Co to są parabeny i dlaczego są szkodliwe?

Parabeny znajdują się we wszystkim, od kosmetyków do pielęgnacji włosów po tabletki na ból głowy. Oto, co należy wiedzieć o tych problematycznych konserwantach.

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Co to są parabeny?

To grupa syntetycznych konserwantów, szeroko stosowanych w kosmetykach i środkach higieny osobistej w celu zapobiegania rozwojowi bakterii i innych drobnoustrojów. Do najpopularniejszych parabenów należą metyloparaben, etyloparaben, propyloparaben i butyloparaben, a w pojedynczym produkcie zazwyczaj występuje więcej niż jeden z nich.

W czym występują parabeny?

Poza produktami do makijażu, kosmetykami nawilżającymi, mleczkami do ciała, kosmetykami do pielęgnacji włosów, żelami do golenia, pastami do zębów i innymi produktami higieny osobistej, parabeny występują także w żywności i napojach, jak również w szerokiej gamie produktów farmaceutycznych, m.in. w steroidach do użytku miejscowego, lekach przeciwkaszlowych, przeciwdepresyjnych, przeciwhistaminowych i w dostępnych bez recepty lekach przeciwbólowych2.

Szminka  

Dlaczego parabeny są niezdrowe?

Gdy parabeny są wdychane, spożywane lub wchłaniane przez skórę, mogą łatwo dostać się do organizmu - wykrywane są w niemal każdym płynie ustrojowym1. Jest to niepokojące, ponieważ te wszechobecne konserwanty powiązano z wieloma poważnymi schorzeniami - od alergii po raka (patrz poniżej).

Jak chronić się przed parabenami?

Dokładnie sprawdzaj etykiety produktów i unikaj kupowania czegokolwiek z "parabenem" na liście składników (np. z metyloparabenem lub propyloparabenem).

W produktach spożywczych parabeny wymieniane są natomiast jako numery E - np. E218 to metyloparaben, a E214 to etyloparaben. Jeżeli jadasz głównie świeże, pełnowartościowe pokarmy, to prawdopodobnie udaje Ci się unikać tych szkodliwych konserwantów w diecie.

W przypadku kosmetyków wybieraj firmy produkujące preparaty bez parabenów, najlepiej wykorzystujące wyłącznie składniki naturalne, a na szczęście nie jest już trudno je znaleźć (patrz poniżej).

Lupa

Parabeny w ludzkim ciele

W badaniu przeprowadzonym przez amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) mierzono poziom parabenów w próbkach moczu ponad 2,5 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci, i stwierdzono obecność metyloparabenu i propyloparabenu w niemal każdej z nich.

Kobiety i nastoletnie dziewczyny wykazywały wyższy poziom parabenów niż mężczyźni i nastoletni chłopcy, co sugeruje, że winę za to może ponosić większe użycie kosmetyków i produktów higieny osobistej3. Parabeny w ludzkim ciele

Nie trzeba używać produktów z parabenami

Nie ma potrzeby nakładania na skórę produktów naszpikowanych parabenami. Coraz większa liczba producentów kosmetyków usuwa te problematyczne konserwanty ze składu swych produktów, a niektóre świadome chemicznie firmy wystrzegały się ich od początku. 

Stosują bardziej naturalne sposoby konserwowania swych wyrobów, takie jak eliminowanie zawartości wody (w niej bakterie szybko się rozwijają), staranne kontrolowanie pH produktów (nieco bardziej kwasowy odczyn może zapobiegać rozwojowi bakterii) oraz dodawanie do produktów naturalnie konserwujących składników, takich jak witamina E, olejki eteryczne i alkohole roślinne.

Zachęcamy do wybierania produktów całkowicie naturalnych, gdy tylko jest to możliwe.

Zagrożenia zdrowotne związane z parabenami

Parabeny powiązano z następującymi problemami zdrowotnymi:

Rak

Badacze brytyjscy wykryli jeden lub więcej parabenów w 99% próbek tkanki raka piersi, jakie analizowali4. Badania laboratoryjne wykazały, że substancje te - w stężeniach występujących w ludzkiej tkance piersi - mogą nasilać wzrost komórek tego rodzaju nowotworu5.

Alergie

U dzieci z wysokim poziomem parabenów w moczu istnieje wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia astmy, nadwrażliwości pokarmowych i innych alergii6.

Uszkodzenia skóry

W jednym z badań laboratoryjnych stwierdzono, że metyloparaben nałożony na tkanki skóry i wystawiony na światło słoneczne wywoływał uszkodzenia DNA, mogące prowadzić do starzenia skóry, a nawet do raka skóry7.

Bibliografia
  • Side Effects of DrugsAnnual, 2015: 603-19
  • ReprodToxicol, 2015; 52: 93-100; Dermatitis, 2008; 19: 38-42
  • Environ Health Perspect, 2010; 118: 679-85
  • Appl Toxicol, 2012; 32: 219-32
  • J Appl Toxicol, 2013; 33: 390-83
  • J Allergy Clin Immunol, 2012; 130: 453-60.e7; Allergy Asthma Proc, 2014; 35: 475-81
  • Chem Res Toxicol, 2008; 21: 1594-9

 

Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny