Jesteś terapeutą?

Ritalin nie leczy nadpobudliwości

Niezależni naukowcy z Cochrane Collaboration nie rekomendują popularnego leku na zaburzenia zachowania.

15 luty 2016
Artykuł na: 2-3 minuty leki dziecko
Zdrowe zakupy

Chociaż przez ostatnie 20 lat ritalin był polecany w przypadku zaburzeń zachowania i zespołu nadpobudliwości psychoruchowej wśród dzieci, to w zasadzie nigdy jego skuteczność nie została potwierdzona niezależnymi badaniami na większej próbie.

Naukowcy z Cochrane Collaboration - międzynarodowej, niezależnej organizacji non-profit zajmującej się weryfikowaniem postępowania medycznego - uważają, że nie można uznać za wiarygodne wyników 185 badań przeprowadzonych na 12 245 dzieciach ze względu na to, że wykonano je na zbyt małej populacji i były sponsorowane przez producenta leku.

- Nie możemy mieć pewności, że przyjmowanie metylofenidatu może poprawiać stan zarówno dzieci, jak i dorosłych cierpiących na zaburzenia zachowania i nadpobudliwość - twierdzą specjaliści z Cochrane.

Lek ten wywołuje poważne skutki uboczne - od bezsenności po utratę apetytu. Istnieje też wiele dowodów potwierdzających, że jakość dotychczas przeprowadzonych badań jest bardzo niska. Większość ich uczestników miała świadomość, czy przyjmuje ritalin, placebo lub zwykłą pastylkę cukru, a otrzymane wyniki były na tyle rozbieżne, że nie można ich uznać za kompletne.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT