Jesteś terapeutą?

Śródmiąższe - nieznany dotąd organ

Odkryta niedawno sieć kanalików wypełniająca ludzki organizm to prawdopodobnie nierozpoznany dotąd organ. Czy sprzyja on przemieszczaniu się komórek rakowych?

19 lipiec 2018
Artykuł na: 4-5 minut rak
Zdrowe zakupy

Narzędzia wykorzystywane podczas endoskopii są coraz bardziej precyzyjne: pozwalają już dostrzec obiekty o mikroskopijnych rozmiarach - a to, co dzięki nim zobaczymy, może zmienić naszą wiedzę na temat ludzkiego organizmu.

Podczas rutynowej endoskopii układu pokarmowego lekarze dokonali przełomowego odkrycia: badając drogi żółciowe spodziewali się zobaczyć jednolitą tkankę. Tymczasem dostrzegli, że jest ona pokryta dziwnym wzorem. Pobrali więc próbkę i skierowali ją do patologa Neila Theise. Zaintrygowany tym odkryciem naukowiec posłużył się podobnym urządzeniem, by zajrzeć wgłąb swojego nosa. Tam również znajdowały się dziwne struktury. Theise doszedł do wniosku, że przenikają one cały organizm tworząc nieznany dotąd narząd, który ze względu na swoją budowę nie był możliwy do zbadania dostępnymi dotąd metodami.

Odkryty dzięki endoskopii organ (nazwany śródmiąższem) ma być rodzajem przestrzeni międzytkankowej wypełnionej płynem - może się w niej znajdować nawet 20% łącznej ilości fluidów w organizmie. Zdaniem Theise'a, który przeprowadził już badania nad śródmiąższem, ma on odgrywać pewną rolę w zaburzeniach homeostazy takich jak obrzęki i zwłóknienie1,2. Niewykluczone też, że dzięki możliwości szybkiego wypełnienia płynami chroni tkanki przed urazami i rozdarciem3.

Według Theise'a i jego zespołu płyn zbierający się w komorach śródmiąższa może być pre-limfą, a sam narząd służy do gromadzenia jej lub też ją produkuje. Jednocześnie eksperci zaobserwowali w komorach w zmienionej nowotworowo tkance śródmiąższa pobranej z jelita grubego obecność charakterystycznego dla makrofagów (komórek żernych) czarnego pigmentu, a nawet same makrofagi. Ten typ komórek układu odpornościowego pojawia się właśnie w odpowiedzi na rozwój guza. Oznacza to, że nowo odkryty organ może mimowolnie przyczyniać się do rozprzestrzeniania komórek rakowych: wchłania je razem z płynami i kieruje do układu limfatycznego.

Neil Thais zamierza sprawdzić, czy te odkrycia znajdą zastosowanie w diagnostyce nowotworów i pozwolą na szybsze rozpoznawanie choroby1,2.

Bibliografia

  1. Jessica Hamzelou, Our unknown organ may help cancer spread, New Scientist, 7 April 2018
  2. Scientific Reports volume 8, Article number: 4947 (2018)
  3. Scientists discover a major organ in the body, What Doctors Don't Tell You, August 2018
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT