Jesteś terapeutą?

Jet-lag? Zmień rozkład posiłków w ciągu dnia

Jet-lag, czyli zespół nagłej zmiany strefy czasowej, to zmora nie tylko turystów podróżujących samolotami, ale przede wszystkim załogi. Odsypianie podróży zdaje się nie być najlepszym rozwiązaniem, co zatem należy robić, aby organizm przyzwyczaił się do nowej sytuacji?

21 styczeń 2017
Artykuł na: 2-3 minuty dieta
Zdrowe zakupy

Praca na pokładzie samolotu wymaga akceptacji częstych zmian strefy czasowej. Załoga zwykle stara się odzyskać naturalny rytm dobowy poprzez odsypianie pominiętych godzin i unikanie napojów zawierających kofeinę. Istnieje jednak skuteczniejsza metoda, twierdzą badacze z Uniwersytetu w Surrey (Wielka Brytania).

- Jedzmy o tych samych porach, co ludność lokalna - radzą naukowcy. Przeprowadzone przez nich badanie wykazało, że jedzenie posiłków o określonych porach przywraca naturalny rytm dobowy organizmu.

Sześćdziesięciu ochotników pracujących w liniach lotniczych na długich dystansach podzielono na dwie grupy: pierwsza w dni wolne spożywała posiłki o regularnych porach zgodnie z lokalnym zwyczajem, druga jadła, kiedy poczuła głód.

Mimo że wszystkim uczestnikom dokuczały objawy zmiany strefy czasowej, wśród ochotników z pierwszej grupy były one łagodniejsze. Ponadto osoby, które jadły regularnie, szybciej reagowały na bodźce.

Źródło: Psychol Health, 2016; 32: 61-77

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT