Ajurweda - jak wygląda wizyta u terapeuty?

Medycyna ajurwedyjska podchodzi do świata holistycznie. Choroby są jedynie zakłóceniem przepływu życiodajnej energii zwanej praną. Ajurweda ma na celu przywrócenie utraconej równowagi.

16 wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Co to jest Ajurweda?

Ajurweda (ang. Ayurveda) narodziła się w Indiach i jest jedną z najstarszych gałęzi medycyny alternatywnej. Zgodnie z jej założeniami wszystko co nas otacza, oraz my sami, zbudowani jesteśmy z kombinacji 5 elementów: wody, powietrza, ognia, ziemi i eteru, które łączą się ze sobą w trzy rodzaje dosha: vata, kapha i pitta. W każdym z nas dominuje jedna z dosha, określająca rodzaj metabolizmu.

Z kolei nasze wrodzone zdolności, temperament, psychika i także podatność na choroby zależą od indywidualnego układu sił pomiędzy wszystkimi trzema rodzajami dosha, z którymi się rodzimy. Tylko w momencie przyjścia na świat dosha, którymi zostaliśmy obdarzeni znajdują się w idealnej harmonii.

Według ayurvedy przyczyną chorób jest utrata równowagi właśnie pomiędzy naszymi dosha, co skutkuje zakłóceniem przepływu życiodajnej energii, zwanej praną, przez nasze ciało. Celem ajurwedy jest zatem przywrócenie utraconej równowagi i przez to zapobieganie chorobom oraz ich leczenie.

Ajurweda - jak wygląda wizyta u terapeuty?

Wizyta u ajurwedyjskiego lekarza rozpoczyna się od bardzo szczegółowego wywiadu, dotyczącego nie tylko zdrowia fizycznego, ale także stanu psychicznego pacjenta i środowiska, w którym żyje. Pytania mogą dotyczyć również okresu dzieciństwa, przyzwyczajeń i stosunku, jaki chory ma do samego siebie. Celem tak rozbudowanego wywiadu jest ustalenie, jaki był pierwotny układ dosha pacjenta, gdy przychodził na świat, bowiem jest to swojego rodzaju wzorzec, którego osiągnięcie jest celem procesu leczenia.

Następnie chory jest dokładnie oglądany i badany, a zadaniem lekarza jest wytłumaczenie na czym polega choroba, jakie są jej przyczyny, ustalenie co zakłóciło równowagę energetyczną w organizmie i jak pacjent może ją odzyskać.

Ajurweda - medycyna holistyczna

Zgodnie z hinduską filozofią, nie ma dwóch takich samych ludzi, bowiem nie ma dwóch takich samych układów dosha. Każdy z nas jest inny i dlatego terapia dobierana jest zawsze indywidualnie, dla konkretnego pacjenta. Zalecenia są zawsze kompleksowe i obejmują detoksykację przy pomocy preparatów przeczyszczających, lewatyw i okresowego postu, zmianę diety, ćwiczenia fizyczne, masaże oraz ziołoterapię.

Z taką samą troską jak o ciało, ajurweda pochyla się również nad stanem psychicznym chorego. Dlatego też wśród zaleceń znajdują się zawsze i te, których zadaniem jest przywrócenie pacjentowi równowagi emocjonalnej i duchowej, czyli medytacja, modlitwa i odpowiednia dieta ajurwedyjska, bowiem to co jemy ma duży wpływ na nasze samopoczucie psychiczne. Niezwykle ważna dla odzyskania zdrowia i zapobiegania chorobom jest aktywność fizyczna i codzienne ćwiczenia. Najczęściej zalecanymi ćwiczeniami w ajurwedzie jest joga, której asany odblokowują przepływ energii przez ciało, usprawniają fizycznie i pomagają dotlenić organizm.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny