Jesteś terapeutą?

Tabletki wczesnoporonne - gdzie można kupić i dla kogo są dostępne?

Kiedy rząd interesuje się życiem prywatnym obywateli, nie może z tego wyniknąć nic dobrego. Polska polityka prorodzinna to nie tylko 500+, ale też propozycja ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne. A jeśli w czasie ciąży okaże się, że dziecko jest chore? Pojawił się pomysł jednorazowego zasiłku w wysokości 4000 zł. A co potem?

Artykuł na: 4-5 minut ciąża antykoncepcja pacjent
Zdrowe zakupy

Gdzie można kupić tabletki wczesnoporonne?

Nie tylko u nas kobiety nie są zadowolone z nadopiekuńczości rządu. New Scientist (22 października 2016 r.) donosi, że w Wielkiej Brytanii aktywistki domagają się większej swobody w stosowaniu tabletek wczesnoporonnych. Wprawdzie na Wyspach kobieta za pomocą tabletek wczesnoporonnych może przerwać ciążę do 9. tygodnia, ale zanim to nastąpi, musi kilkakrotnie odwiedzić lekarza, a obydwie dawki medykamentu przyjmuje w jego obecności. Brytyjki uznały, że to za mało. Chcą dostać tabletki w aptece i przeprowadzić aborcję w domu. Twierdzą, że takie prawo zakończy piętnowanie kobiet, które decydują się na przerwanie ciąży. Uważają też, że procedura kolejnych wizyt u specjalisty jest uciążliwa: kilkakrotne zwalnianie się z pracy może popsuć stosunki z pracodawcą.

A nielegalne imigrantki? To przecież głównie one są pozbawione ubezpieczenia zdrowotnego, a więc zarówno opieka lekarska w czasie ciąży, jak i terminacja ciąży w zalegalizowany sposób leżą poza ich zasięgiem. Dla nich możliwość kupna tabletek w aptece byłaby gwarancją zachowania anonimowości, czyli bezpieczeństwa.

Musi jednak istnieć przyczyna, dla której rząd zagląda do domów Brytyjek przez dziurkę od klucza. Chodzi oczywiście o bezpieczeństwo stosowania tabletki i pewność, że zażyje ją konkretnie ta osoba, która po nią przyszła. Z tego samego powodu weterynarz nie wyda nastolatce do użytku domowego środka wczesnoporonnego "dla kotki, która zaciążyła". Tak więc rozumiem stanowisko brytyjskiego rządu (ale czy pochwalam, to inna sprawa). Poronienie nie przebiega w ten sposób, że bierzesz tabletkę i wyskakuje z ciebie płód. To mechanizm podobny do porodu, ze skurczami, krwawieniem, a więc również zagrażający życiu. Kobieta, która decyduje się na przerwanie ciąży, musi mieć świadomość tego, na co się godzi.

Brytyjki sugerują proste rozwiązanie: farmaceuta przed wydaniem specyfiku powinien obowiązkowo poinformować o jego działaniu ubocznym oraz o tym, jak będzie przebiegał sam proces poronny. Założenie tyle piękne, co naiwne. Już widzę tabliczkę z napisem: "Nieletnim tabletek wczesnoporonnych nie sprzedajemy!" Skoro brak dokumentów potwierdzających wiek nigdy nie był przeszkodą w zakupie alkoholu, to w tym przypadku wystarczyłoby pewnie poszukać innej apteki. A może tabletki faktycznie powinny być dostępne dla wszystkich kobiet?

Jedno jest pewne: aborcja - czy to legalna, czy nielegalna - była, jest i będzie. A przeprowadzona w domu jest o wiele bardziej niebezpieczna dla życia. Zdesperowana kobieta może sięgnąć po naprawdę drastyczne metody, jak chociażby wieszak, co było podobno bardzo popularne w Rumunii w czasach Ceausescu. Kara więzienia nie zniechęci kobiet do aborcji, tylko sprawi, że tym bardziej będą starały się dokonać jej w ukryciu. Może więc wprowadzenie tabletek poronnych do apteki zmniejszyłoby liczbę kobiet trafiających na ostry dyżur. A gdyby nawet tam trafiły, lekarze przynajmniej wiedzieliby, co pacjentka wzięła i jak udzielić jej pomocy.

Tabletka wczesnoporonna dostępna przez Internet

Tymczasem kobiety, które chcą przerwać ciążę w warunkach domowych, logują się na portalu WomenOnWeb.org. To holenderska organizacja non-profit, która zrzesza użytkowniczki połączone tematem aborcji: informuje o najbezpieczniejszych tabletkach (a nawet pomaga je uzyskać), zachęca do dzielenia się doświadczeniami, a przede wszystkim zapewnia pełną anonimowość. Istnieje polska wersja językowa, co może oznaczać tylko jedno: również u nas kobiety korzystają z tej metody przerywania ciąży. Ale czy jest szansa na legalizację tabletek wczesnoporonnych w Polsce?

Nie chcę osądzać, która strona sporu ma rację - bo kim jestem, żeby to robić? Zastanawiam się jednak, czy powszechny dostęp do tabletek wczesnoporonnych nie pociąga za sobą mniej nieprzewidzianych konsekwencji niż jego brak. I dlaczego zawsze w takiej sytuacji staramy się wybrać mniejsze zło? Przecież powinno nam leżeć na sercu dobro kobiety.

Autor publikacji:
Julia Cember-Ogorzałek
Julia Cember-Ogorzałek
julia.cember@ktociewyleczy.pl

"Uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy i uważam, że każdy człowiek ma ciekawą historię do opowiedzenia. Kiedy akurat nie piszę, spędzam czas z dzieckiem i świnkami morskimi, organizuję wirtualne bazarki na rzecz zwierząt lub wystawiam moje małżeństwo na próbę podczas sesji Monopoly." 

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Holistic Health 1/2017
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 1/2017
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 1/2017
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT