Jesteś terapeutą?

Czy psy powinny nosić ubrania?

Człowiek, gdy wpadł już na pomysł, by nosić piękne szaty i dekorować włosy, zaczął obdarzać ozdobami również swoich czworonożnych przyjaciół. Były to głównie misternej roboty smycze i obroże, czasem najeżone kolcami i ćwiekami, co stanowiło dodatkową ochronę dla zwierzęcia.

Artykuł na: 4-5 minut zagrożenia środowisko
Zdrowe zakupy

Na dworach królewskich, cesarskich czy szlacheckich psie obroże były nierzadko wysadzane drogimi kamieniami, a nawet zdarzało się, jak na dworze francuskim w XV w., że fundowano psom kosztowne płaszcze. Ta fanaberia dotyczyła jednak wąskiej grupy bogaczy i nikt raczej nie wątpił, że odzież jest potrzebna przede wszystkim człowiekowi - wśród zwierząt tylko Homo sapiens ma zdolność do odczuwa wstydu z powodu nagości, a w dodatku skromne owłosienie nie chroni ludzi przed chłodem.

Akceptację dla strojenia zwierząt w masowej skali przyniósł wiek dwudziesty. Nastała moda na kupowanie ubranek dla swoich pupili, podsycana do dzisiaj przez marketingowców. Coraz większą popularnością cieszą się wszelkie targi i pokazy odzieży dla psów. Prym wiodą tu Stany Zjednoczone, ale Japonia nie pozostaje w tyle. Europa jeszcze się opiera temu powszechnemu szaleństwu, niemniej na każdej większej wystawie psów można znaleźć stoisko oferujące dla nich pelerynki, sweterki i sukienki.

Choć trudno w to uwierzyć, rośnie również zapotrzebowanie na muchy, krawaty, garnitury i suknie ślubne, w które stroi się zwierzęta podczas organizowanych dla nich wystawnych ceremonii. Rekordowy koszt ślubu psów wyniósł 250 tys. dolarów, a bawiło się na nim 250 osób i 50 zwierząt. Ten aspekt szaleństwa nie dotyczy zwykłych hodowców, tylko zwariowanych miłośników piesełów, którzy są tak zakochani w swoich pupilach, że zwykłe określenie pies wydaje się im zbyt zwyczajne i oklepane. Niewtajemniczonym wyjaśniam, że Pieseł to bohater internetowych memów obrazkowych, na których widnieje pies rasy shiba inu otoczony napisami przedstawiającymi jego wewnętrzne monologi, niewątpliwie świadczące o inteligencji zwierzęcia.

Zwykli miłośnicy psów przyznają, że sweterek czy pelerynka na chłodne dni dla przedstawicieli delikatnych ras, zwłaszcza psów krótkowłosych czy zgoła bezwłosych, jest niezłym rozwiązaniem i pozwala zwierzęciu cieszyć się dłuższymi spacerami podczas mrozów. Podobnemu celowi mają służyć buty chroniące w zimie wrażliwe poduszki łap przed działaniem soli. Problem w tym, że psa najpierw musimy nauczyć chodzić w takich butach. Do płaszczyka czy swetra też trzeba zwierzę przyzwyczaić - na początku będzie protestować, tak jak szczeniak, któremu pierwszy raz zakładamy obrożę.

Bardzo przydatnym strojem, który łatwiej uszyć na zamówienie, niż kupić, jest ortalionowy, nieprzemakalny kombinezon chroniący łapy i brzuch przed zabłoceniem podczas jesiennej czy wiosennej pluchy. Rzecz bezcenna zwłaszcza dla właścicieli psów krótkołapych bądź porośniętych obfitym włosem.

Poza ubraniami ochronnymi i eleganckimi kostiumami rynek psiej mody oferuje coraz bardziej wymyślne, bogato zdobione, obroże i smycze, a także misterne spinki i kokardki do włosów, umożliwiające np. yorkom dokładniejsze przyjrzenie się światu. Trudno powiedzieć, czy zwierzęta te przebieranki lubią, czy tylko znoszą je ze względu na swoich opiekunów.

Warto przypomnieć sobie lekturę z dzieciństwa, książkę Jana Grabowskiego pt. "Puc, Bursztyn i goście". Jeden z jej bohaterów, piesek Mikado, troskliwie pielęgnowany przez swoją panią, z którą mieszka w dużym mieście, woli mimo wszystko życie w wiejskim gospodarstwie, czyli bez wygód i ułatwień, ale za to bliżej natury. Nie zmienia to jednak faktu, że o tej porze roku naszych podopiecznych warto zaopatrzyć w ubranka, które chronią psie łapy przed kontaktem z obecną na ulicach solą, a wrażliwe na chłód podbrzusza - przed mrozem. Gustowny kombinezon, płaszczyk czy pelerynka na pewno spełnią swoje zadanie.

Anna Redlicka

Autor publikacji:
Anna Redlicka
Anna Redlicka
anna.redlicka@ktociewyleczy.pl

Biolog, autorka i tłumaczka książek o psach. Hoduje psy rasy welsh corgi, jest także sędzią kynologicznym. Całe swoje życie związała z psami.

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Holistic Health 1/2019
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 1/2019
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT