Jesteś terapeutą?

11 lat - o tyle możesz skrócić lub przedłużyć swoje życie

To, jakich wyborów dokonujemy, jakich nawyków przestrzegamy oraz w jakim środowisku przebywamy, wpływa na długość naszego życia.

29 listopad 2017
Artykuł na: 4-5 minut długowieczność
Zdrowe zakupy

Jak przedłużyć życie o 11 lat?

Naukowcy obliczyli, że osoby niepalące, utrzymujące prawidłową masę ciała i spożywające alkohol z umiarem, mogą żyć nawet 11 lat dłużej. Wystarczy przestrzegać tych 3 reguł, aby móc cieszyć się nawet tak długim życiem jak Japończycy, którzy są uznawani za najdłużej żyjącą nację.

Analizując nawyki ok. 14 tys. Amerykanów badacze z Instytutu Maksa Plancka (Niemcy) odkryli, że:

  • osoby o prawidłowej wadze żyją 4-5 lat dłużej niż osoby otyłe
  • osoby spożywające alkohol w umiarkowanych ilościach żyją 7 lat dłużej niż osoby pijące nadmiernie

Najdłużej będą żyć niepalący, szczupli mężczyźni, którzy nie nadużywają alkoholu - w porównaniu z otyłymi, pijącymi palaczami będą żyć o 11 lat dłużej. W przypadku kobiet korzyści mogą być jeszcze większe: aż 12 lat!

Na potrzeby badania przyjęto, że otyłość oznacza BMI powyżej 30, umiarkowane spożywanie alkoholu to maksymalnie 14 kieliszków tygodniowo, a osoby niepalące to takie, które wypaliły w ciągu całego dotychczasowego życia mniej niż 100 papierosów.

Bibliografia

  1. Health Affairs, July 2017; doi: 10.1377/hlthaff.2016.1569
  2. Ecol Indic, 2017; 79: 11-8
  3. N Engl J Med, 2017; 376: 2513-22

Chociaż uważa się, że na długość i jakość naszego życia ma wpływ przede wszystkim rozwój medycyny, zdrowy styl życia - który przecież nic nie kosztuje - jest równie ważny1.

Jak skrócić życie o 11 lat?

Podejrzewano co prawda, że wdychanie gazów emitowanych przez fabryki może przyczyniać się do przedwczesnej śmierci, zakładano jednak, że różnica wynosi zaledwie ok. 2 lat. Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus (Dania) po przeanalizowaniu "tablic życia" 100 tys. ochotników w badaniu kohortowym odkryli, że wdychanie zanieczyszczonego powietrza skraca oczekiwaną długość życia nawet o 11 lat!2

Ich wnioski potwierdzili eksperci z Harvard T. H. Chan School of Public Health, którzy dodatkowo odkryli, że również ozon przyczynia się do przedwczesnej śmierci.

W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby o niskim statusie społecznym, z uwagi na to, że często zamieszkują tereny niedaleko fabryk.

Amerykańscy badacze są przekonani, że już zmniejszenie zanieczyszczenia o 1 µg/m2 może ocalić życie ok. 12 tys. osób rocznie. Obniżenie poziomu ozonu odpowiednio przyczyniłoby się do wydłużenia życia rocznie ok. 1900 osób3.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT