Jak pozbyć się mgły umysłowej po Covidzie i przyśpieszyć mózg?

Poprawiając mikrokrążenie pozbędziesz się pocovidowej mgły mózgowej, zyskasz lepszą pamięć i zapobiegniesz demencji

16 październik 2022
Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Aby organizm mógł sprawnie funkcjonować, krew z ładunkami tlenu, składników odżywczych, hormonów i innych substancji musi dotrzeć do każdego zakątka organizmu.

Ten życiodajny transport odbywa się podobnie jak na polskich szosach: autostrady, drogi ekspresowe i główne (czyli tętnice i żyły) stanowią 26%, natomiast reszta to drogi lokalne, dojazdowe, gruntowe i leśne dukty – w organizmie odpowiada im sieć naczyń krwionośnych o średnicy mniejszej niż 0,1-0,2 mm1.

Stanowią one blisko 74% całego układu krążenia (100 000 km). Są także łącznikiem między układem tętniczym a żylnym.

Liść

Należą do nich tętniczki, naczynia włosowate, żyłki, a także naczynka chłonne. I to właśnie w nich zachodzi mikrokrążenie, które odpowiada za zaopatrzenie wszystkich komórek oraz usuwanie ich produktów przemiany materii i substancji odpadowych. Jest to możliwe dzięki naczyniom włosowatym – przez ich cieniutkie, półprzepuszczalne ściany odbywa się wymiana gazu i substancji odżywczych pomiędzy krwią a otaczającymi je komórkami.

Krew przepływająca z większych tętniczek do naczyń włosowatych płynie z mniejszym ciśnieniem. Dlatego do jej przepchnięcia nie wystarcza serce. Jej przepływ wspomagają mięśnie gładkie znajdujące się w ścianach naczyń krwionośnych. Ich kurczenie i rozkurczanie się nazywane jest naczynioruchowością (wazomotoryką). Prawidłowa wynosi 3 skurcze i 3 rozkurcze na minutę.

Problemy z transportem

Zaburzenia mikrokrążenia prowadzą do ograniczenia wymiany substancji między naczyniami krwionośnymi i tkankami organizmu. Skutkiem tego komórki budujące tkanki w danym obszarze mogą nie otrzymywać dostatecznej ilości tlenu i składników odżywczych potrzebnych do ich właściwego funkcjonowania.

W takiej sytuacji zaburzone jest również odprowadzanie produktów przemiany materii z tych komórek. W efekcie może dojść do dysfunkcji narządów – w tym mózgu. Zdrowa dieta

Na szczęście możemy zadbać o prawidłowe mikrokrążenie. Kluczowe są tutaj podstawowe zasady zdrowego stylu życia – a zatem zdrowa dieta (szczególnie śródziemnomorska lub DASH), aktywność fizyczna rozumiana zarówno jako regularne uprawianie wybranego sportu, jak i podejmowanie wysiłku fizycznego w codziennym życiu (np. wybieranie schodów zamiast windy i spaceru zamiast jazdy samochodem przy krótszych dystansach, regularne przerwy na ruch przy pracy siedzącej).

Równie istotna jest wystarczającą ilość snu (7-9 godz. dziennie) oraz ograniczenie używek – zwłaszcza alkoholu i papierosów. Jak zawsze w takich sytuacjach pomocna może się okazać suplementacja.

Astaksantyna

Łosoś

Ten przeciwutleniacz wykazuje szereg unikalnych cech – dość powiedzieć, że przenika bariery krew-mózg oraz krew-siatkówka, zapewniając superantyoksydacyjną ochronę neuronom i oczom. Łagodzi uszkodzenia w hipokampie i przywraca poziomy czynników neurotroficznych pochodzenia mózgowego zarówno w mózgach, jak i hipokampach u starzejących się szczurów.

Dzięki sile antyoksydacyjnej – jest silniejsza 6 000 razy niż witamina C, 800 – niż koenzym Q10, 550 – niż katechiny z zielonej herbaty i 75 – niż kwas alfa liponowy – oraz zdolności do modulowania odpowiedzi zapalnej chroni zdrowie układu krążenia.

W pewnym badaniu potwierdzono, że codzienne spożywanie naturalnej astaksantyny znacznie poprawia czas przepływu krwi i obniża jej ciśnienie u ludzi4.

Bacopa monnieri

Wspomaga mikrokrążenie obwodowe krwi. Korzystnie działa na pamięć i koncentrację. W ajurwedzie od tysięcy lat stosuje się ją w leczeniu demencji. Teraz na warsztat wzięli ją uczeni z Tajlandii. Dowiedli oni, że po 8 tygodniach suplementacji bakopą (40 µmg/kg) przepływy krwi w mózgu badanych gryzoni zwiększyły się o 25%.

Diosmina i hesperydyna

Pomarańcz

Te 2 żółte flawonoidy działają m.in.: przeciwdrobnoustrojowo, przeciwzapalnie, przeciwcukrzycowo, przeciwnowotworowo, przeciwbólowo, antyoksydacyjnie i prawdopodobnie przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Mają też tę zaletę, że wspomagają mikrokrążenie. Jak dowiedli Francuzi, podawanie oczyszczonej mikronizowanej frakcji flawonoidów normalizuje filtrację włośniczkową albuminy, która jest wczesną zmianą w mikrokrążeniu pacjentów z cukrzycą5.

Z kolei w doświadczeniach na gryzoniach naukowcy z Iranu potwierdzili, że diosmina zmniejsza deficyt poznawczy oraz poprawia pamięć. Warto przy tym wspomnieć, że diosmina wcześniej izolowana z owoców rodzaju Citrus (C. sinensis, C. limonia), obecnie otrzymywana jest półsyntetycznie z naturalnej hesperydyny6.

Ekstarkt z kory sosny francuskiej Zdaniem uczonych z Westfälische Wilhelms-Universität Münster osoby chcące poprawić mikrokrążenie mózgowe powinny sięgnąć po pycnogenol.

Dokonany przez nich przegląd badań jednoznacznie wskazuje, że ekstrakt z kory sosny francuskiej ma dobroczynne działanie w przypadku pacjentów cierpiących na wielowymiarowe zaburzenia zdrowia po zakażeniu covid-19. W przeciwieństwie do innych wirusów SARS-CoV2 wpływa nie tylko na układ oddechowy, ale dodatkowo prowadzi do zapalenia komórek śródbłonka i związanych z tym zaburzeń mikrokrążenia, urazów mikronaczyniowych i koagulopatii, wpływając tym samym na wiele narządów.

Niektóre problemy takie jak np. mgła mózgowa utrzymują się nawet kilka miesięcy po początkowym zakażeniu. I właśnie tu z doskonale radzi sobie pycnogenol. Jak wykazano w ponad 90 badaniach klinicznych na ludziach ma on działanie przeciwzapalne, chroniące śródbłonek i kapilary. Związek poprawia mikrokrążenie poprzez wzmocnienie przepływu krwi (czyli perfuzji)7.

Fosfatydylocholina

Żółtko jajka

Acetylocholina jest neuroprzekaźnikiem wytwarzanym z choliny przez enzym nazywany acetylotransferazą cholinową. Jak łatwo się domyślić, fosfatydylocholina (czasami nazywana lecytyną) dostarcza organizmowi choliny potrzebnej do rozpoczęcia tego procesu. Potrzebnej, tym bardziej że mózg zużywa 30% całkowitej puli swojej acetylocholiny na minutę! Tempo obrotu tego neuroprzekaźnika w mózgu jest przynajmniej 10 razy większe niż innych, co wyraźnie pokazuje, jak ważne dla prawidłowej pracy naszej centrali jest szybkość jego resyntezy.

Od podaży choliny w ciąży zależy późniejsza "pojemność" hipokampu będącego ośrodkiem pamięci w mózgu, jak również pamięć wzroko-przestrzenna i słuchowa8!

Niestety, z wiekiem spada aktywność acetylotransferazy cholinowej, a wraz z nią postępuje utrata zdolności poznawczych. Jednak jak pokazały testy na myszach z demencją, podawanie fosfatydylocholiny pozyskanej z żółtek jaj poprawiło pamięć i ogólnie zwiększyło stężenie acetylocholiny w mózgu do lub powyżej poziomów kontrolnych normalnych gryzoni9.

Luteina

Jak wynika z badań naukowych, odżywianie w ciągu pierwszych 1000 dni po zapłodnieniu silnie wpływa na wyniki poznawcze przez całe ludzie życie. Jednym z bardzo istotnych wtedy (i później) składnikiem odżywczym jest luteina. Jej korzystny wpływ na wzrok jest powszechnie znany. Jednak mało kto wie, że ma ona również znaczący wpływa na funkcje poznawcze u ludzi10.

Opublikowane w 2017 r. na łamach PloS One badanie dowodzi, że suplementacja pigmentami ksantofilowymi (luteiną i zeaksantyną) istotnie zwiększa całkowite stężenie luteiny w surowicy oraz błonach mitochondrialnych. Co potwierdza hipotezę, że luteina może być związana z funkcjami antyoksydacyjnymi w mózgu11.

Miłorząb japoński (Ginkgo biloba)

Gingko biloba

Już kilkadziesiąt lat temu nauka potwierdziła, to, co mistrzowie tradycyjnej medycyny chińskiej wiedzieli od stuleci. Dziś podawanie ekstraktów z liści Ginkgo zaleca się przy osłabieniu funkcji mózgu i chorobach naczyń obwodowych.

Jak dowiodły liczne eksperymenty, miłorząb łagodzi mgłę mózgową, poprawia krążenie mózgowe (we wspomnianym już tajskim eksperymencie dowiedziono, że po 8 tygodniach suplementacji 60 µmg/kg zwiększył je niemal 30%), a co za tym idzie pamięć krótkoterminową i funkcje poznawcze, wspiera też utrzymanie równowagi nerwowej12.

Soplówka jeżowata (Hericium erinaceus)

Soplówka jeżowata (Hericium erinaceus)

Zespół naukowców z 14 ośrodków badawczych na Tajwanie wykazał ochronne działanie grzybni soplówki wobec neuronów podczas udaru niedokrwiennego! W eksperymencie na szczurach dowiedziono, że H. erinaceus zmniejszyła całkowitą objętość zawału o 22% i 44% przy stężeniu odpowiednio 50 i 300 mg/kg13!

Płynność ruchu krwi w mózgu

Dzięki niewielkim zmianom nawyków oraz przemyślanej suplementacji jesteśmy w stanie usprawnić przepływ krwi w mózgu, zadbać o to, by zawierała cenne związki neuroprotekcyjne, a dzięki temu poprawić swoje funkcje poznawcze oraz pamięć.

Bibliografia
  • Blood Purif. 2020 Feb; 49(1-2): 143–150
  • Food & Function, 5(1), 158-166. doi: 10.1039/c3fo60400d
  • Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition, 43(2), 69-74. doi: 10.3164/jcbn.2008048
  • Bacopa monnieri Phytother Res. 2013 Jan;27(1):135- 8
  • Diabet Med. 1996 Oct;13(10):882-8
  • Biomedicine & Pharmacotherapy September 2017, 93:1220-9
  • Int J Antimicrob Agents. 2020 Dec; 56(6): 106191; Eur Bull Drug Res. 1999;7(2); Pycnogenol.Clin Appl Thromb. 2006;12(3):318-23
  • Nutr Rev. 2006 Apr; 64(4): 197-203
  • J Nutr. 1995 Jun;125(6):1484-9,
  • J Am Coll Nutr. 2018 May-Jun;37(4):269-85
  • PLoS One. 2017; 12(10): e0186767; Nutr Neurosci. 2013 Jan; 16(1): 10.1179/1476830512Y.0000000024
  • Current Drug Targets, 2000, 1, 25-58; Vascular Medicine 7, 265-267 (2002); Phytother Res. 2006 Nov;20(11):1013-6; Phytother Res. 2006 Oct;20(10):901-5; Planta Medica 67, 326-330 (2001)
  • Int J Mol Sci. 2014 Sep; 15(9): 15073-89
Wczytaj więcej