Hipnoza - czym jest?

Długo pozostająca tematem tabu w głównym nurcie medycyny, hipnoza bywa stosowana jako terapia uzupełniająca w psychologii klinicznej, psychiatrii i wielu innych dziedzinach.

19 wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Co to jest hipnoza?

Hipnoza polega na wprowadza pacjenta w stan transu, w którym zmienia się jego percepcja oraz stan świadomości. Aby ten cel osiągnąć, hipnoterapeuta skupia uwagę hipnotyzowanego na konkretnym przedmiocie, np. wahadełku, długopisie lub obrazie na ścianie, a następnie przekazuje sugestie hipnotyczne, których celem jest wprowadzenie go w głęboki trans.

Niektórzy hipnotyzerzy nie używają do tego celu przedmiotów, a uwagę hipnotyzowanej osoby skupiają jedynie przy pomocy swojego głosu, mówiąc monotonnym tonem, po czym przechodzą do zaszczepiania sugestii. W stanie głębokiej hipnozy, człowiek staje się nieczuły na bodźce zewnętrzne, jest podatny na sugestię, ma ograniczony osąd krytyczny sytuacji, może również przywoływać odległe wspomnienia i odczucia.

Jak wygląda wizyta u hipnotyzera?

Po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu z pacjentem na temat jego problemów i oczekiwań względem terapii, hipnoterapeuta przedstawia propozycję sesji hipnotycznej, omawia jej przebieg i cel, jaki wspólnie z pacjentem będą się starali osiągnąć. Powinien również poinformować o możliwości niepowodzenia terapii, bowiem ludzie różnią się podatnością na hipnozę.

Jest to nasza cecha osobnicza, zależna od uwarunkowań psychicznych, wrodzonej podatności na sugestię oraz sposobu reakcji na bodźce zewnętrzne. Dlatego choć każdego można zahipnotyzować, nie każdy może osiągnąć poziom głębokiego transu, co wpływa skuteczność terapii.

Na co może pomóc hipnoterapia?

Hipnoza pomaga w leczeniu lęków, bezsenności, fobii społecznych, nerwicy, zaburzeń nastroju oraz chorób psychosomatycznych. Stosuje się ją również u osób uzależnionych od alkoholu, tytoniu i innych używek, jako jeden z elementów kompleksowej terapii uzależnień. Hipnozę wykorzystuje się także w leczeniu zaburzeń odżywiania, takich jak kompulsywne jedzenie, bulimia, odżywianie wybiórcze lub anoreksja.

Przy pomocy hipnozy można również zmniejszyć odczuwanie bólu przez pacjenta, co sprawdza się podczas krótkotrwałych zabiegów stomatologicznych, porodów czy szycia rany, dzięki czemu pacjent może uniknąć podawania leków znieczulających.

Hipnoterapeuci współpracują również z psychoterapeutami, a seanse hipnotyczne coraz częściej stosowane są w ramach holistycznej psychoterapii depresji, syndromu stresu pourazowego, zaburzeń na tle seksualnym i ciężkich traum. Dzięki hipnozie możliwy jest również wpływ na rozwój osobisty pacjenta, poprzez zwiększenie u niego motywacji do działania, poprawę koncentracji i podnoszenie umiejętności interpersonalnych.

Czy hipnoza może być groźna?

Hipnoza jest terapią bezpieczną, nie ma bowiem takiej możliwości, by hipnoterapeuta wymógł na pacjencie zachowania wbrew jego woli. Podczas seansu pomaga on jedynie osobie w transie w przyjęciu pewnych myśli i odczuć, które mają mu pomóc w codziennym życiu.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny