Jesteś terapeutą?

Geny długowieczności

Naukowcom udało się wyodrębnić geny odpowiedzialne za naszą długość życia. Czy niedługo każdy z nas będzie mógł żyć 100 lat?

22 grudzień 2015
Artykuł na: 2-3 minuty długowieczność
Zdrowe zakupy

Badania przeprowadzone wśród bliźniąt wykazały, że dla naszej długości życia największe znaczenie mają czynniki genetyczne.  Za długowieczność odpowiedzialne są m.in. cztery geny:

  • ABO - determinujące grupę krwi,
  • CDKN28 - regulujące cykle komórkowe,
  • SH2B3, dzięki którym można znacząco wydłużyć życie muszek owocówek oraz
  • HLA - związane z tym, w jaki sposób nasz system immunologiczny rozpoznaje własne komórki

Wiedza o tym, że długowieczność ma związek z czynnikami genetycznymi jest znana od lat. Do tej pory jednak specjaliści nie potrafili wskazać, które konkretnie geny są odpowiedzialne za to, ile lat jest w stanie przeżyć nasz organizm.

Badania przeprowadzone przez Stewarda Kima z Uniwersytetu Stanford na 800 stulatkach i 5 tysiącach 90-latkach skupiały się na genach mających związek z chorobami wieku starczego.

Amerykański naukowiec poszedł ich tropem, by znaleźć te z nich, które w największym stopniu przyczyniają się do wydłużenia naszego życia. Okazało się, że tylko cztery geny mają związek z tym, czy  możemy dożyć symbolicznych 100 lat.

Czy możemy już zatem na podstawie genotypu precyzyjnie określić, ile lat możemy żyć? Niestety nie jest to jeszcze takie proste...

Timothy Cash z Narodowego Centrum Badań nad Chorobami Nowotworowymi w Madrycie jest przekonany, że taki pomysł jeszcze przez wiele lat będzie tylko naukową mrzonką, choć tempo, w jakim pojawiają się nowe dane jest bardzo szybkie. 

Naukowiec nie wyklucza, że wkrótce będziemy w stanie zdobyć jeszcze więcej informacji determinujących naszą wiedzę na temat długowieczności. Może z czasem uda się znaleźć sposób na to, by pozbyć się czynników ograniczających naszą żywotność.

Age progression 2 from Marko Popadić on Vimeo.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT