Katar? Grypa? Zioła, które pomogą złagodzić objawy

Każdej zimy, niezależnie od tego, czy się zaszczepię, czy nie, choruję na grypę. Czy może Pan polecić mi jakieś alternatywne, skuteczne metody zapobiegania tej chorobie lub jej leczenia? Ponadto na przełomie roku moja przyjaciółka zmaga się z kichaniem oraz łzawieniem i świądem oczu typu alergicznego. Co to mogłoby być? I czy mógłby Pan zasugerować jakieś naturalne metody leczenia tego rodzaju dolegliwości?

28 luty 2017
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Wykazano, że brodziuszka wiechowata (Andrographis paniculata) działa w przypadku grypy i pokrewnych schorzeń zarówno zapobiegawczo, jak i leczniczo1. W jednym z badań z udziałem 179 pacjentów z infekcjami górnych dróg oddechowych ekstrakt z tego zioła był znacząco skuteczniejszy niż placebo w łagodzeniu kaszlu, bólu głowy, objawów ze strony nosa, a szczególnie gardła. Był on podawany 3 razy dziennie przez 3 dni2.

Wyniki te potwierdziły inne badania, które wykazały skuteczność brodziuszki w redukcji objawów grypy i infekcji górnych dróg oddechowych przy nieznacznych lub nieobecnych działaniach niepożądanych. Według jednego z przeglądów dowodów naukowych zioło to "może być alternatywną metodą leczenia niepowikłanych ostrych zakażeń górnych dróg oddechowych"3.

Homeopatia w akcji

Galphimia glauca to skuteczny, wszechstronny lek przeciwalergiczny, który stanowi doskonały wzorzec homeopatii w akcji:

1. W bezpośrednich, surowcowych dawkach może powodować niekontrolowane kichanie, ale w niewielkich, rozcieńczonych dozach potrafi je leczyć.

2. W wyższych potencjach nie traci swego działania leczniczego, o ile jest seryjnie rozcieńczany i odpowiednio potrząsany według wskazań homeopatii.

3. Wydaje się, że istnieje nieznaczna, lecz zauważalna tendencja wskazująca na to, że im większe rozcieńczenie (czyli wyższa potencja), tym skuteczniejszy preparat.

4. Jak zwykle w przypadku preparatów homeopatycznych, nie występują szkodliwe działania niepożądane.

5. Nie jest to preparat izopatyczny, co oznacza, że nie działa jak szczepionka, w przypadku której maleńka ilość pyłku kwiatowego byłaby użyta do odczulenia pacjenta ze skłonnością do reagowania na pyłek.

Jednakże, podobnie jak w przypadku większości leków homeopatycznych, skuteczność Galphimia glauca opiera się na ogólnym, niesprecyzowanym tzw. prawie podobieństw, które umożliwia niezawodne zwalczanie bardzo szerokiego zakresu podobnych problemów zdrowotnych. Innymi słowy: w homeopatii podobne leczy podobne.

Szereg badań dostarcza również informacji na temat profilaktycznego działania brodziuszki wiechowatej. Co więcej może ona mieć nawet korzystny wpływ na zwalczanie takich chorób jak nowotwory i zaburzenia wywoływane przez ludzkiego wirusa niedoboru odporności (HIV)4.

Zawierające to zioło suplementy można nabyć online. Zalecam przyjmowanie ich od października do końca sezonu grypowego zgodnie ze wskazaniami na etykiecie.

Uwaga! Osoby cierpiące na zaburzenia pracy woreczka żółciowego, podobnie jak kobiety w ciąży, nie powinny stosować A. paniculata.

Zimowe alergie

Jeśli chodzi o przyjaciółkę z objawami typu alergicznego, możliwe, że ma ona alergię na zarodniki pleśni, takie jak Alternaria, Aspergillus, Cladosporium, Mucor i Penicillium. W odpowiednich warunkach, przy temperaturach panujących zimą, mogą one przenosić się drogą kropelkową. W tym przypadku zalecałbym inny ziołowy lek homeopatyczny o nazwie Galphimia glauca, z którym związana jest interesująca historia.

W czasie ekspedycji mającej na celu zbieranie roślin na terenie tropikalnej Ameryki Południowej, która odbywała się w latach 70. XIX w., saksoński homeopata dr Willmar Schwabe natknął się wraz ze swymi współpracownikami na plemię Cinturão Largo.

Jego członkowie używali tabaki, którą robili z suszonych i sproszkowanych żółtych liści rośliny o nazwie Galphimia glauca (zwanej również złotym deszczem). Powodowało to gwałtowne kichanie, które wykorzystywali do oczyszczania zapchanych kanałów nosowych. Członkowie ekspedycji zabrali z powrotem do Niemiec pokaźny zapas tego roślinnego surowca. Jest on tam wysyłany regularnie do dziś.

Ponieważ Galphimia glauca wywołuje tak gwałtowne kichanie, stosuje się ją w preparatach homeopatycznych do leczenia alergicznego nieżytu nosa. Odkryłem, że jest w pełni skuteczna w powstrzymywaniu takich objawów alergii jak katar sienny. W celu potwierdzenia efektywności jej stosowania przeprowadzono kilka badań klinicznych5.

Jedno z nich wykazało, że Galphimia glauca w dawce 4DH była znacząco bardziej skuteczna niż placebo. O powodzeniu terapii poinformowało 83% pacjentów przyjmujących lek6.

W innym badaniu z udziałem ponad 200 pacjentów z katarem siennym, którzy zmagali się z objawami ze strony nosa i oczu, Galphimia glauca w dawce 6DH, przygotowanej zwykle stosowaną w homeopatii metodą - poprzez sukusję, czyli potrząsanie preparatem na każdym etapie rozcieńczania - porównano z Galphimia glauca w prostym rozcieńczeniu dziesiętnym (taki sam stopień dekoncentracji substancji chemicznej, ale bez sukusji) oraz placebo. Wyniki wykazały, że poddany sukusji preparat był skuteczniejszy niż placebo i drugi lek w rozcieńczeniu bez sukusji, których efektywność była podobna7.

W analizie zbiorczej 11 dotyczących Galphimia glauca badań, w których łącznie wzięło udział ponad tysiąc pacjentów cierpiących na katar sienny, naukowcy wywnioskowali, że lek był skuteczniejszy niż placebo i co najmniej równie efektywny jak standardowe preparaty przeciwhistaminowe8. Środek ten wydawał się również efektywny w leczeniu astmy oskrzelowej, wyprysku atopowego, pokrzywki, wysypki i powiązanych z alergią dolegliwości żołądkowych5.

Jeśli przyjaciółka ma sezonowe objawy, a na takie wyglądają, sugeruję rozpoczęcie przyjmowania 15 kropli Galphimia glauca w dawce 4DH 2 razy dziennie pomiędzy posiłkami ok. 2 tygodnie przed spodziewanym okresem wystąpienia dolegliwości, i kontynuację tego dawkowania przez cały czas ich utrzymywania się.

Preparaty z Galphimia glauca są dostępne w homeopatycznych aptekach.


 

Dr Harald Gaier to jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie medycyny alternatywnej w Wielkiej Brytanii. Jest zarejestrowanym naturopatą, osteopatą, homeopatą i zielarzem. Pracuje w The Allergy and Nutrition Clinic, 22 Harley Street w Londynie.

 

Bibliografia

  1. Phytomedicine, 2002; 9: 589–97
  2. Phytomedicine, 2000; 7: 341–50
  3. EXPLORE, 2006; 2: 25–9; J Clin Pharm Ther, 2004; 29: 37–45
  4. Evid-Based Complement Alternat Med, 2013; 2013: 846740
  5. Allg Homöop Zeit, 1967; 212: 533–42
  6. Fortschr Med, 1983; 101: 811–4
  7. Arzneimittelforschung, 1985; 35: 1745–7
  8. Forsch Komplementärmed, 1996; 3: 230–4
Wczytaj więcej
Nasze magazyny