Jesteś terapeutą?

Podcast: Dieta paleo

Jak dieta paleo wpływa na nasz organizm? Czy warto ją stosować?

07 czerwiec 2019
Artykuł na: 6-9 minut dieta odchudzanie
Zdrowe zakupy
Poniższy tekst jest transkrypcją podcastu pt. "Paleo diet", którego można wysłuchać po angielsku na stronie "What Doctors Don't Tell You".

Brian Hubbard: Dobrze. Następny temat - jeden z twoich ulubionych - jedzenie i dieta. Co ciekawe, naukowcy niedawno przeprowadzili badanie wśród starszych kobiet, w wieku pomenopauzalnym, jak lubią je określać lekarze. I odkryli, że dieta paleo jest najlepsza dla zrzucenia wagi, ale, co ważniejsze, także dla nieprzybierania na wadze. Badanie było, trzeba przyznać, dosyć małe, objęło tylko 70 kobiet. Połowie przydzielono dietę paleo - za chwilę wyjaśnisz wszystkim, którzy nie są do końca pewni, co to jest dieta paleo - a pozostałym dietę zgodą z nordyckimi zaleceniami żywieniowymi, ponieważ miało to miejsce w kraju nordyckim, czyli po prostu rozsądne odżywianie się, chociaż dozwolone w niej były cukry rafinowane i tak dalej; to, co lekarze nazywają zbilansowaną dietą; cukry to w ogóle osobny temat, nie będziemy się w niego teraz zagłębiać. Tak czy owak, kobiety na diecie paleo schudły średnio o 20 funtów czyli 9 kg, jeśli jesteście z Europy, podczas gdy kobiety na diecie nordyckiej schudły średnio o 13 funtów czyli 6 kg. Ale najciekawsze było to, że dwa lata później kobiety z grupy paleo nadal nie przybrały na wadze. Mogły jeść, co chciały, byle mieściło się to w ramach ograniczeń diety paleo. Powiedz nam, proszę, parę słów o diecie paleo i innych dietach.

Lynn McTaggart: Dobrze. Ogólnie rzecz biorąc, dieta paleo stawia na głowie powszechnie przyjęte opinie. Dalekowzroczni dietetycy i specjaliści medycyny integracyjnej w Ameryce i innych częściach świata coraz częściej zdają sobie sprawę, że lekarze kompletnie się mylili wydając zalecenia odnośnie żywienia, a zwłaszcza propagując dietę niskotłuszczową. Wierzyli przeważnie, że tłuszcz jest wielkim winowajcą, więc "zrezygnujcie z tłuszczu, a zamiast tego jedzcie dużo węglowodanów" i "każdy rodzaj węglowodanów jest dobry". Teraz odkrywają, że tak naprawdę nie jesteśmy w stanie przetworzyć wielu rodzajów pożywienia, jakie współcześnie jadamy.

Dieta paleo ma być powrotem do tego, jak jadali nasi przodkowie. Czyli ogólnie rzecz biorąc są to mięsa wszelkiego rodzaju, ryby wszelkiego rodzaju, tłuszcze, wszystkie zdrowe tłuszcze, i tutaj mieszczą się wszystkie te zakazane dotąd produkty jak tłuszcz gęsi, tłuszcz wołowy, smalec, masło, nie ma złych tłuszczów poza tłuszczami trans, a te są w zasadzie tłuszczami sztucznymi. Tak że wszystkie naturalne tłuszcze, łącznie z tłuszczami omega-3 zawartymi w rybim oleju, są naprawdę dobre dla zdrowia w każdej ilości, zwłaszcza dla mózgu. Warzywa, owoce. Produkty mleczne są zwykle wykluczone z tej diety, choć nie zawsze. Zwykle wykluczone są także wszelkiego rodzaju zboża, ponieważ zboża, a czasem także kiełki, zawierają substancje zwane lektynami, które są ciężkostrawne. Oczywiście wykluczony jest także wszelkiego rodzaju cukier rafinowany.

Na tej diecie nasz organizm nie spala już cukru. Zamiast niego przestawia się raczej na spalanie tłuszczu. Im ściślej trzymamy się diety, tym więcej tłuszczu spalamy. Chodzi o to, że nasz organizm to lubi. Ustają różnego rodzaju zachcianki, nie pojawia się hipoglikemia, te skoki i spadki w naszym metabolizmie. Nawet sportowcy są w stanie biegać na o wiele dłużych dystansach, kiedy spalają tłuszcz, niż kiedy spalają cukier. Naprawdę ciekawe w diecie paleo jest to, że owszem, odchudza, doprowadza wagę do normy, ale zauważono także, że zdaje się działać leczniczo na cały szereg schorzeń. Wszystkie te choroby o podłożu zapalnym jak cukrzyca, zapalenie stawów i tak dalej, wszystkie one mają u podstaw zbyt dużą ilość cukru w organizmie. Tak że kiedy pozbędziemy się z diety takich produktów jak zboża, cukry i produkty wysoko przetworzone, które po strawieniu zamieniają się tak czy owak w cukier, nasz organizm zaczyna pracować tak, jak powinien.

Również wiele chorób degeneracyjnych się normalizuje, tak że obecnie stosuje się dietę paleo na chorobę Alzheimera. Bardzo ścisła odmiana diety paleo - dieta ketogeniczna - stosowana jest przy chorobach nowotworowych. Coraz więcej osób zaczyna się tą dietą interesować w celu złagodzenia chorób autoimmunologicznych, wszelkiego rodzaju chorób. Rozsądnie byłoby wnioskować, że ta dieta doprowadza każdego z nas do stanu idealnego.

Brian Hubbard: Myślę, że musisz tutaj się do czegoś przyznać. Lynn jest na diecie paleo...

Lynn McTaggart: Tak.

Brian Hubbard: Lynn jest zdeklarowaną kobietą paleolityczną. Mieszka w jaskini. Ja natomiast mieszkam w jaskiniowym bliźniaku z przyczepą kempingową, którą okazjonalnie wybieram się na jakiś makaron czy pszenicę, raz na jakiś czas. Tak że ja jestem na tej diecie tylko w połowie, podczas gdy Lynn jest w pełni zdeklarowanym paleologiem.

Lynn McTaggart: Jestem w pełni zdeklarowanym paleologiem i muszę powiedzieć coś jeszcze. Ważę teraz tyle samo, ile ważyłam w wieku 25 lat.

Brian Hubbard: A teraz masz 27 lat.

Lynn McTaggart: No właśnie.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT