Jesteś terapeutą?

Witamina D może być kluczowa w uzależnieniu od opioidów

Dlaczego niektórzy ludzie uzależniają się od tych leków przeciwbólowych? Jak sugerują nowe badania, może to mieć związek z poziomem witaminy D.

Artykuł na: 2-3 minuty leki przeciwbólowe leki
Zdrowe zakupy

Niedobór witaminy D może powodować u niektórych łaknienie opioidów, które zwiększa ryzyko uzależnienia – twierdzą amerykańscy naukowcy z Massachusetts General Hospital. Ludzie z niskim poziomem witaminy D w organizmie są po pierwsze o 50% bardziej narażeni na stosowanie opioidów. Ryzyko to wzrasta do 90 % u osób z ciężkimi niedoborami.

Badania na myszach wykazały, że łaknienie opioidów malało, kiedy podawano im więcej witaminy D. Jaki to ma jednak ze sobą związek? W 2007 r. naukowcy odkryli, że pod wpływem ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe ludzka skóra produkuje endorfiny, tzw. hormony dobrego samopoczucia, chemicznie związane z morfiną, heroiną i innymi opioidami. Pragnienie tego napływu endorfin może wyjaśniać, dlaczego tak wiele osób się opala – przypuszczają naukowcy. Z kolei opioidowe środki przeciwbólowe pełnią rolę ich zamiennika w przypadku niedoboru światła słonecznego oraz kiedy zasoby witaminy D się zmniejszają.

Bibliografia
  • Science Advances 2021; 7: eabe4577
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT