Fibromialgia: objawy, przyczyny, alternatywne metody leczenia

Po pobycie w Indiach w wielu z moich mięśni powstały spięte i tkliwe punkty. Czuję się jak po przebytej grypie. Ponadto, mam problemy z trawieniem, czemu towarzyszy silny ból i wzdęcia, a niekiedy nudności. Regularnie miewam bóle głowy, a czasem odczuwam ból w szczęce i suchość w ustach. Doskwierają mi również okresy roztargnienia i problemy z pamięcią. Mój lekarz mówi, że cierpię na fibromialgię i przepisał mi ibuprofen i Valium. Nie dał mi jednak żadnych innych wskazówek, co mogłabym zrobić prócz przyzwyczajenia się do życia z bólem. Jestem pewna, że to błąd, musi istnieć jakieś rozwiązanie. Jestem wrakiem, a mam jedynie 38 lat!

28 październik 2014
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Wszystkie twoje objawy są klasycznymi oznakami fibromialgii (co w lekarskim żargonie oznacza ból mięśni) i jej kuzyna, zespołu chronicznego zmęczenia. Główna różnica pomiędzy tymi dwoma schorzeniami polega na tym, iż osoby chorujące na fibromialgię skarżą się na problemy ze snem.

Osoba z tym zaburzeniem łatwo zasypia, lecz głębszy sen jest zakłócany przez aktywność "obudzonego" mózgu, która w obrazie EEG objawia się jako nakładanie się wielu powtarzających się fal. Masz szczęście być pod opieką lekarza, który rozpoznał schorzenie: wielu wciąż uważa fibromialgię i zespół przewlekłego zmęczenia za wymysły hipochondrycznych i histerycznych kobiet, zwłaszcza, że około 90 proc. osób cierpiących na te schorzenia stanowią panie. Jednak nawet Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO) i Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne (American College of Rheumatology) od dawna uznają je za prawdziwe choroby.

Wciąż nie ma pewności, jaka jest przyczyna fibromialgii, lecz wiele osób podejrzewa, że może być ona wynikiem infekcji wirusowej/bakteryjnej, urazu fizycznego po przebytym wypadku lub choroby autoimmunologicznej takiej jak toczeń lub reumatoidalne zapalenie stawów

Większość lekarzy, którzy leczą fibromialgię skupiając się na współczulnym układzie nerwowym, może chcieć przywrócić najpierw prawidłową strukturę snu, podając pacjentowi w małych dawkach antydepresanty, jak np. amitryptylinę, cyklobenzaprynę, i citalopram w celu podniesienia poziomu serotoniny i noradrenaliny - neuroprzekaźników modulujących sen, ból i działanie układu odpornościowego. Lekarz przepisał ci NLPZ (niesteroidowy lek przeciwzapalny) w celu zmniejszenia bólu oraz Valium, aby rozluźnić mięśnie, jednak biorąc pod uwagę ogromną liczbę działań niepożądanych obu leków, może się równie dobrze okazać, że kuracja zaostrzy objawy choroby.

Choć przyczyna fibromialgii wciąż pozostaje niepewna, wiele osób podejrzewa, że może nią być infekcja wirusowa/bakteryjna, uraz fizyczny po przebytym wypadku lub jakieś bardziej złożone zaburzenie autoimmunologiczne, jak toczeń lub reumatoidalne zapalenie stawów. Może jednak istnieć wiele innych fizycznych "czynników" mogących powodować fibromialgię, dlatego zamieszczamy tu listę rzeczy, z których należy zrezygnować w pierwszej kolejności, przed zwróceniem się w stronę terapii alternatywnych.

Alternatywne metody leczenia fibromialgii

Odstaw pigułkę i pokonaj fibromialgię

Jest to jedna z prawdopodobnych przyczyn, więc jeśli przyjmujesz pigułki antykoncepcyjne spróbuj znaleźć inną metodę zapobiegania ciąży.

Kuchnia na wynos sprzyja fibromialgii

Kuchnia chińska albo wszelkie inne rodzaje dań na wynos mogą zawierać wzmacniacz smaku - glutaminian sodu. Ta znana ekscytotoksyna może być przyczyną twojego schorzenia. Cztery kobiety, które przez 17 lat cierpiały na fibromialgię, doświadczyły niemal natychmiastowego ustąpienia objawów po tym, jak usunęły glutaminian z diety. Sugeruje to, że problem nie tkwi w mięśniach, lecz w jelitach.

Niedoczynność tarczycy i fibromialgia

W jedynym przeprowadzonym do tej pory przeglądzie wszystkich badań naukowych niemal wszystkie osoby cierpiące z powodu bólu mięśni miały zaburzone mechanizmy hormonalnego sprzężenia zwrotnego i najczęstszym tego powodem była niedoczynność tarczycy.

Fibromialgia z jelit

Sprawdź wszelkie rodzaje nadwrażliwości pokarmowej i staraj się utrzymać zdrową równowagę, jedząc więcej pokarmów alkalizujących niż zakwaszających organizm. W jednym z badań wykazano, że stosowanie tej diety eliminowało problem nawet na 10 lat.

Suplementacja w fibromialgii

Pacjenci z fibromialgią mają często nieprawidłowy poziom magnezu w organizmie. Suplementacja magnezu w dawce 300 mg na dzień może łagodzić objawy choroby. Innymi przydatnymi suplementami są miłorząb japoński (200mg) w połączeniu z koenzymem Q10 (200mg), cytrynian choliny, glutamina (5-20g), flawonoidy (zwłaszcza kwercetyna w postaci dihydratu w dawce 400 mg trzy razy dziennie) i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (1-3g). Inne suplementy, które także okazały się korzystne, to 5‑hydroksytryptofan lub 5-HTP (100 mg trzy razy dziennie) i S-adenozylometionina zwana też SAM-e (800 mg/dzień), witamina D i witaminy o działaniu antyoksydacyjnym: C i E.

Osobom z problemami trawiennymi pomagają probiotyki (dwa rodzaje stosowane dwa razy dziennie), natomiast pacjenci cierpiący na drożdżycę powinni przyjmować witaminę C (minimum 2 g na dzień).

Ruch wrogiem fibromialgii

Umiarkowanie intensywne lub energiczne chodzenie z dwoma kijkami (nordic walking) - dwa razy w tygodniu okazało się pomocne. Łagodzić objawy fibromialgii może także kilkakrotny krótkotrwały wysiłek, którego łączny czas to zaledwie pół godziny aktywności dziennie (mamy na myśli wysiłek powodujący lekką zadyszkę, jak praca w ogródku czy nawet sprzątanie domu odkurzaczem).

Medytacja kontra fibromialgia

Połączenie aerobiku z technikami relaksacyjnymi również może zmniejszać lęk i poprawiać jakość snu. W szczególności polecana jest joga, która zmniejsza dolegliwości bólowe o jedną czwartą, zmęczenie o jedną trzecią, a depresję niemal o połowę.

Bardzo obiecujące efekty w zmniejszaniu objawów i poprawie jakości snu daje też praktykowanie dwa razy w tygodniu tai chi, rodzaju fizycznej medytacji, łączącej powolne ruchy z głębokim oddychaniem.

Bibliografia

  1. Dig Chiropr Econ, 1991; 34: 100-1
  2. Ann Pharmacother, 2001; 35: 702-6
  3. Scand J Rheumatol Suppl, 2000; 11: 8-12; J Rheumatol, 1992; 19: 1120-2; Lowe J, Yellin JG. The Metabolic Treatment of Fibromyalgia. Lafayette, CO: McDowell Publishing, 2000
  4. J Musculo Pain, 1998; 6: 133-49
  5. J Rheumatol, 1995; 22: 953-8; J Int Med Res, 2002; 30: 195-9
  6. J Int Med Res, 1990; 18: 201-9; Scand J Rheumatol, 1991; 20: 294-302; Clin Rheumatol, 2007; 26: 551-4; Redox Rep, 2006; 11: 131-5
  7. Arthritis Res Ther, 2011; 13: 103 and 2010; 12: R55
  8. Med Clin [Barc], 2011; 137: 398-401
  9. Pain, 2010; 151: 530-9; N Engl J Med, 2010; 363: 743-54
  10. Altern Ther Health Med, 1998; 4: 67-70
  11. Mayo Clin Proc, 2006; 81: 749-57; BMJ, 1992; 305: 1249-52
  12. Br Homoeopath J, 1986; 75: 142-7; Rheumatology [Oxford], 2004; 43: 577-82
  13. Scand J Rheumatol, 1986; 15: 174-8
  14. J Rheumatol, 1991; 18: 72-5

Umysł ponad fibromialgią

Podobnie jak w przypadku bezsenności pomocne mogą się okazać CBT (terapia poznawczo-behawioralna) i medytacja - skupienie na rozluźnieniu i na pozbawionej osądu świadomości chwili obecnej.

Akupunktura złagodzi fibromialgię

W prestiżowej Klinice Mayo udowodniono, że wieloletnia reputacja akupunktury jako skutecznego remedium na ból jest jak najbardziej uzasadniona. W kontrolowanym badaniu klinicznym, w którym wzięło udział 50 pacjentów cierpiących na fibromialgię, akupunktura znacząco i efektywnie zmniejszała ból, wrażliwość charakterystycznych punktów, zmęczenie i lęk. Zgodnie z wynikami innego badania, oprócz stosowania zwykłych igieł skuteczna może być też elektroakupunktura - metoda, podczas której igły podłącza się do elektrod w celu wzmocnienia ich działania.

Leki homeopatyczne w przebiegu fibromialgii

Pacjenci z tym schorzeniem obserwowali znaczącą poprawę po stosowaniu przez okres trzech miesięcy lub dłużej (leczenie dostosowywane jest indywidualnie do pacjenta) remediów Arnica, Bryonia lub Rhus Tox. Co więcej badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Arizonie wykazało, że pacjenci otrzymujący zindywidualizowane preparaty zgłaszali zmniejszenie bólu i tkliwości, zmniejszenie depresji i ogólną poprawę zdrowia.

Masaż na fibromialgię

Im większej ilości sesji masażu poddał się pacjent, tym mniejszy odczuwał ból i tym bardziej zmniejszała się w jego krwi zawartość mioglobiny (czerwonego barwnika, którego rolą jest przenoszenie i magazynowanie tlenu w mięśniach), uważana przez niektórych za główną przyczynę bólu mięśni odczuwanego w fibromialgii.

Hipnoza kontra fibromialgia

Hipnoterapia często dociera do obszarów, do których nie mogą dotrzeć inne metody leczenia. W jednym badaniu u pacjentów z fibromialgią leczonych hipnozą obserwowano lepsze efekty pod względem usuwania bólu, zmęczenia i poprawy jakości snu niż u pacjentów poddanych fizykoterapii, choć wciąż odczuwali pewien ból mięśni i dyskomfort.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny