Czy lepsze samopoczucie po operacji to efekt placebo?

Wyniki kilku badań udowadniają, że pacjenci czują się lepiej po operacji - nawet jeśli tak naprawdę nie miała ona miejsca.

03 październik 2017
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Wiele zabiegów chirurgicznych wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia - dodatkowo przeprowadzenie niektórych z nich w ogóle nie jest konieczne. Ponadto ich wyniki nie zawsze spełniają oczekiwania pacjentów.

Jedynie kilka procedur chirurgicznych zostało porównanych z "fałszywymi" operacjami, podczas których pacjent jest usypiany, cięty i zszywany, jednak bez przeprowadzenia właściwej operacji (zszyta rana ma zadziałać na mózg pacjenta jak placebo). Skuteczność wielu zabiegów z przyczyn etycznych nie jest w ten sposób weryfikowana. Ale zdaniem prof. Andy'ego Carra z Oxford University Hospitals bez takiej wiedzy naukowcy i lekarze nie mają pewności, czy dany zabieg jest bezpieczny, efektywny - i konieczny.

Według niego pewne korzystne efekty wynikające z operacji mogą tak naprawdę powstawać w mózgu pacjenta - jako efekt placebo. A jeśli operacja była terapią z wyboru pacjenta (tzn. istniały inne metody, jednak chory zdecydował się na tę), efekt placebo zdaje się jeszcze bardziej prawdopodobny.

Przeprowadzono już kilka badań, które ukazały podobną poprawę stanu zdrowia u pacjentów po operacjach "prawdziwych" i "placebo" - były to zabiegi artroskopii kolana, wstrzyknięcia cementu chirurgicznego w kręgosłup i wszczepienia balonika do żołądka (metoda walki z otyłością).

- Jedyne słuszne działanie to… zaprzestanie wykonywania zabiegów, w przypadku których nie mamy pewności, czy nie zadziałał efekt placebo, ponieważ może to oznaczać, że dziesiątki lub nawet setki tysięcy pacjentów kieruje się na niepotrzebne zabiegi - mówi prof. Carr.

Źródło: The Guardian, June 11, 2017; WDDTY September 2017

Wczytaj więcej
Nasze magazyny