Jesteś terapeutą?

Sylwoterapia - czym jest i jak działa?

Sylwoterapia, czyli drzewolecznictwo, jest znaną od czasów pradawnych Słowian formą terapii, polegającą na przebywaniu wśród drzew.

Artykuł na: 2-3 minuty medycyna naturalna psychologia psychika
Zdrowe zakupy

Okazuje się, że wystarczy poświęcić zaledwie 20 minut dziennie na drzewolecznictwo, by poprawić swoje samopoczucie. Drzewa leczą na kilka sposobów: kolorem, zapachem, olejkami eterycznymi i dźwiękiem. Barwa liści zmienia się w ciągu roku, a patrzenie na kolory wpływa korzystnie na nasz organizm.

Jak kolory działają na organizm człowieka?

  • Kolor zielony relaksuje, uspokaja i pomaga w obniżaniu ciśnienia krwi;
  • czerwony kolor podnosi ciśnienie, pobudza i łagodzi objawy infekcji;
  • żółty zwalcza stres, pomaga uporać się z przewlekłym zmęczeniem i pobudza metabolizm;
  • brązowy napawa nas spokojem i poczuciem bezpieczeństwa.

Leczniczo działa również szum drzew, który wykorzystuje się w terapii dźwiękiem, zwłaszcza ze względu na jego właściwości uspokajające i nasenne.

Przebywając wśród drzew, wdychamy nie tylko wytwarzany przez nie tlen, ale także wydzielane przez liście, korę czy kwiaty substancje chemiczne, takie jak fitoncydy. Związki te pomagają drzewom zwalczać chorobotwórcze bakterie i grzyby – podobnie działają w naszym organizmie i są szczególnie skuteczne w zwalczaniu infekcji dróg oddechowych i zakażeń skórnych. Korzystnie wpływają także na krążenie. Z kolei wydzielane przez drzewa olejki eteryczne mają liczne właściwości prozdrowotne, działają wykrztuśnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, ściągająco i wzmacniająco. Niektóre łagodzą również stres i napięcie mięśni oraz pomagają w odzyskaniu równowagi psychicznej i wewnętrznego spokoju.

Bibliografia
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32560522/
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT