Joga - jakie daje korzyści?

Joga rozciąga i uelastycznia mięśnie, wzmacnia kości, poprawia kondycję fizyczną, pomaga w koncentracji i rozwoju duchowym. Silnie zakorzeniona w hinduskiej filozofii i religii.

08 październik 2019
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Co to jest joga?

Yoga, zwana również jogą jest jedną z najstarszych technik doskonalenia duchowego, na którą składają się ćwiczenia fizyczne, medytacja i wyrabianie postawy etycznej wobec świata i ludzi. Powstała w starożytnych Indiach i jest silnie zakorzeniona w hinduskiej filozofii i religii, według której ciało człowieka ożywia życiodajna energia zwana praną.

Joga uczy kontroli nad ciałem i umysłem, oraz samodyscypliny. Z czasem, pierwotne techniki jogi ewoluowały i dziś możemy spotkać kilka jej ścieżek, które co do zasady opierają się na tych samych założeniach, lecz różnią się pomiędzy sobą konkretnymi praktykami. Choć joga jest silnie związana z hinduizmem, może być praktykowana jako forma ćwiczeń przez wyznawców wszystkich religii, bowiem nie stoi w sprzeczności z innymi wierzeniami i nie nakłania do zmiany wiary. 

W tradycji jogi spotykamy cztery podstawowe ścieżki:

  • Raja Joga - ścieżkę dyscypliny i medytacji,
  • Bhakti Joga - ścieżkę oddania Bogu i miłości,
  • Karma Joga - ścieżkę bezinteresownego oddania,
  • Jynana Joga - ścieżkę poznania i wiedzy.

Najbardziej znane szkoły jogi to obecnie Hatha Joga, która czerpie z tradycji wszystkich ścieżek i łączy je w unikalną całość, oraz Kundalini Joga, opracowana w odpowiedzi na potrzeby dzisiejszych czasów, dla zapracowanych i zestresowanych ludzi szukających drogi do wewnętrznej równowagi. W praktyce jednak, każdy mistrz jogi wypracowuje własne techniki, a dodatkowo modyfikuje je dla każdego ze swoich uczniów, uwzględniając jego stan zdrowia, możliwości fizyczne i uwarunkowania psychiczne.

Co daje joga?

W praktyce jogi znajdujemy przede wszystkim system ćwiczeń fizycznych, którego zadaniem jest usprawnienie ciała, odzyskanie zdrowia i samodoskonalenie duchowe. Podstawą ćwiczeń ciała są asany, czyli pozycje jogi, które przywracają równowagę wewnętrzną w organizmie, oraz odblokowują przepływ życiodajnej energii, prany, przez organizm.

Wśród wielu asan są także te specjalnie dedykowane dla początkujących, dlatego praktykowanie jogi nie wymaga specjalnego przygotowania fizycznego i szczególnej sprawności. Z czasem, w miarę zdobywanego doświadczenia, mistrz jogi zaleca swoim uczniom przyjmowanie coraz to bardziej wymagających asan, jednak zawsze są one dostosowane do możliwości ćwiczącego.

W jodze niezwykle ważna jest również praktyka pranayamy, czyli kontroli oddechu, dzięki której organizm jest lepiej dotleniony, co przekłada się na lepsza pracę wszystkich narządów wewnętrznych i układów. Przy pomocy oddechu można również kierować przepływem energii przez ciało. Mistrz jogi uczy także mudr, czyli odpowiednich gestów, mantry, czyli krótkich sentencji pomagających w koncentracji i rozwoju duchowym oraz technik medytacji.

Joga rozciąga mięśnie, uelastycznia stawy, wzmacnia kości, poprawia kondycję fizyczną. Dzięki temu wpływa korzystnie na postawę ciała, zmniejsza dolegliwości związane z chorobami narządu ruchu i bólami kręgosłupa u osób prowadzących siedzący tryb życia, poprawia krążenie krwi, wspomaga odchudzanie i pozwala na zachowanie smukłej sylwetki. Wyrabia również lepszą koordynację i świadomość ciała.

Dodatkowo relaksuje, odpręża, pomaga odzyskać równowagę psychiczną i wewnętrzny spokój, oraz uczy wytrwałości w dążeniu do celu , oraz radzenia sobie z emocjami i stresem. Filozofia, z której wywodzi się joga, zachęca również do zmiany trybu życia na bardziej aktywny i zmiany diety na zdrowszą, pełną świeżych warzyw i owoców. Uczy również dbania o swoje ciało i wsłuchiwania się w jego potrzeby. Dzięki jodze możemy przyspieszyć proces odchudzania i oczyścić organizm z toksyn.

Joga twarzy

Seria holistycznych ćwiczeń może być również skierowana w celu odmłodzenia całego ciało, ale również twarzy! Odpowiednio wykonywane ruchy mogą poprawić jędrność, nadać skórze blasku i wygładzić istniejące zmarszczki. 

Wczytaj więcej
Nasze magazyny