Jesteś terapeutą?

Praca z komputerem a zdrowie oczu i kręgosłupa

Niemal wszyscy jesteśmy skazani na obsługę komputerów. Choć wszyscy umiemy surfować po internecie i obsługiwać podstawowe programy, to jednak nie każdy wie, jak powinno być zaaranżowane pomieszczenie, w którym będziemy to robić.

11 marzec 2021
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

A tymczasem – jego poszczególne elementy mają olbrzymi wpływ na nasze bezpieczeństwo i zdrowie w czasie pracy przy komputerze. Poniżej podpowiadamy, na jakie aspekty ergonomiczne warto zwrócić uwagę – w tym jak dostosować poziom jasności wewnątrz pomieszczenia – by praca przy komputerze była minimalnie męcząca lub szkodliwa dla naszego organizmu.

Pozycja ciała – dla zdrowego kręgosłupa

Sprawą zupełnie podstawową jest ułożenie naszego ciała podczas pracy z komputerem. Zacznijmy od tego, że powinniśmy pracować w pozycji siedzącej, a nie leżącej (jak to niestety często ma miejsce). Fotel lub krzesło powinno być wygodne, wyposażone w twarde siedzisko. Dobrze, jeśli ma podłokietniki, zagłówek oraz możliwość regulacji wysokości. Wysokość krzesła powinna być dopasowana do naszego wzrostu. Podczas siedzenia, stopy powinny płasko spoczywać na podłodze, a kąt zagięcia w naszych nogach wynosić około 90 stopni.

Komputer – a zwłaszcza jego monitor – powinien znajdować się na odpowiednio dopasowanym blacie. Sam monitor powinien być w odległości od 50 do 70 cm od naszych oczu, a jego środek nieco poniżej linii wzroku. Dobrze, jeśli ekran jest pochylony o jakieś 10 do 20 stopni.

Podczas długotrwałej pracy przy komputerze należy robić sobie regularne przerwy, w czasie których będziemy zmieniać pozycję naszego ciała. Warto wówczas przespacerować się po pomieszczeniu, przeciągnąć, wykonać kilka skłonów lub innych prostych ćwiczeń, które rozciągną mięśnie pleców.

Oświetlenie – naturalne czy sztuczne?

Oczywiście – najlepszym wyborem jest oświetlenie naturalne – czyli słoneczne. Powinno wpadać do pomieszczenia przez okno ustawione w pobliżu biurka z komputerem. Należy jednak unikać zarówno sytuacji, w których w pomieszczeniu jest za jasno jak i za ciemno. Obie mają wyjątkowo negatywny wpływ na nasze oczy.

Jak zatem dostosować poziom jasności? Przede wszystkim warto zainwestować w odpowiednie systemy osłonowe. Najlepszym rozwiązaniem są rolety zaciemniające, wyposażone w dodatkową warstwę ogumienia, które pozwalają na całkowitą izolację świetlną, gdy jest to potrzebne. Rolety takie znajdziesz pod adresem: https://rollcenter.pl. Ponadto, dobrym wyborem są rolety dzień i noc, które pozwalają na precyzyjną regulację poziomu jasności w ciągu dnia.

W ciągu nocy warto stosować oświetlenie sztuczne. Należy wówczas sięgnąć po lampy emitujące światło zbliżone kolorystycznie do naturalnego – czyli o barwie ciepłej.

Odradzamy światło białe, które co prawda tworzy przyjemną atmosferę, jednak może wzmagać zmęczenie oczu.

Podczas długotrwałej pracy z komputerem warto również robić sobie regularne przerwy. Co 30 minut powinniśmy rozluźniać oczy – można wykonać w tym celu delikatny masaż powiek oraz spoglądać przez około minutę na punkt oddalony w przestrzeni (najlepiej za oknem – czyli znajdujący się w odległości przynajmniej kilkunastu metrów). Jest to naturalny stan pracy dla naszych oczu, które podczas spoglądania w dal odpoczywają.

Wbrew pozorom również tak błahe sprawy jak częstotliwość mrugania ma duży wpływ na stan naszych oczu. Ponieważ pod wpływem nadmiernego kontaktu z niebieskim światłem może dojść od wysuszenia powierzchni oka, zaleca się regularne mruganie co kilka-kilkanaście sekund w czasie pracy przy komputerze.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny