Jesteś terapeutą?

Światowy sukces polskiego alergologa

Profesor Marek L. Kowalski jako pierwszy w historii Polak otrzymał międzynarodową nagrodę w dziedzinie leczenia i prewencji alergii.

Artykuł na: 2-3 minuty technologia
Zdrowe zakupy

Nie tylko amerykańscy naukowcy mogą święcić triumfy!

Kierownik Kliniki Immunologii, Reumatologii i Alergii oraz dyrektor Centrum Badań nad Zdrowym Starzeniem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - profesor Marek Leszek Kowalski - został pierwszym polskim laureatem Nagrody im. Daniela Bovet - włoskiego noblisty i odkrywcy leków przeciwalergicznych.

Zaszczytne wyróżnienie przyznawane jest przez Europejską Akademię Alergologii i Immunologii Klinicznej (EAACI) w Zurychu. Polski naukowiec odbierze ją w Barcelonie podczas ceremonii otwarcia Międzynarodowego Kongresu Alergologicznego.

Europejska Akademia Alergologii i Immunologii Klinicznej zrzesza ponad 8,5 tysiąca specjalistów z różnych dziedzin oraz niemal 50 stowarzyszeń alergologicznych z wielu krajów.

Raz do roku EAACI przyznaje nagrodę dla jednego naukowca na świecie, który znacząco przyczynił się do rozwoju innowacyjnych strategii diagnostycznych i prewencji w zakresie chorób alergicznych. W tym roku po raz pierwszy otrzymał ją polski uczony.

- Jest to nagroda, którą traktuję jako docenienie wieloletniej pracy całego mojego zespołu w skali europejskiej. Razem z pracownikami Kliniki Immunologii, Reumatologii i Alergii od wielu lat bierzemy udział w europejskich projektach naukowych i badawczych - mówi profesor.

Polscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi we współpracy z Politechniką Łódzką opatentowali tkaninę antyalergiczną wykorzystywaną m.in. do ochrony wcześniaków przed utratą ciepła.

Serdecznie gratulujemy!

Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny