Jesteś terapeutą?

Kuchenny paracetamol - lista naturalnych substancji przeciwbólowych

Staram się ograniczyć stosowanie leków przeciwbólowych, nie jestem jednak pewna, czego powinnam używać zamiast nich. Czy mógłby Pan zaproponować mi jakieś naturalne środki na bolesne problemy, które - jak mi się wydaje - pojawiają się u mnie od czasu do czasu? Mam na myśli takie objawy, jak bóle mięśni i stawów, skurcze, rany, afty, wrastające paznokcie u stóp itp.

28 styczeń 2016
Artykuł na: 6-9 minut zdrowa żywność leki przeciwbólowe medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Na szczęście istnieje wiele łatwo dostępnych domowych środków, dzięki którym można poradzić sobie z niewielkimi bolesnymi problemami, jak również kilka obiecujących naturalnych substancji o działaniu przeciwbólowym, łagodzących dolegliwości występujące w przebiegu chorób przewlekłych. Oto dziewięć alternatywnych w stosunku do konwencjonalnych leków specyfików, które znajdzie Pani w kuchennej szafce, wraz z informacją o objawach, w przypadku których można je stosować.

1

Sok pomidorowy na skurcze

Świeży sok pomidorowy to bogate źródło cytrynianu magnezu, który skutecznie zwalcza skurcze mięśni dolnych części nóg. Proszę starać się wypić szklankę w przypadku wystąpienia tego rodzaju dolegliwości lub przed pójściem spać, jeśli ma Pani skłonności do nocnych skurczów kończyn dolnych.

 
2

Miód na owrzodzenia skóry

Surowy miód, który ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, może być stosowany w leczeniu aft, opryszczki, do smarowania popękanych ust i różnego rodzaju uszkodzeń skóry, np. drobnych oparzeń.

W porównaniu do konwencjonalnych, dostępnych bez recepty maści lub kremów leczniczych jest lepszy, ponieważ przyspiesza proces gojenia ran, prawdopodobnie dzięki miejscowemu działaniu polegającemu na obniżaniu stężenia prostaglandyn.

Są to hormonopodobne kwasy tłuszczowe powodujące ból i stan zapalny, kiedy tkanka jest uszkodzona bądź zainfekowana.

Zalecane dawkowanie: niepasteryzowany miód należy aplikować bezpośrednio na bolące miejsca cztery razy dziennie.

 
3

Olej z kryla na artretyzm

Kryl - mały krewetkopodobny skorupiak żyjący w południowych wodach wokół Antarktydy - jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3: dokozaheksaenowy (DHA) i eikozapentaenowy (EPA) o dobrze znanych właściwościach przeciwzapalnych.

W jednym z kontrolowanych placebo badań olej z kryla skutecznie łagodził objawy artretyzmu, takie jak ból, sztywność oraz pogorszenie sprawności.

Zalecane dawkowanie: 300 mg na dobę.

 
4

Chrzan na ból zatok

Zapalenie zatok, zazwyczaj schorzenie przewlekłe, to stan zapalny błony śluzowej wyściełającej zatoki - niewielkie, wypełnione powietrzem jamy znajdujące się po obu stronach nosa (za kośćmi policzkowymi) i na czole - który może powodować bóle głowy i twarzy.

Niemieccy naukowcy odkryli, że chrzan, poza tym, że ma natychmiastowy efekt obkurczający, poprawia przepływ krwi do zatok i zwiększa zdolność organizmu do zwalczania przewlekłych infekcji.

Zalecane dawkowanie: jedna płaska łyżeczka tartego chrzanu codziennie do czasu ustąpienia objawów.

 
5

Winogrona na ból pleców

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Stanu Ohio wykazało, że codzienne spożywanie świeżych winogron może wspomóc poprawę ukrwienia uszkodzonych mięśni i innych tkanek pleców, czasem nawet w ciągu trzech godzin.

Krążąca krew zaopatruje je w tlen i niezbędne substancje odżywcze, które - gdy są dostarczane w większych ilościach - korzystnie wpływają na kondycję tkanek chrzęstnych pełniących funkcję warstwy amortyzującej pomiędzy stawami kręgowymi.

Zalecane dawkowanie: szklanka (ok. 250 g) winogron dziennie.

 
6

Woda na urazy

Naukowcy z nowojorskiego Manhattan College odkryli, że zwykła woda może łagodzić ból spowodowany urazem. Kiedy tkanka ulega uszkodzeniu, produkuje histaminę, która może prowadzić do powstania dolegliwości bólowych.

Woda zmniejsza jej stężenie we krwi, wskutek czego redukuje również ich dotkliwość. Ponadto - jako że płyny, które nawilżają stawy, powinny być stale odpowiednio uzupełniane - picie wody ogranicza ból stawów.

Zalecane dawkowanie: osiem ok. 250-militrowych szklanek wody dziennie.

 
7

Słona woda na wrastające paznokcie

W początkowych etapach wrastanie paznokci u stóp można łatwo leczyć starym, dobrym, naturalnym środkiem przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym, jakim jest zwykła sól.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii dowiedli, że moczenie stóp w ciepłej słonej wodzie może zwalczać związane z wrastającymi paznokciami bolesne infekcje mniej więcej w ciągu czterech dni.

Należy dodać czubatą łyżeczkę soli do każdej ok. 250-militrowej szklanki ciepłej wody, którą napełnia się miskę lub brodzik, i do czasu ustąpienia dolegliwości regularnie moczyć stopy w tym roztworze7. Słona woda może być również stosowana w leczeniu bólu gardła i zapalenia dziąseł.

Zalecane dawkowanie: infekcje stóp/paznokci – moczyć dwa razy dziennie przez 20 min, ból gardła/zapalenie dziąseł – płukać dwa razy dziennie.

 
8

Wiśnie na bóle stawów i głowy

Według naukowców z Oregon Health & Science University „kwaśne wiśnie zawierają największą ilość antyoksydantów i substancji przeciwzapalnych ze wszystkich pokarmów” i mogą pomagać osobom cierpiącym na chorobę zwyrodnieniową stawów i inne bolesne schorzenia tych części ciała.

Antocyjany, związki chemiczne o działaniu przeciwutleniającym, którym owoce te zawdzięczają swój czerwony kolor, mają również silne właściwości przeciwzapalne.

Uzyskiwane dzięki nim rezultaty są porównywalne z tymi osiąganymi w wyniku zastosowania dobrze znanych leków przeciwbólowych.

Zalecane dawkowanie: 311 ml soku z kwaśnych wiśni dwa razy dziennie.

 
9

Imbir na obolałe mięśnie

Jeśli po wysiłku fizycznym czuje się pani obolała, proszę sięgnąć po imbir (łac. Zingiber officinale). Wydaje się, że jego spożywanie, zarówno na surowo, jak i w postaci gotowanej, redukuje ból mięśni będący skutkiem ich uszkodzeń, do których dochodzi podczas ćwiczeń. Głównym składnikiem imbiru jest gingerol, który hamuje produkcję powodujących ból hormonów.

Zalecane dawkowanie: 2 g (pół łyżeczki) świeżego imbiru, surowego lub podgrzanego

 

Bibliografia

  1. Urology, 2008; 71: 379–83; Med Sci Monit, 2002; 8: CR326–30
  2. J Am Coll Nutr, 2007; 26: 39–48
  3. Scientifi cWorldJournal, 2011; 11: 766–87
  4. Arzneimittelforschung, 2006; 56: 249–57
  5. Ohio State University Extension Fact Sheet; www.ohioline.osu.edu
  6. Kleiner SM, Condor B. The Good Mood Diet: Feel Great While You Lose Weight. New York, NY: Springboard Press, 2007
  7. American Podiatric Medical Association; www.apma.org
  8. Presentation 1389 at the ACSM (American College of Sports Medicine) Annual Meeting, 30 May 2012, San Francisco, California
  9. Phytomedicine, 2001; 8: 362–9
  10. J Pain, 2010; 11: 894–903
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT