Jesteś terapeutą?

8 sposobów na oczyszczenie organizmu z metali ciężkich

Czy wiesz ile szkodliwych składników może odkładać się na co dzień w Twoim ciele? Joanna Evans proponuje osiem prostych kroków, które pomogą Ci skutecznie pozbyć się toksycznego obciążenia.

Artykuł na: 9-16 minut detoks dieta ruch
Zdrowe zakupy

Gdzie można się zatruć metalami ciężkimi?

Metale ciężkie - rtęć, kadm i arsen - występują obecnie w środowisku w ilościach takich, że niemal wszyscy jesteśmy nimi zatruci do pewnego stopnia.

Ukrywają się w wodzie z kranu, pożywieniu, plombach dentystycznych, starej farbie, lekach, sprzęcie kuchennym/ akcesoriach kuchennych, a nawet w kosmetykach i przyborach toaletowych.Jednorazowa ekspozycja na którykolwiek z tych metali w dużej ilości może spowodować natychmiastowe wystąpienie objawów toksyczności - mdłości, wymioty, bóle głowy i drgawki. Aczkolwiek to długotrwałe zatrucie niskimi dawkami jest ostatnio obiektem wielu badań.

Dowody sugerują, że przewlekła ekspozycja na niskie dawki metali ciężkich może być przyczyną wszelkiego rodzaju działań niepożądanych, w tym problemów z płodnością i obniżenia ilorazu inteligencji.

Nasze ciało jest zazwyczaj dobrze przygotowane do radzenia sobie z toksynami, takimi jak metale ciężkie, lecz jeśli pozostaje przeciążone, mogą one zacząć odkładać się w organizmie.

W ciężkich przypadkach, niezbędne może być wdrożenie leczenia lekami chelatującymi, chroniącymi nasz organizm przed niedoborem, zatruciem i zbyt wysokim stężeniem pierwiastków, które łatwo przedawkować.

Polega ono m.in. na podawaniu aminokwasów wiążących jony metali, znajdujące się we krwi i tkankach, co ogranicza ich toksyczność i umożliwia usuwanie z organizmu. Grafitti

Jednak sam ten proces może stanowić znaczne obciążenie dla Twojego ciała i w związku z tym należy go stosować tylko w ostateczności jako leczenie jednorazowe lub jako środek wyjątkowy w przewlekłym zatruciu toksycznymi metalami.

Na szczęście, istnieje wiele prostszych i bezpieczniejszych sposobów na to, by pomóc organizmowi w samodzielnym pozbyciu się metali ciężkich. Dla osiągnięcia najlepszych wyników, postaraj się współpracować z doświadczonym lekarzem, który dostosuje porady do indywidualnego przypadku i dobierze odpowiednie dla Ciebie metody leczenia oraz dawkowanie.

1. Zmniejsz ryzyko skażenia metalami ciężkimi

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest określenie, gdzie w Twoim codziennym otoczeniu mogą się ukrywać metale ciężkie, a następnie ograniczenie kontaktu z nimi tak bardzo, jak to tylko możliwe.

Poniżej znajdują się pewne wskazówki:

• Rozważ usunięcie plomb amalgamatowych. Pisaliśmy już o tym w pierwszym numerze "O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą".

• Rzuć palenie! To największe źródło skażenia kadmem.

Unikaj spożywania pokarmów wysokiego ryzyka lub ogranicz je. Niektóre pokarmy znane są jako potencjalne źródło ołowiu, rtęci i kadmu. Lista obejmuje: owoce morza, ryby słodkowodne i pochodzące z wód przybrzeżnych, morskie ryby głębinowe, takie jak tuńczyk, miecznik i rekin; mięso i podroby pochodzące z intensywnej hodowli, zwłaszcza wątróbkę i nerki; warzywa i owoce z upraw opryskiwanych pestycydami; przetworzoną żywność; alkohol; i kofeinę.

• Zwróć uwagę na metale ciężkie w produktach gospodarstwa domowego i postaraj się znaleźć bezpieczne odpowiedniki.

• Zainstaluj dobrej jakości system filtracji wody.

• Jeśli w Twojej pracy masz kontakt ze szkodliwymi metalami, zapewnij dobrą wentylację swojego stanowiska.

Badanie przeprowadzone na osobach wytwarzających ceramikę, pracujących ze szkliwami zawierającymi kadm i ołów, wykazały, że te z nich, których studia były należycie wietrzone miały znacząco niższy poziom tych toksycznych metali w analizie włosa.

2. Suplementuj dietę algami pomagającymi odtruć organizm

Jednokomórkowy, słodkowodny glon jest bogatym źródłem chlorofilu, mającego zdolność wiązania metali ciężkich (kadmu, ołowiu i rtęci) i ułatwia ich usuwanie z organizmu. Chlorella zawiera też glutation, kluczowy związek dla naturalnej detoksykacji naszego ciała.

Upewnij się, że zakupiony preparat jest dobrej jakości, gdyż sama Chlorella również może być skażona metalami ciężkimi.

Spirulina, kolejna słodkowodna alga, również może być pomocna w odtruciu organizmu z metali ciężkich, zwłaszcza z ołowiu. W tym przypadku także upewnij się, że Twój wybór padł na suplement od dobrego producenta.

3. Oczyszczanie z metali ciężkich za pomocą kolendry

Kolendra To nie tylko smaczny dodatek do potraw curry i sałatek. Kolendra jest także doskonałym środkiem oczyszczającym.

Badacz, dr Yoshiaki Omura odkrył, że po spożyciu wietnamskiej zupy zawierającej to zioło, pacjenci wydalali więcej toksycznych metali.

Ponadto kolendra w postaci tabletek najwyraźniej pomogła pacjentom wydalić złogi rtęci, które powstały w ich ciałach po usunięciu plomb amalgamatowych.

Spróbuj przez około trzy tygodnie spożywać 2 łyżeczki dziennie pesto z kolendry.

4. Selen przeciwdziała toksycznym pierwiastkom

Ten niezbędny pierwiastek śladowy może pomóc przeciwdziałać toksycznemu działaniu rtęci, kadmu, talu i srebra. Dodaj do listy zakupów pokarmy bogate w selen, np. orzechy brazylijskie, jajka, cebulę i brokuły lub stosuj naturalny suplement selenu - drożdże. Inne przydatne składniki pokarmowe to witamina C, magnez, cynk i N-acetylocysteina (NAC).

Sugerowane dawkowanie: 200 μg/dzień selenu; 1-3 g/dzień witaminy C; 20-50 mg/dzień cynku; 350 mg/dzień magnezu; 600 mg/dzień NAC

5. Ćwiczenia pomagają oczyścić organizm z toksyn Ćwiczenia fizyczne

Aktywność fizyczna może wspomóc oczyszczanie i to nie tylko sprawiając, że się spocisz.

Nawet pojedyncza sesja ćwiczeń na rowerze może podwoić poziom kluczowych enzymów biorących udział w odtruwaniu organizmu, pomagając Twojemu ciału w pozbyciu się toksycznych metali i innych szkodliwych substancji.

Postaraj się wykonywać 20-30 minut ćwiczeń aerobowych (tych, które sprawiają, że masz lekką zadyszkę) 3 do 5 razy w tygodniu, a później zawsze bierz prysznic.

6. Błonnik a metale toksyczne

Jarmuż Stosuj zdrową i zbilansowaną dietę, ponieważ niedobór niezbędnych substancji pokarmowych wiąże się ze zwiększeniem przyswajania toksycznych metali.

W szczególności upewnij się, że jesz wystarczające ilości błonnika, ponieważ wiąże on toksyny i ułatwia ich usuwanie.

Warzywa krzyżowe, np. brokuły, kapusta, kalafior i jarmuż, są doskonałymi źródłami błonnika. Ponadto obfitują w ważne związki chemiczne, aktywujące enzymy detoksykacyjne w ciele i podnoszące aktywność antyoksydacyjną.

7. Czy sauna pomaga w oczyszczeniu organizmu z metali ciężkich?

Kobieta w saunie

Pot jest dobrze znanym sposobem usuwania toksycznych metali - znajdowano w nim ołów, rtęć, kadm i arsen - dlatego pobyt w saunie, który stymuluje pocenie się, jest świetną metodą, ułatwiającą oczyszczanie z toksyn.

Sauny i łaźnie parowe w klubach fitness działają korzystnie, lecz nasz ekspert od detoksu, dr Shideh Pouria, dyrektor medyczny Burghwood Clinic w Surrey w Wielkiej Brytanii, poleca sauny na daleką podczerwień, które emitują promieniowanie cieplne w postaci bezpośrednio wnikającego w ciało promieniowania podczerwonego.

Na większość osób pozytywnie powinno wpłynąć korzystanie z takiej sauny przez ok. 3-5 min co drugi dzień. Należy przy tym pamiętać o wypijaniu dużej ilości wody w celu uzupełnienia utraconych płynów. A po wizycie w saunie trzeba zawsze wziąć prysznic, by zapobiec powtórnemu wchłonięciu dopiero co usuniętych toksyn.

8. Naturalny lek na zatrucie metalami ciężkimi

HMD (Heavy Metal Detox) jest homeopatycznym lekiem odtruwającym, sporządzonym z homeopatycznej Chlorelli i jej czynnika wzrostu z dodatkiem nalewki z liści kolendry (Coriandrum sativum).

W wysokiej jakości badaniu przeprowadzonym z udziałem 350 pracowników odlewni metali, przyjmowanie 40-60 kropli trzy razy dziennie oczyszczało ciało z glinu, antymonu, arsenu, berylu, kadmu, ołowiu, rtęci, niklu, talu i uranu, nie naruszając przy tym poziomu żadnego z niezbędnych minerałów.

Bibliografia

 1. Syst Biol Reprod Med, 2010; 56: 147-67; Environ Health Perspect, 2005; 113: 894-9
 2. Br Med Bull, 2003; 68: 167-82
 3. J Toxicol Environ Health, 1991; 34: 423-31
 4. Fundam Appl Toxicol, 1985; 5: 816-31
 5. J Zhejiang Univ Sci B, 2005; 6: 171-4
 6. Acupunct Electrother Res, 1995; 20: 195-229
 7. Acupunct Electrother Res, 1996; 21: 133-60
 8. J Trace Elem Electrolytes Health Dis, 1992; 6: 209-21
 9. Environ Health Prev Med, 2008; 13: 102-8
 10. ScientificWorldJournal, 2013; 2013: 219840
 11. Environ Health Perspect, 1998; 106 Suppl 1: 203-16; J Nutr Biochem, 2005; 16: 50-8
 12. Pharmacogn Rev, 2010; 4: 118-26
 13. J Environ Public Health, 2012; 2012: 184745
 14. Life Sci, 1990; 47:427-32
 15. Explore!, 2005; vol 14 no 4
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT