Jesteś terapeutą?

Dlaczego kichamy na słońce?

Czy zdarza Ci się po spojrzeniu na słońce kichnąć? Naukowcy mają nazwę na to zjawisko: to zespół ACHOO, czyli odruch kichania spowodowany światłem słonecznym.

30 marzec 2018
Artykuł na: 2-3 minuty pacjent
Zdrowe zakupy

Swędzi Cię w nosie i nie możesz kichnąć? Spójrz w kierunku słońca: 1 na 4 osoby kicha po nagłym kontakcie z ostrym światłem, zwłaszcza słonecznym.

Ale chociaż jest to zjawisko dość częste, typowych przypadków zespołu ACHOO (ang. Autosomal Dominant Compelling Helioopthalmic Outburst, czyli odruchu kichania spowodowanego światłem słonecznym) jest zdecydowanie mniej. Są to osoby, które po wyjściu z zaciemnionego pomieszczenia, spojrzeniu na słońce albo nawet włączoną żarówkę dostają niekontrolowanego ataku kichania: może to być nawet kilkanaście kichnięć!

Naukowcy wiedzą już, że zespół ACHOO jest dziedziczny. Jeżeli 1 z rodziców kicha na słońce, to prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska u dzieci wynosi 50 procent. Jednak mechaniczne przyczyny zespołu ACHOO pozostają nieznane. Podejrzewa się, że jest to zaburzenie pracy pewnych nerwów, w wyniku którego kontakt oczu z ostrym światłem powoduje reakcję układu oddechowego jak podczas infekcji.

Sam w sobie zespół ACHOO nie jest groźny. Jednak w pewnych sytuacjach atak kichania może spowodować nieszczęśliwy wypadek, np. komunikacyjny lub kiedy kichający obsługuje maszynę w fabryce.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT