Jesteś terapeutą?

Aparaty słuchowe OTC

Wyobraź sobie, że zakup aparatu słuchowego jest tak łatwy, jak wybór w aptece okularów do czytania. Taka możliwość nabiera coraz bardziej realnych kształtów, do czego przyczyniła się między innymi amerykańska Agencja Żywności i Leków. To brzmi jak muzyka dla uszu, prawda?

09 styczeń 2023
Artykuł na: 9-16 minut słuch uszy
Zdrowe zakupy

Food and Drug Administration (FDA, Agencja Żywności i Leków - amerykańska instytucja rządowa dopuszczająca leki, suplementy diety i wyroby medyczne do obrotu na terenie USA - przyp. red.) patronuje stworzeniu "aparatów słuchowych bez recepty" dla osób dorosłych z małym i średnim ubytkiem słuchu. OTC Hearing Aids, czyli aparaty słuchowe OTC, mają już wkrótce trafić do sprzedaży.

Podstawą do podjęcia tego wyzwania był niedawno opublikowany raport, który został przygotowany przez Committee on Science, Engineering, Medicine, and Public Policy (COSEMPUP), jednostkę zrzeszającą ekspertów trzech towarzystw naukowych: National Academy of Sciences, National Academy of Engineering i National Academy of Medicine (członkowie COSEMPUP to wybitni specjaliści reprezentujący różne obszary wiedzy i doradzający pro publico bono w kwestiach powiązanych z rozwojem nauki, technologii, medycyny i polityki społecznej).

Aparaty słuchowe OTC - dlaczego są potrzebne?

Statystyki pokazują, że w USA 86% pacjentów, którzy odnieśliby korzyści ze stosowania aparatów słuchowych, nie nosi ich (w Polsce korzysta z tych prostych urządzeń jedynie co trzecia osoba z niedosłuchem - przyp. red.). Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są ceny - koszt pary aparatów słuchowych to prawie 5 tys. dolarów (jeśli chodzi o Polskę, trzeba się liczyć z wydatkiem od 2,1 do 9 tys. zł, ale zakup aparatu słuchowego jest częściowo refundowany przez NFZ - przyp. red.).

Aparaty słuchowe OTC (ang. over the counter - bez recepty) mogą okazać się dla osób z niedosłuchem bardziej atrakcyjnym wyborem niż aparaty tradycyjne. W USA mają być oferowane w różnych cenach, ale raczej w zakresie kilkuset, a nie kilku tysięcy dolarów za parę. Będą ponadto łatwo dostępne (pojawią się w aptekach i Internecie).

Różnica między aparatem słuchowym OTC a PSAP

Nie należy mylić aparatów OTC z osobistymi wzmacniaczami dźwięku (PSAP), które również są produktami dostępnymi bez recepty, zaaprobowanymi przez FDA do użytku przez osoby zdrowe, którym w pewnych sytuacjach potrzebne jest wzmocnienie docierających do nich dźwięków. Urządzenia PSAP są stosowane na przykład przez obserwatorów ptaków czy myśliwych do nasłuchiwania zwierząt. FDA bezwzględnie zakazuje sugerowania, że urządzenia te poprawiają słuch.

Dlaczego aparaty słuchowe OTC mogą być pomocne?

Aparaty słuchowe są drogie, a ponadto wymagają wizyty u audiologa lub w salonie firmowym, ponieważ konieczne jest sprawdzenie, jaki model urządzenia będzie najlepszy dla danej osoby, a także dopasowanie go do istniejącego ubytku słuchu.

W czasie wizyty pacjent jest również instruowany, jak z aparatu słuchowego korzystać i jak o niego dbać. Zwykle proces dostosowania aparatu do potrzeb pacjenta wymaga kilku spotkań ze specjalistą, który musi upewnić się, że aparat działa prawidłowo i wszystko jest w porządku.

Ponieważ urządzenia sprzedawane bez recepty są z reguły łatwiej dostępne, pacjenci doświadczający ubytku słuchu będą w stanie szybciej zaradzić swojemu problemowi. Może to zaowocować dużymi korzyściami dla zdrowia, zwłaszcza że badania wykazują, iż nieleczony niedosłuch - nawet lekki - oznacza społeczną izolację i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem poważnych schorzeń, takich jak na przykład depresja i demencja.

Przeczytaj: Witaminy na słuch

Zadaniem aparatów słuchowych OTC ma być usunięcie bariery komunikacyjnej, jaką jest niedosłuch - bez szkodzenia organowi słuchu. W badaniu z podwójnie ślepą próbą, opublikowanym na łamach "American Journal of Audiology", naukowcy przeanalizowali dane zebrane od 154 ochotników w wieku 55-79 lat, u których stwierdzono lekki lub umiarkowany niedosłuch.

Pierwsza grupa otrzymała ustawione prawidłowo przez audiologa aparaty słuchowe, podczas gdy druga grupa przeszła proces podobny do zakupu aparatu OTC, polegający na wybraniu wysokiej jakości urządzenia, które należało samemu dostroić do własnych potrzeb bez żadnej konkretnej instrukcji obsługi.

Na podstawie przeprowadzonej ankiety dotyczącej korzyści ze stosowania aparatów słuchowych ustalono, że obie grupy deklarowały podobną efektywność swoich urządzeń. Jednak ochotnicy z grupy OTC z jakiejś przyczyny, trudnej do określenia, rzadziej zgłaszali chęć zakupu tego rodzaju urządzeń - być może z powodu mniejszej pewności odnośnie do swoich wyborów w porównaniu z osobami, którym pomagali w prawidłowym dostrojeniu aparatu profesjonaliści.

Zalety i wady aparatów słuchowych OTC

Warto podkreślić, że nie zdefiniowano jeszcze standardów ani wzorca aparatów słuchowych OTC, dlatego należy się wstrzymać, jeśli chodzi o formułowanie oczekiwań wobec tego rodzaju urządzenia. Można jednak już teraz pokusić się o odpowiedź na pytanie, co najprawdopodobniej będzie jego największą zaletą, a co może okazać się wadą.

Zaleta aparatów słuchowych OTC

Łatwy dostęp. W wolnej chwili wypróbujesz kilka wersji urządzenia OTC w pobliskiej aptece i jeszcze tego samego dnia wrócisz z jednym z nich do domu. Dla niektórych osób może to być pierwsze tego typu wsparcie i pomocne rozwiązanie, zanim wybiorą się do specjalisty po tradycyjny aparaty słuchowy.

Wada aparatów słuchowych OTC

Dokonanie wyboru aparatu OTC może okazać się niełatwe, ponieważ będzie wymagało samodzielnej oceny własnej zdolności słyszenia, co jest bardziej skomplikowane, niż się wydaje. Możliwe, że konieczne będzie wcześniejsze skonsultowanie się z audiologiem i zabranie wyników badania do punktu sprzedaży aparatów OTC.

Istnieją też testy online, włącznie z testem iHEAR, który został zaaprobowany przez FDA i jest dostępny za opłatą około 70 dolarów na stronie iHearMedical.com. Trzeba też podkreślić. że każde ucho może być dotknięte niedosłuchem w innym stopniu, co dodatkowo komplikowałoby cały proces wyboru i zakupu.

Dlatego wiele aparatów słuchowych OTC będzie miało regulator natężenia dźwięku (manualny lub automatyczny), który umożliwi dostosowanie urządzenia do potrzeb kupującego.

Uwaga!

Przed zakupem aparatu słuchowego OTC konsultacja medyczna nie będzie ani wymagana, ani rekomendowana. FDA niedawno podjęła taką decyzję w odniesieniu do dorosłych pacjentów z lekkim lub umiarkowanym niedosłuchem, którzy planują zakup aparatu słuchowego, ponieważ badania nie potwierdzają potrzeby wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Przeczytaj: Niedosłuch ucha lewego - przyczyny

Uregulowania prawne - aparaty słuchowe OTC

Do Kongresu Stanów Zjednoczonych wpłynął w 2017 roku ponadpartyjny projekt przepisów prawnych, które miały sprawić, że dostępne bez recepty urządzenia służące poprawie słuchu będą dla Amerykanów w zasięgu ręki. Na jego podstawie odpowiedzialnością za stworzenie kategorii aparatów słuchowych OTC dla osób dorosłych z lekkim i umiarkowanym ubytkiem słuchu obarczono FDA.

W październiku 2021 roku FDA formalnie przedstawiła zasady ustanowienia nowej kategorii aparatów słuchowych OTC. Zaproponowane przepisy dotyczą przede wszystkim producentów tego rodzaju urządzeń:

  • na producencie będzie spoczywał obowiązek upewnienia się, czy proponowany przez niego aparat słuchowy OTC jest bezpieczny i skuteczny w przypadku lekkiego i umiarkowanego ubytku słuchu;
  • producent będzie miał obowiązek zamieszczenia na etykiecie produktu informacji, które pomogą kupującym zrozumieć działanie aparatów słuchowych OTC , a także ustalić, czy powinni z nich korzystać. Etykiety będą również zawierały ostrzeżenia i inne informacje, które mają znaczenie przy podejmowaniu decyzji o zakupie i podczas używania aparatu słuchowego (wyjaśniające na przykład, co powinno zmobilizować potencjalnego nabywcę lub użytkownika aparatu słuchowego do skontaktowania się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej czy innym pracownikiem służby zdrowia).

Czy dieta wpływa na nasz słuch?

Okazuje się, że tak. Chronimy narząd słuchu przed przedwczesnym starzeniem się, jeśli spożywamy warzywa i owoce będące bogatym źródłem takich antyoksydantów, jak witaminy C i E, które eliminują z organizmu uszkadzające komórki wolne rodniki tlenowe.

W postaci suplementów diety warto przyjmować miłorząb dwuklapowy. Jedna z metaanaliz badań zgromadzonych w Cochrane Library, przeprowadzona w 2019 roku, wykazała, że oddziałuje on korzystnie na narząd słuchu, likwidując szumy uszne, utrudniające prawidłowy odbiór dźwięków, a ponadto przeciwdziała zawrotom głowy, poprawia krążenie krwi oraz uszczelnia naczynia krwionośne.

Trzeba też pamiętać o tym, że podwyższony poziom glukozy we krwi uszkadza naczynia krwionośne, co dotyczy także naczyń znajdujących się w uchu (osoby chore na cukrzycę często cierpią na niedosłuch). Należy zatem ograniczyć spożycie cukru i zawierających go produktów.

Dotyczy to również soli, która zwiększając ciśnienie krwi, nasila intensywność szumów usznych. Krokiem we właściwą stronę jest także wykluczenie z diety tłuszczów nasyconych, które powiązano z rozwojem miażdżycy, i zastąpienie ich tłuszczami nienasyconymi, występującymi m.in. w rybach i owocach morza. Blaszki miażdżycowe mogą istotnie zmniejszyć przepływ krwi w naczyniach krwionośnych.

Objawy umiarkowanego niedosłuchu

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpisz na lekki lub umiarkowany niedosłuch, jeśli:

  • mowa lub inne dźwięki wydają ci się stłumione;
  • masz problemy ze słyszeniem, gdy jesteś w grupie; w hałaśliwym miejscu, rozmawiasz przez telefon lub nie widzisz ust osoby, z którą rozmawiasz;
  • musisz prosić swoich rozmówców, aby mówili wolniej lub wyraźniej czy głośniej, by powtarzali to, co powiedzieli;
  • podczas oglądania telewizji, słuchania radia lub muzyki zwiększasz głośność, podczas gdy towarzyszące ci osoby nie odczuwają takiej potrzeby
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT