Jesteś terapeutą?

LSD przydatne w leczeniu chorób psychicznych?

Zrozumienie, w jaki sposób LSD wpływa na mózg może przyczynić się do odkrycia nowych metod leczenia chorób psychicznych.

23 październik 2018
Artykuł na: 2-3 minuty psychika leki
Zdrowe zakupy

LSD oddziałuje na kilka receptorów mózgowych powiązanych z wydzielaniem dopaminy i serotoniny, hormonów przyjemności i nagrody. Naukowcy wciąż jednak nie wiedzą, które receptory konkretnie należy stymulować, a które wyłączyć, by uzyskać terapeutyczny efekt stosowania tej substancji psychoaktywnej. Ale 2 badania przeprowadzone przez szwajcarskich ekspertów zdają się nas przybliżać do rozwikłania tej zagadki.

Katrin Preller z Uniwersytetu w Zurichu postanowiła wraz z kolegami skupić się na receptorze serotoniny 2A. Zaprosiła do badania 22 ochotników, którym podawała 100 mcg LSD. Część uczestników eksperymentu dodatkowo przyjmowała substancję hamującą reakcję receptora serotoniny 2A na LSD. Okazało się, że członkowie tej grupy nie doświadczali halucynacji i poczucia odłączenia od ciała, uznano więc, że to właśnie receptor serotoniny 2A odpowiada za taką reakcję mózgu.

Uczestnicy innego badania mieli słuchać piosenek, w tym utworów o silnym dla nich przekazie emocjonalnym. Po podaniu LSD ochotnicy uznawali nawet nieważne dla nich kompozycje za posiadające głęboki przekaz. Osoby, którym podano ketanserynę (lek przeciwnadciśnieniowy), nie zaobserwowały u siebie takiej reakcji.

Zdaniem Katrin Preller, receptor serotoniny A2 pełni ważną rolę w podejmowaniu decyzji na bieżąco oraz decydowaniu, co jest ważne. W przypadku schizofrenii i fobii zbyt wysoka aktywność określonych ośrodków w mózgu prowadzi do niepotrzebnego skupienia się na pewnych szczegółach. Odpowiednio podawany LSD mógłby "odwracać uwagę" tych ośrodków i skupiać ją na czymś innym. Podobnie w przypadku depresji - LSD byłoby podawane w celu złagodzenia stanów sprzyjających myślom autodestrukcyjnym i próbom samobójczym.

Bibliografia

  1. New Scientist, 4 February 2017, p. 16
  2. Current Biology, doi.org/bxxv
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT