Jesteś terapeutą?

Medyczny horror - obudzić się w trakcie własnej operacji

Śniło Ci się kiedyś, że leżysz na stole operacyjnym i nagle budzisz się z narkozy? Niektórzy taki szpitalny koszmar przeżywają na jawie!

04 maj 2015
Artykuł na: 2-3 minuty pacjent
Zdrowe zakupy

Co najmniej 150 pacjentów rocznie odzyskuje świadomość podczas zabiegów specjalistycznych w Wielkiej Brytanii. Wiele osób nie może otrząsnąć się z przeżytej traumy. Część czuje się tak, jakby było pogrzebywanych żywcem - podaje Królewskie Kolegium Anestezjologów w Londynie.

Badania naukowe potwierdzają, że u ponad połowy pacjentów, którzy przez przypadek lub w wyniku błędów medycznych odzyskują świadomość w trakcie operacji, rozwijają się takie problemy psychologiczne jak depresja, koszmary nocne, poczucie lęku i zagrożenia, a nawet zespół stresu pourazowego.

Specjaliści uważają, że pacjenci powinni być za każdym razem ostrzegani, że w trakcie ich zabiegu może dojść do komplikacji i mogą się przypadkiem obudzić doznając uczucia całkowitego sparaliżowania własnego ciała.

Osoby otyłe oraz ciężarne kobiety, którym zaleca się cesarskie cięcie, są najbardziej zagrożone ryzykiem obudzenia się w trakcie operacji. Dlaczego? W ich przypadku anestezjolodzy muszą indywidualnie dobrać odpowiednią dawkę znieczulenia, co często jest dosyć problematyczne.

Naczelne Izby Lekarskie są zasypywane skargami pacjentów, którym lekarze podali niewłaściwą ilość środków znieczulających, co w konsekwencji doprowadziło do tego, że odzyskali przytomność na stole operacyjnym.

W badaniu (w którym wzięto pod uwagę przebieg ponad 3 milionów operacji medycznych) wykazano, że statystycznie raz na 19 tysięcy zabiegów dochodzi do takiej sytuacji, że pacjent budzi się z narkozy w trakcie interwencji lekarzy.

Kierownik badań - profesor Jaideep Pandit z Uniwersytetu w Oksfordzie mówi, że tacy pacjenci często przeżywają traumę, z której niezwykle trudno jest im się potem otrząsnąć. Wielu twierdzi, że czuło się tak, jakby miało zaraz umrzeć.

Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT