Jesteś terapeutą?

Jak dotrzymać noworocznych postanowień? 4 kroki do sukcesu

Świąteczne posiłki i szampańskie zabawy sylwestrowe sprawiają, że boimy się wejść na wagę. Wielu z nas postanawia, że z nowym rokiem zapisze się na siłownię. Szybko jednak pierwsze przeciwności staja się zbyt trudne do pokonania...

04 styczeń 2018
Artykuł na: 4-5 minut ruch odchudzanie
Zdrowe zakupy

Jak donosi New York Times, w ubiegłym roku aż 50 mln Amerykanów w ramach postanowienia noworocznego chciało schudnąć. Tylko 37% dwudziestolatków i 16% osób powyżej 50. roku życia dotrzymało tych obietnic. Z czego może to wynikać?

Słomiany zapał

Chcąc jak najszybciej pozbyć się zbędnych kilogramów, często wybieramy intensywne treningi lub wymagające dyscypliny sportowe. Tymczasem eksperci z American College of Sports Medicine podkreślają, że wystarczy 150 minut tygodniowo umiarkowanej aktywności fizycznej (np. basen, energiczny marsz) lub 75 min. intensywnej (np. trening interwałowy), aby poprawiły się parametry zdrowotne organizmu. Nawet jogging wpłynie korzystnie na nasze zdrowie.

Ważnym elementem noworocznego postanowienia jest wytrwałość i konsekwencja. I nie potrzeba tutaj wiele, wystarczy, że codzienną podróż do pracy będziemy pokonywać na rowerze lub też zamiast wjechać na piętro windą, skorzystamy ze schodów.

Dotrzymaj noworocznych postanowień w 4 krokach

1. Razem, nie osobno

Udowodniono, że osoby, które decydują się na ćwiczenie w towarzystwie, osiągają lepsze wyniki. I nie chodzi tylko o grupę zumby czy fitness, ale też o wspólne uprawianie sportu z przyjaciółmi lub z partnerem.

A jeśli nie mamy z kim ćwiczyć? Badania wskazują na skuteczność wirtualnych grup. Specjalne platformy ułatwiają wideo-spotkania i mobilizują do aktywności fizycznej.

2. Niech sport będzie przyjemnością

Niemieckie badanie z 2016 r. wykazało, że uśmiechanie się podczas wysiłku fizycznego korzystnie wpływa na chęć jego podejmowania. Inny eksperyment udowodnił, że weseli biegacze osiągają więcej niż ich "smutni" koledzy.

Jak czerpać przyjemność ze sportu? Wybierz taki, który Cię miło zaskoczy i uprawiaj go z osobami, które wyraźnie czerpią radość z ruchu. Zadbaj też o odpowiednie otoczenie - niech przebywanie w nim nastraja Cię pozytywnie.

3. Ćwiczenia to nagroda

Metaanaliza badań nad uprawianiem sportu wykazała, że osoby prowadzące siedzący tryb życia chętniej podejmują aktywność fizyczną, jeśli jest ona formą nagrody. Wiele firm oferuje programy lojalnościowe: za wypracowanie pewnego pułapu pracownik dostaje np. karnet na siłownię. Jeśli Twój pracodawca nie oferuje takiego rozwiązania, spróbuj zmobilizować się np. wykupując z góry karnet na kilka spotkań z trenerem personalnym.

4. Turnieje i współzawodnictwo

Co prawda według naukowców nie jest to warunek konieczny, jednak uczestnictwo w zawodach sportowych może być dobrą motywacją do aktywności fizycznej. Przygotowując się do triatlonu czy konkursu tanecznego zwracamy uwagę na postępy w rozwijaniu sportowych umiejętności. A to przekłada się na wytrwałość w dążeniu do wyznaczonego celu.

Jeszcze dziś sprawdź terminy miejskich biegów czy lokalnych zawodów sportowych. Zapisz się na nie, a odpowiednio rozłożone w czasie przygotowania będą świetnym treningiem, za który organizm Ci podziękuje.

Po prostu ruszaj się!

Istnieje tylko 1 sposób na dotrzymanie noworocznych postanowień: zaangażowanie. To dobrze, że z nowym rokiem chcemy zrobić coś dla siebie, wykupiliśmy karnet na basen lub zapisaliśmy się do lokalnej drużyny siatkówki. Ale często już po kilku dniach przychodzi pierwszy kryzys, któremu niestety ulegamy. Co wtedy? Może po prostu warto zmienić podejście. Świat nie składa się z samych mistrzów olimpijskich. Czasami mniej znaczy więcej.

Nie ulega wątpliwości, że każda aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wielu problemów zdrowotnych, w tym zawału, udaru oraz aż 13 odmian raka. Tak więc nawet jeśli zaplanowaliśmy, że w tym roku zostaniemy królami siłowni, skupmy się przede wszystkim na wykonaniu co najmniej 10 tys. kroków dziennie lub wyjdźmy z psem na dodatkowy spacer.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT