Jesteś terapeutą?

Brzoza: magiczne drzewo

Zbija gorączkę, łagodzi dokuczliwe bóle, osłania serce i zapobiega anemii. Właściwości soku z brzozy, zwanego bzowiną lub oskołą, zostały dobrze opisane już w średniowieczu, a Słowianie otaczali brzozy szczególną czcią właśnie ze względu na jej służące zdrowiu cechy. Sok z brzozy to prawdziwy eliksir życia!

08 luty 2021
Artykuł na: 6-9 minut dieta
Zdrowe zakupy

Oskoła to sok z pnia brzozy i najcenniejszy płyn pozyskiwany z tego drzewa, ale liczne korzystne dla zdrowia właściwości mają także kora, z której pozyskuje się ksylitol, oraz liście i pąki, z których można robić napary. Choć korzyści płynące z regularnego stosowania soków i naparów z brzozy znane są od stuleci, dopiero od kilku lat, na fali zainteresowania zdrowym stylem życia, ten drogocenny, naturalny napój cieszy się (na nowo) popularnością. Można go kupić w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością i supermarketach, ale także pokusić się o przygotowanie go samemu.

Warto o tym pomyśleć wczesną wiosną. Jeśli zdecydujemy się na zakup gotowego produktu, warto uważnie czytać etykietę - w ten sposób można uniknąć kupowania soków sztucznie dosładzanych.

Wartości odżywcze soku brzozowego

Brzozowy sok jest bogaty w przeciwutleniacze, garbniki, aminokwasy, miedź, żelazo, potas, fosfor, magnez i wapń. Zawiera dużo aminokwasów, witamin z grupy B, witaminę C, sole mineralne, kwas cytrynowy i jabłkowy. Lista dolegliwości, które leczy lub łagodzi, jest długa. Zalecany jest dla wzmacniania odporności, działa wspomagająco przy chorobach nerek i układu krwionośnego, anemii, rwie kulszowej oraz wrzodach żołądka. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, napotne, oczyszczające oraz moczopędne. Usprawnia usuwanie toksyn z organizmu, a - stosowany regularnie - wzmacnia organizm.

Sok z brzozy dobrze mieć w apteczce przez cały rok, ale wiosną i jesienią jest szczególnie przydatny w zwalczaniu infekcji. Jego istotną cechą jest działanie przeciwgorączkowe, więc kiedy złapiemy przeziębienie lub infekcję podobną do grypy, której towarzyszy podwyższona temperatura, zbijać gorączkę można sokiem z brzozy. Jest naturalny i nie obciąża organizmu. Pomaga także w towarzyszących grypie i przeziębieniu dolegliwościach, takich jak bóle mięśni. Jest pomocny w walce z silnymi, dokuczliwymi bólami reumatycznymi, choć najbardziej skutecznym brzozowym panaceum na tego typu bóle (i rwę kulszową) jest dostępna w aptekach maść na bazie soku.

Sok z brzozy - dla włosów i skóry

Warto go polecić także osobom zmagającym się z osłabieniem i anemią. Dzięki zawartości żelaza, wapnia, potasu i aminokwasów wskazany jest przy niedokrwistości. Profilaktycznie można sok z brzozy stosować, by usprawnić działanie układu krwionośnego - oskoła zapobiega chorobom niedokrwiennym i zakrzepicy.

Wspomaga działanie wątroby, a dzięki swojemu moczopędnemu działaniu pomaga pozbywać się złogów i kamieni nerkowych - jej działanie przy detoksykacji organizmu jest nieocenione. Polecana jest tym, którzy zmagają się z problemami trawiennymi, zwłaszcza osobom cierpiącym na wrzody. Wreszcie, ma liczne zastosowania w kosmetyce, bo pozytywnie wpływa na stan skóry i włosów. Jest znanym panaceum na łysienie, a płukanki brzozowe przyspieszają wzrost włosów i nadają im blasku. Może być także używany do przemywania ran i wspomaga ich gojenie.

Sok brzozowy - przeciwwskazania

Jak każdy lek, zarówno ten z apteki, jak i zielarskiego sklepu, sok z brzozy, mimo wielu prozdrowotnych właściwości, nie może być stosowany przez wszystkich. Do przeciwwskazań należy przede wszystkim uczulenie na pyłek brzozy oraz nadwrażliwość przejawiająca się wysypką i swędzeniem. Ostrożne powinny być osoby, które mają wrażliwy układ moczowy, a kategorycznie unikać oskoły te, które cierpią na niewydolność układu moczowego i/lub niedrożność dróg moczowych. Przeciwwskazaniem są także niektóre choroby nerek i serca. W takich sytuacjach zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem i nie leczyć się na własną rękę.

Sok z brzozy należy spożywać na zimno - tylko w niskiej temperaturze roztwór zachowuje wszystkie swoje właściwości. Jego smak jest dość niewyraźny, słodkawy, zaś aromat specyficzny, dlatego, w celu poprawienia smaku i zapachu, można do niego dodać miodu lub soku malinowego.

W trakcie stosowania kuracji warto, podobnie jak w przypadku innych leczniczych terapii, zaprzestać picia kawy i alkoholu. Dobrze na organizm wpłynie także wykluczenie z diety szczawiu, szpinaku, mięsa i czekolady. W trakcie intensywnej kuracji należy pić sok trzy razy dziennie, za każdym razem po jednej czwartej szklanki - taki proces powinien trwać około trzech tygodni.

Jak pozyskać sok z brzozy

Specyfiki, które w składzie mają sok z brzozy, podobnie jak czysty sok, można kupić w aptekach i sklepach zielarskich, można jednak także spróbować pozyskać sok samemu. Drzewo, które wybierzemy, powinno liczyć minimum dziesięć lat. W pniu brzozy trzeba wywiercić małą dziurkę, o średnicy ok. trzech centymetrów, i umieścić w niej lejek lub drewnianą rurkę.

Drogocenny sok będzie kapał do podstawionego naczynia - cały proces napełniania, w zależności od objętości butelki, może potrwać około dwóch dni. Jak podają znawcy przedmiotu, w ciągu doby z drzewa spłynie około pięciu litrów soku. W lodówce można go przechowywać około czterech dni. Na takie zbiory najlepiej wybrać się na przełomie marca i kwietnia.

Po zakończeniu pobierania soku trzeba zabezpieczyć drzewo - najlepiej zrobiony otwór zakleić pastą, którą można kupić w sklepie ogrodniczym.

Bibliografia
  • https://scottishwildlifetrust.org.uk/2018/05/how-to-make-birch-sap-syrup/
  • https://www.healthline.com/nutrition/
  • https://www.santenatureinnovation.com/la-seve-de-bouleau-est-deja-la/
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny