Jesteś terapeutą?

Ziemia okrzemkowa - właściwości diatomitu, opinie czy jest niebezpieczna

Ziemia okrzemkowa (diatomit) to szczątki mikroskopijnych organizmów zwanych okrzemkami. Te jednokomórkowe organizmy chronią się przed niebezpieczeństwem za pomocą krzemionkowej ściany komórkowej podobnej do skorupki, która jest źródłem między innymi karotenu. Co ciekawe, diatomit występuje naturalnie na południu Polski1.

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Jakie są właściwości ziemi okrzemkowej?

Właściwości ziemi okrzemkowej są zależne od jej składu, ziemia okrzemkowa może bowiem być stosowana jako produkt nadający się do spożycia lub też w przemyśle przetwórczym – wtedy pełni rolę np. naturalnego filtra wody. Skupmy się jednak na właściwościach jadalnej ziemi okrzemkowej. Okazuje się, że diatomit może zaradzić wielu problemom zdrowotnym. Źródło ważnego pierwiastka. Krzem, główny składnik krzemionki (to z niej zbudowane są pancerzyki okrzemek) uczestniczy w procesach tworzenia kolagenu (białka tkanki łącznej występującego w skórze i w kościach) oraz macierzy chrząstki. Kolagen odpowiada też za elastyczność i jędrność skóry. Specjaliści podejrzewają również, że wysoka podaż krzemu zapobiega wypadaniu włosów i nadaje im zdrowy wygląd2.

Układ pokarmowy i oczyszczanie organizmu. W niewielkim badaniu udowodniono, że krzemionka może wspomagać usuwanie z organizmu szkodliwego glinu (aluminium). Ekspozycję na ten pierwiastek powiązano między innymi z rozwojem choroby Alzheimera3. Ponadto diatomit znajduje zastosowanie jako zaawansowany nośnik ibuprofenu, tj. substancja, która pozwala na doustne (w tym przypadku) podanie leku4.

Wpływa korzystnie na poziom cholesterolu oraz pracę serca. Potwierdzono to podczas 12-tygodniowego badania z udziałem 19 zdrowych ochotników z umiarkowaną hipercholesterolemią (podwyższonym poziomem cholesterolu). Przyjmowali oni przez 8 tygodni doustnie 250 mg diatomitu 3 razy dziennie, ale podlegali obserwacji jeszcze przez 4 tygodnie. Dzięki ziemi okrzemkowej znacząco obniżył się u ochotników poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów, natomiast poziom frakcji HDL wzrósł5.

Zdrowe, gęste kości. Dzięki wysokiej zawartości krzemu, który zapobiega utracie gęstości kości, diatomit może stanowić uzupełnienie diety osób pragnących zadbać o swój układ kostny6. Co więcej, ziemia okrzemkowa jest jednym z materiałów wykorzystywanych w badaniach nad hodowlą osteoblastów w celach medycznych. Udowodniono, że dodanie diatomitu pozytywnie wpływa na proces osteogenezy, czyli tworzenia się kości7.

Czy ziemia okrzemkowa jest niebezpieczna?

Przeznaczona do celów spożywczych ziemia okrzemkowa jest bezpieczna dla organizmu. Nie należy jednak przyjmować diatomitu przeznaczonego do celów przemysłowych, a ten spożywczy powinno się zażywać wg zaleceń bądź też zgodnie z opisem na opakowaniu.

Gdzie kupić ziemię okrzemkową?

Diatomit jest dostępny w aptekach, sklepach zielarskich oraz internetowych. Zwykle sprzedaje się go w opakowaniach o wadze 200 g, 400 g i 1 kg. Cena ziemi okrzemkowej zaczyna się od ok. 24 zł za opakowanie.

Autor publikacji:
Julia Cember-Ogorzałek
Julia Cember-Ogorzałek
julia.cember@ktociewyleczy.pl

"Uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy i uważam, że każdy człowiek ma ciekawą historię do opowiedzenia. Kiedy akurat nie piszę, spędzam czas z dzieckiem i świnkami morskimi, organizuję wirtualne bazarki na rzecz zwierząt lub wystawiam moje małżeństwo na próbę podczas sesji Monopoly." 

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT