Jesteś terapeutą?

Zamglenie umysłu po hamburgerze?

Zjedzenie fast fooda może i jest przyjemne, ale lepiej nie planować po nim pracy, która wymaga skupienia. Oprócz innych możliwych zagrożeń zdrowotnych pokarmy bogate w tłuszcze nasycone mogą wpływać na naszą zdolność koncentracji.

Artykuł na: 2-3 minuty dieta jelita
Zdrowe zakupy

Co gorsza, efekty bywają jeszcze poważniejsze, gdy występuje tzw. nieszczelność jelit. Zdolność skupienia uwagi spadała średnio o 11% po zjedzeniu tłuszczów nasyconych w ilości odpowiadającej klasycznemu sieciowemu burgerowi, ostrzegają naukowcy z Ohio State University.

Podali oni 51 kobietom wysokotłuszczowy posiłek, składający się z tłuszczów nienasyconych albo nasyconych, i zbadali ich koncentrację przed jedzeniem i po nim. Ochota na przetworzone produkty może być większa w stresujących sytuacjach, jaką jest pandemia koronawirusa, ale to złudne pragnienie. Nie dość, że śmieciowe jedzenie pogarsza naszą koncentrację, to jeszcze zwiększa prawdopodobieństwo depresji i stanów lękowych oraz pogarsza pracę jelit.

Badanie wykazało też związek między jelitami a mózgiem, a osoby borykające się z problemami ze strony przewodu pokarmowego mogą odczuwać negatywne efekty niezdrowego jedzenia jeszcze bardziej dotkliwie. Naukowcy nie są pewni, jak działanie to rozegra się w świecie poza laboratorium, ale być może fast foody wpływają na sposób, w jaki prowadzimy pojazdy oraz wchodzimy w interakcje z innymi.

Bibliografia
  • Am J Clin Nutr, 2020; 111: 1150-8
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny