Jesteś terapeutą?

5 sposobów, jak nie przytyć w święta

Święta Bożego Narodzenia sprzyjają podjadaniu. Apetyczne ciasta, słodycze i smaczne świąteczne potrawy sprawiają, że trudno nam uniknąć przejedzenia i dodatkowych kilogramów. Jak tego uniknąć? Oto 5 praktycznych porad, które warto wypróbować.

22 grudzień 2021
Artykuł na: 4-5 minut dieta odchudzanie
Zdrowe zakupy

Wiele ze świątecznych potraw jest przygotowywanych na bazie śmietany, masła, mąki, a także wiele z nich jest smażonych na głębokim oleju. Jeśli nie będziemy kontrolować nawyków żywieniowych przy świątecznym stole, gdy staniemy na wadze po kilku dniach celebrowania świąt, może się okazać, że przybyło nam wiele nadprogramowych kilogramów. Dlatego warto przy świątecznym stole pamiętać o kilku radach, które pozwolą nam cieszyć się magią świąt bez późniejszych wyrzutów sumienia. 

Rada nr 1 - na talerzu od razu powinno znaleźć się wszystko, czego chcesz spróbować

Zastosowanie tej prostej zasady da nam większą kontrolę nad ilością jedzenia, którą zamierzamy spożyć. Pamiętajmy o tym, żeby jeść powoli, delektując się każdym kęsem. Dzięki temu szybciej osiągniemy sytość i zmniejszymy ryzyko przejedzenia się. 

Rada nr 2 - na początku warto sięgnąć po dania główne z dużą ilością warzyw

Na koniec zostaw sobie potrawy smażone i takie z dużą ilością sosu. Zamiast tego na samym początku sięgnij po dania główne obfitujące w warzywa, takich jak ryba po grecku czy barszcz. Kiedy najemy się lżejszymi daniami, tych wysokokalorycznych zjemy zdecydowanie mniej. 

Rada nr 3 – pij dużo wody

Płyny wypełniają żołądek, zwiększając poczucie sytości, wspomagają także trawienie i umożliwiają działanie błonnika. Warto zrezygnować ze słodkich napojów gazowanych na wigilijnym stole zastępując je wodą, wigilijnym niesłodzonym kompotem lub herbatą. Po posiłku warto sięgnąć po zioła wspierające trawienie, na przykład po rumianek lub miętę.

Rada nr 4 – święta to nie tylko jedzenie

Rozmowy i śmiech wspierają trawienie. A im więcej mówimy, tym mniej jemy i nasze pracujące mięśnie brzucha spalają kalorie. Wspólnie spędzone chwile na rozmowach z najbliższymi podczas spaceru czy ulubionej aktywności pozwoli nam zacieśnić relacje i stworzyć wspaniałe wspomnienia. 

Rada nr 5 - jedzenie, żeby się nie zmarnowało nie jest dobrym pomysłem

Na święta często przygotowujemy dwanaście dań zgodnie z tradycją. Pamiętajmy jednak, że jedzenie na siłę tylko po to, żeby się nie zmarnowało, nie jest dobrym pomysłem. To, co nam zostanie, zawsze możemy rozdać rodzinie, znajomym czy potrzebującym albo zamrozić. Będzie to dla nas także praktyczna wskazówka, aby na kolejne święta spróbować przygotować mniej jedzenia.

Jak nie przytyć w święta — podsumowanie

Skorzystanie z powyższych rad może skutecznie pomóc nam uniknąć przejedzenia i problemów, które mogą odbijać się na naszym samopoczuciu i zdrowiu. Dodatkowo, by ograniczyć skutki świątecznego niezdrowego jedzenia dobrym pomysłem będzie szybki powrót do zdrowych nawyków zaraz po świętach. Wówczas jest szansa, że złe wybory żywieniowe nie staną się naszą codziennością. Pamiętajmy też o alternatywie, jaką są zdrowe potrawy świąteczne, na przykład tradycyjne dania w wersji light. Dobrym pomysłem jest też stosowanie zdrowych zamienników, na przykład, zamiast słodyczy warto sięgnąć po owoce. Święta Bożego Narodzenia trwają jedynie kilka dni i warto pamiętać, żeby dokonywać lepszych wyborów, zamiast całkowicie odmawiać sobie przyjemności.

Podczas pracy zdalnej wiele osób przekonało się, że bardzo łatwo wpaść w pułapki żywieniowe kończąc z dodatkowymi kilogramami. Jak pokazało badanie Dailyfruits aż 44% zapytanych Polaków przytyło na home office, 29% zadeklarowało pogorszenie swojej diety. Najwięcej z nas przytyło wówczas między 4 kg a 6 kg. Dlatego warto zadbać o to, by zdrowe nawyki żywieniowe towarzyszyły nam na co dzień, a nie tylko od święta.  

Informacja prasowa

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT