Jesteś terapeutą?

Komu brakuje witaminy B?

Istnieją dwie formy witaminy B12, na które możesz się najczęściej natknąć – metylokobalamina i cyjanokobalamina. Ta ostatnia jest znacznie bardziej powszechna w multiwitaminach i suplementach witaminy B12, ale jest wiele argumentów przemawiających za tym, by zastąpić ten składnik metylokobalaminą, która powoli zyskuje popularność. Co sprawia, że metylokobalamina jest lepszym uzupełnieniem zdrowej diety?

21 grudzień 2015
Artykuł na: 4-5 minut dieta suplementy
Zdrowe zakupy

Te dwie formy witaminy B12 są bardzo podobne, a jedyna chemiczna różnica między nimi sprowadza się do poziomu atomów. Otóż metylokobalamina ma grupę metylową (tylko węgiel i wodór), a cyjanokobalamina ma grupę cyjankową. Cyjanek to nie jest coś, czego się spodziewasz w lekach, a już na pewno nie chcesz go łykać wraz ze swoją multiwitaminą.

Cyjanokobalamina istnieje tylko jako składnik syntetyzowany w laboratoriach chemicznych i nie występuje naturalnie w żadnym żywym organizmie!

B12 dla wegan

Vegetarian from pixll8 on Vimeo.

Badania kliniczne wykazują, że u 60% wegan można zaobserwować niedobór witaminy B12.

Zawierające ją preparaty powinni też stosować wegetarianie i jarosze ze względu na to, że wśród produktów roślinnych nie można znaleźć jej odpowiedników pokrywających w całości zapotrzebowanie organizmu.

Nasze ciało nie ma z niego żadnego pożytku i przystępuje do konwersji cyjanokobalaminy na metylokobalaminę tak szybko, jak to możliwe, bo do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje właśnie związków metylu. Co to oznacza?

Po pierwsze, że cyjanokobalamina stanowi mniej skuteczny sposób na uzupełnienie spożycia witaminy B12. Po drugie, zastanówmy się, co dzieje się z grupą cyjankową, która jest uwalniana w czasie konwersji do „aktywnej” (przydatnej) formy B12, metylokobalaminy?

Oczywiście organizm stara się jak najszybciej pozbyć trucizny. Tymczasem jak wykazały badania metylkobalamina pozostaje w organizmie przez dłuższy czas, a jej stężenie jest wyższe niż cyjanokobalaminy.

Oznacza to, że jeżeli stosujemy preparaty z metylokobalaminą, witamina B12 jest dostarczana naszemu organizmowi przez dłuższy okres niż w przypadku korzystania z tych zawierających cyjanokobalaminę.

Największe zalety metylkobalaminy ujawniają się, gdy rozważymy problem niedoboru witaminy B12. W większości przypadków, nie powoduje go niewystarczający poziom witaminy pochodzącej z diety, ale niemożność jej wchłonięcia w odpowiedni sposób.

Przyjmowanie metylkobalaminy podjęzykowo lub w zastrzyku pozwala ominąć problematyczne wchłanianie w jelicie cienkim i użyć witaminy natychmiast. To zaś zapewnia ciału dokładnie to, czego ono potrzebuje.

Na metylkobalaminy łaskawym okiem powinni spojrzeć palacze, bowiem właśnie oni – z powodu odkładających się w wątrobie metali ciężkich i toksyn – mogą mieć problem z przetworzeniem cyjanokobalaminy.

Przez wiele lat, większość z nas myślała, że jedynym sposobem na rzetelne uzupełnienie niedoborów witaminy B12, kwasu foliowego i innych witamin z grupy B są zastrzyki. Jednak teraz dzięki technologii liposomowej możemy zaoferować lepsze wchłanianie dziennych dawek pełnego spektrum witaminy B-complex. Czym są liposomy nanotechnologiczne? To mikrocząstki, które są w stanie prześlizgnąć się przez śluzówkę jelita (nie ulegają strawieniu) do krwiobiegu, skąd w miarę potrzeby mogą je pobierać komórki.

Kto powinien zażywać witaminę B-complex?

  • Osoby starsze, by poprawić pamięć i nastrój. Ciało wykorzystuje tę witaminę w procesie przetwarzania węglowodanów w glukozę, która jest następnie przekształcana przez komórki w energię.
  • To dlatego większość ludzi, którzy rozpoczynają jej przyjmowanie, zauważa natychmiastowy wzrost energii. Ludzie, którzy mają suchą skórę i słabe włosy (łamią się, wypadają, rozdwajają lub są matowe). W tym przypadku terapia może potrwać kilka tygodni, zanim zauważysz różnicę, ale poprawa będzie łatwo zauważalna.

Osoby, które często piją kawę lub alkohol, mają zwiększone zapotrzebowanie na witaminy z grupy B.

  • Kobiety przyjmujące pigułki antykoncepcyjne, a także ludzie płci obojga zażywający leki, sulfonamidy i środki nasenne. Preparaty te zwiększają nasze zapotrzebowanie na witaminy z grupy B.

Liposomowa kurkumina

Warto też wypróbować liposomową wersję kurkuminy. Zobojętnia ona toksyny środowiskowe i zanieczyszczenia. Gdy szczurom, które wcześniej otrzymały kurkuminę, podano do wątroby toksyczny jad, który normalnie powinien je zabić, gryzonie przetrwały i nie miały prawie żadnych objawów zatrucia. To nie wszystko, związek ten ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Kurkumina usuwa też toksyczne metale, takie jak rtęć, ołów, kadm i aluminium z krwiobiegu.

Niestety, ta przyswajana z pożywienia jest bardzo łatwo trawiona. Natomiast kurkumina w wersji liposomowej trafi tam, gdzie powinna, a jej absorbcja wyniesie ok. 80%.

Więcej informacji znajdziesz na www.letstalkhealth.pl oraz www.biowroclaw.pl.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT