Jesteś terapeutą?

Szczęśliwi wcale nie żyją dłużej!

Autorzy poradników przekonujących, że wystarczy przestać się martwić, by wieść długie i szczęśliwe życie, nie mają racji - twierdzą specjaliści z Oksfordu.

30 grudzień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty długowieczność psychologia psychika
Zdrowe zakupy

Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Richarda Peto z Uniwersytetu Oksfordzkiego przez ponad 10 lat prowadził badania dotyczące zdrowia i samopoczucia kobiet w Wielkiej Brytanii.

Sir Richard Peto - profesor epidemiologii i statystyki medycznej Uniwersytetu Oksfordzkiego

Po przeanalizowaniu ponad 700 tysięcy przypadków okazało się, że po uwzględnieniu wszelkich zmian stanu zdrowia w ciągu dekady, nie ma żadnej różnicy we wskaźniku umieralności między osobami, które uważały się za szczęśliwe, a pozostałymi, mniej zadowolonymi z życia (The Lancet, DOI: 10.1016/s0140-6736(15)01087-9).

- Oczywiście silny stres może nawet skłaniać ludzi do popełniania samobójstw lub pochłaniania nadmiaru czekolady, ale sam fakt, że nie czujemy się szczęśliwi, nie ma bezpośredniego wpływu na nasze zdrowie - twierdzi profesor Peto.

We wcześniejszych badaniach, które temu przeczą i tam, gdzie na siłę próbuje się znaleźć związek pomiędzy poczuciem szczęścia a długością życia, należy dokładniej rozróżnić, co jest przyczyną naszych dolegliwości, a co ich skutkiem.

Zwykle czujemy się źle, kiedy nękają nas różne schorzenia. Trudno się cieszyć z bycia chorym, ale nie ma to bezpośredniego wpływu na przebieg choroby - przekonują oksfordzcy medycy.

Charles Chaplin mawiał: "Nic nie jest wieczne na tym niegodziwym świecie - nawet nasze problemy". Choć samo bycie szczęśliwym nie wystarczy, by żyć dłużej, nigdy nie warto się zbędnie stresować.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT