę na tatara lub kogel-mogel? Jesteś na diecie witariańskiej? Upewnij się, że wiesz, skąd pochodzą produkty, które kupujesz!

Bibliografia

  1. goo.gl/1aPUfD
  2. goo.gl/fHW1AR
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT