Jesteś terapeutą?

Osteopatia - jak wygląda wizyta, na czym polega i ile kosztuje?

Już niemal w każdym dużym mieście w Polsce istnieje centrum osteopatii, choć wielu osobom sama nazwa niewiele mówi. Warto więc wiedzieć, czym jest osteopatia i komu może pomóc ta w pełni naturalna metoda leczenia.

Artykuł na: 6-9 minut medycyna naturalna pacjent ruch
Zdrowe zakupy

Czym jest osteopatia?

Według definicji Europejskiej Federacji Osteopatów (EFO) osteopatia to "postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne oparte na zabiegach manualnych, dotyczące dysfunkcji ruchomości stawowej i tkankowej w zakresie wpływu tych dysfunkcji na pojawienie się lub utrzymywanie się choroby, które mają na celu poprawę stanu zdrowia pacjentów, jak i profilaktykę w utrzymaniu tego dobrostanu".

A mówiąc bardziej zrozumiale: jest to rodzaj terapii manualnej, opierający się na analizie ruchomości tkanek. Osteopata stawia diagnozę i leczy chorego, stosując techniki manualne, które mają przywrócić naturalną ruchomość tkankom i wspomóc proces samoregeneracji i samoleczenia organizmu. Osteopatia opiera się bowiem na założeniu, że pewne dolegliwości, zwłaszcza kostno-stawowe, organizm może wyleczyć sam, pod wpływem odpowiedniej stymulacji manualnej.

Jest to rodzaj medycyny niekonwencjonalnej – system leczenia oparty na diagnozie klinicznej i terapii manualnej. Ważną cechą osteopatii jest holistyczne podejście do organizmu człowieka: traktuje ona ciało jako całość, której każdy element jest równie ważny w prawidłowym funkcjonowaniu. Wizyta u osteopaty

Osteopatia opiera się na trzech podstawowych zasadach:

 • organizm ludzki to jedność ciała, umysłu i ducha,
 • ciało oraz zachodzące w nim procesy są powiązane nie tylko na płaszczyźnie strukturalnej, ale też duchowo-psychicznej,
 • organizm ma własne mechanizmy samoleczenia i autoregulacji.

Twórcą osteopatii był Andrew Taylor Still, amerykański lekarz, który w roku 1892 założył pierwszą szkołę osteopatii – American School of Osteopathy. Definiował on osteopatię jako "medycynę bez leków" i "chirurgię bez noża", traktując ten rodzaj leczenia jako doskonałe uzupełnienie medycyny konwencjonalnej. Jego uczeń John Martin Littlejohn przywiózł osteopatię do Europy, zakładając British School of Osteopathy (1917). W 2005 roku powstało Towarzystwo Osteopatów Polskich.

Jak wygląda wizyta u osteopaty?

Na początku osteopata, podobnie jak lekarz, przeprowadza dokładny wywiad, pytając o objawy i problemy, z którymi zgłasza się chory. Następnie odbywa się badanie palpacyjne: osteopata dotyka chorego dłońmi, poszukując zmienionych chorobowo tkanek – co objawia się przez zwiększone napięcie mięśniowe, zablokowanie stawów, zrosty, przykurcze – i ustala, co jest przyczyną tych zmian.

Kluczowe znaczenie w diagnostyce ma analiza funkcjonowania powięzi – tkanki łącznej, która jest w organizmie wszechobecna. Często okazuje się, że ból w jednej okolicy jest objawem przeniesionym z chorego narządu w zupełnie innej części ciała. Osteopata może też przeprowadzić "test ruchomości", analizując, w jaki sposób pacjent się porusza czy wykonuje inne czynności. W razie potrzeby osteopata zleca badania obrazowe, np. RTG lub rezonans magnetyczny.

Osteopatia: jak wygląda terapia?

Po zidentyfikowaniu chorej tkanki lub okolicy odpowiadającej za powstanie problemu, osteopata zaczyna pracę manualną, poszukując najlepszego sposobu usunięcia dolegliwości. Technik leczenia jest wiele – są one dostosowane indywidualnie do konkretnego pacjenta. Techniki manualne mają na celu poprawę ukrwienia i unerwienia chorej tkanki, tak aby mogła się w pełni zregenerować, bo główną przyczyną chorób – według osteopatii – są zaburzenia ukrwienia tkanek na skutek zaburzonej ruchomości.

Terapia polega na manipulacji kośćmi, mięśniami, więzadłami oraz innymi rodzajami tkanki łącznej (zwłaszcza powięzi) w obrębie chorych narządów. Może to być np. uciskanie jakiegoś włókna mięśniowego, rozciąganie grupy mięśniowej, drenaż płynu limfatycznego, odbarczanie nerwów uciskanych w kręgosłupie itd.

Podczas serii zabiegów osteopata stosuje różne techniki w zależności od potrzeby. Leczenie nie polega na wyciszaniu objawów choroby – jak to się dzieje w przypadku podawania leków. Osteopatia dąży do poznania przyczyny dolegliwości i trwałego rozwiązania problemu, a więc efektem terapii ma być pozbycie się bólu i stanu zapalnego.

Ile kosztuje wizyta u osteopaty?

Wizyta u osteopaty trwa zwykle 40–50 minut i kosztuje około 150–180 zł.

Z jakimi schorzeniami można zgłosić się do osteopaty?

Przede wszystkim powinny to zrobić osoby, którym dokuczają ostre i przewlekłe bóle kręgosłupa o zróżnicowanej etiologii. Osteopata może też pomóc cierpiącym na takie dolegliwości, jak: nieustanne bóle głowy, zawroty głowy i migreny, bóle kostno-stawowe, nawracające bóle niewiadomego pochodzenia, fibromialgia, częste skurcze mięśni, rwa kulszowa, ostroga piętowa, stwardnienie rozsiane, tzw. łokieć tenisisty, cieśń nadgarstka.

Wskazaniem do terapii osteopatycznej są również wszelkiego rodzaju urazy, a także stany pourazowe, powypadkowe i po przebytych operacjach. Osteopaci twierdzą, że ich terapia jest skuteczna także u osób cierpiących z powodu wad postawy, zastoju limfy, schorzeń układu pokarmowego, urologicznego, oddechowego, a także u osób, które mają zespoły lękowe, depresję czy problemy z koncentracją.

Osteopatia może skutecznie złagodzić dolegliwości związane z ciążą: bóle pleców i pachwin, obrzęki nóg, zgagę, a także pomaga przygotować ciało do porodu. Znajduje również szerokie zastosowanie w rehabilitacji dzieci i niemowląt.

Osteopatia - jakie są przeciwwskazania?

Osteopatia to metoda leczenia całkowicie naturalna, dlatego przeciwwskazań do jej stosowania jest niewiele.

Przeciwwskazania do osteopatii:

 • pierwszy trymestr ciąży,
 • brak współpracy z pacjentem,
 • ostre fazy zaawansowanych chorób stawów (RZS, ZZSK),
 • zaawansowana osteoporoza,
 • stany zagrożenia życia wymagające interwencji lekarskiej,
 • nowotwory w miejscu wykonywania zabiegu,
 • świeże złamania,
 • zaawansowane stadia niektórych chorób psychicznych.
Autor publikacji:
Agnieszka Roszkowska
agnieszka.roszkowska@ktociewyleczy.pl

Dziennikarka i redaktorka, autorka tekstów o zdrowiu, zdrowym stylu życia, macierzyństwie i relacjach międzyludzkich. Kocha psy, a zwłaszcza jedną biszkoptową labradorkę.

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny